Účinnost a bezpečnost desloratadinu při léčbě chronické idiopatické kopřivky u dospělých pacientů
Diagnóza chronická idiopatická kopřivka je stanovena při přetrvávajících projevech kopřivky se svěděním trvajícím déle než 6 týdnů bez objasněné příčiny.
Diagnóza chronická idiopatická kopřivka je stanovena při přetrvávajících projevech kopřivky se svěděním trvajícím déle než 6 týdnů bez objasněné příčiny. Onemocnění výrazně zhoršuje kvalitu života postižených pacientů, narušuje spánek i denní aktivity. V 30–55 % případů onemocnění spontánně odezní do 5 let od začátku příznaků. U některých pacientů však trvá desítky let. Výskyt je odhadován na 0,1–3 % dospělé populace.
Patofyziologickým podkladem nemoci je degranulace žírných buněk a bazofilů. Uvolněný histamin potom vyvolává kožní reakci a také aktivuje další imunitní buňky. U 50–75 % pacientů jsou nacházeny autoprotilátky proti IgE nebo IgE receptorům na žírných buňkách. Tyto protilátky svou vazbou na cílové struktury opět aktivují žírné buňky k uvolnění histaminu a dalších mediátorů. V léčbě se nejčastěji používají blokátory H1 receptorů – antihistaminika.
Francouzští autoři sledovali účinnost desloratadinu v dávce 5 mg podávaného 1× denně při léčbě chronické idiopatické kopřivky u dospělých. Studie byla randomizovaná, dvojitě zaslepená, placebem kontrolovaná a multicentrická. Celkem 137 pacientů s aktivní kopřivkou dostávalo v polovině případů 5 mg desloratadinu 1× denně, druhá polovina pacientů dostávala placebo.
Sledovanými příznaky byly intenzita svědění, počet pupenců a velikost největšího pupence. Hodnocení bylo provedeno 1., 14. a 42. den léčby a při všech těchto kontrolách byly všechny sledované příznaky mírnější u léčených pacientů.
Nežádoucí účinky léčby byly obdobné v obou skupinách pacientů a nebyly závažné. Desloratadin je účinným a bezpečným lékem pro léčbu chronické idiopatické kopřivky dospělých. Nástup jeho účinku je rychlý a účinek je dlouhodobý.
(van)
Zdroj: Ortonne, J. P. a spol., Am J Clin Dermatos, 8, 2007, 37–42.
Líbil se Vám článek? Rádi byste se k němu vyjádřili? Napište nám − Vaše názory a postřehy nás zajímají. Zveřejňovat je nebudeme, ale rádi Vám na ně odpovíme.
Štítky
Praktické lékařství pro děti a dorostOdborné události ze světa medicíny
Všechny kongresy
Nejčtenější tento týden
- Tisícileté topoly, mokří psi, stárnoucí kočky a ospalé octomilky – „jednohubky“ z výzkumu 2024/41
- Může hubnutí souviset s vyšším rizikem nádorových onemocnění?
- Menstruační krev má značný diagnostický potenciál, mimo jiné u diabetu
- Metamizol jako analgetikum první volby: kdy, pro koho, jak a proč?
- Není statin jako statin aneb praktický přehled rozdílů jednotlivých molekul
Mohlo by vás zajímat