Turistický průvodce aneb Co zabalit na cestu do Asie
Vietnam, Thajsko, Kambodža a další asijské státy lákají turisty z celého světa. Na takovou cestu je však potřeba řádná příprava. Nikdy totiž nevíte, co vás při putování Asií může potkat.
Pro vstup do zemí jihovýchodní Asie není vyžadováno povinné očkování. Výjimku tvoří cestovatelé z oblastí, kde hrozí žlutá zimnice. Ti musí na hranicích doložit platnost očkování proti tomuto virovému onemocnění. Lékaři však cestovatelům doporučují:
- podstoupit alespoň základní očkování, mezi něž patří vakcinace proti infekční žloutence typu A, B a břišnímu tyfu;
- před cestou si také zkontrolovat, zda je platné očkování proti tetanu;
- od věci není ani vakcinace proti japonské encefalitidě – jihovýchodní Asie je totiž domovinou obávaného viru, jenž způsobuje zánět mozku a mozkových blan, očkování je vhodné pro cestovatele, kteří se budou zdržovat ve venkovských oblastech, zejména během a po období dešťů.
Před odjezdem se nezapomeňte pojistit. Drtivá většina zkušených cestovatelů nedoporučuje vyjíždět bez uzavřeného cestovního pojištění. Sjednáním pojistné smlouvy ochráníte své zdraví a svou peněženku v případě vzniku onemocnění či dojde-li k úrazu.
Lékárnička je nezbytná
Každý správný cestovatel by měl mít svou vlastní lékárničku. Její obsah by se měl odvíjet od charakteru cesty. Pokud vyrážíte za dobrodružstvím, určitě neváhejte přibalit více léků. Naopak víte-li, že budete dovolenou trávit v luxusním resortu, nemusíte být vyzbrojeni jako moderní nemocnice. Co všechno by měla lékárnička obsahovat?
- Hygienické potřeby a antibakteriální mýdlo,
- opalovací krémy,
- léky proti průjmu, nevolnosti a bolesti,
- antibiotika,
- dezinfekci,
- náplasti a obvazy,
- oční kapky,
- šití a nůžky,
- pinzetu,
- zrcátko,
- kondomy.
Repelenty můžete zakoupit v České republice nebo až v cílové destinaci. Při cestě do některých oblastí se nevyhnete preventivnímu užívání antimalarik. Před odletem se tak nezapomeňte poradit v očkovacím centru. I v tropických oblastech musíte počítat s nachlazením a rýmou, zejména při pobytu v klimatizovaných prostorech. V lékárničce by tudíž neměly chybět ani léky proti bolesti v krku. V některých státech je nabídka v drogeriích velmi podobná té naší, pokud tedy něco zapomenete, lze to dokoupit.
Od dokumentů pořiďte kopie
Doporučenou měnou jsou americké dolary, které směníte za místní peníze. V hotelech a resortech se často dá platit přímo americkými dolary nebo eury. Pro případ nepředvídatelných výdajů přibalte i kreditní kartu. Před cestou si pořiďte kopie veškerých cestovních dokumentů, ať už se jedná o letenky, víza, či pasy. Volba vhodného oblečení závisí pouze na vašem uvážení, určitě si však vezměte mikinu – ta přijde vhod při jízdě klimatizovaným autobusem nebo za chladných večerů. Dlouhé kalhoty jsou zase nutností při návštěvě místních chrámů. Pokud s sebou povezete elektroniku, nezapomeňte na cestovní adaptér do elektrické zásuvky. Mezi cestovateli jsou také oblíbené pásy na peníze nebo opasky se skrytou kapsou. Díky nim zůstane váš finanční obnos v bezpečí i v případě krádeže.
(holi)
Zdroj: www.cestyasie.cz
Líbil se Vám článek? Rádi byste se k němu vyjádřili? Napište nám − Vaše názory a postřehy nás zajímají. Zveřejňovat je nebudeme, ale rádi Vám na ně odpovíme.
Odborné události ze světa medicíny
Všechny kongresy
Nejčtenější tento týden
- Může hubnutí souviset s vyšším rizikem nádorových onemocnění?
- Polibek, který mi „vzal nohy“ aneb vzácný výskyt EBV u 70leté ženy – kazuistika
- AI může chirurgům poskytnout cenná data i zpětnou vazbu v reálném čase
- Metamizol jako analgetikum první volby: kdy, pro koho, jak a proč?
- „Jednohubky“ z klinického výzkumu – 2024/40