Třeští vám hlava? Zkuste místo analgetik B-komplex!
Bolesti hlavy mohou mít mnohé příčiny. Jednou z nich bývá nedostatek vitaminů, konkrétně B2. Chybí-li tato látka dlouhodobě, může dojít ke vzniku obávané migrény.
Bolesti hlavy mohou vyvolávat nejrůznější faktory. Bývají též důsledkem jiného onemocnění. Lze je dělit na primární a sekundární. Primární potíže jsou chorobou samy o sobě, sekundární vznikají vinou nějaké jiné nemoci. Mohou být i důsledkem nedostatečné hydratace, nepravidelného režimu nebo špatného složení stravy. Vliv má rovněž absence pohybu, stres nebo častá práce s počítačem.
„Béčko“ dokáže mít sílu
Riboflavin (vitamin B2) patří mezi vitaminy rozpustné ve vodě. Je obsažen v mléce, mase, vejcích, zelené zelenině nebo ořechách. Často je k dostání ve formě B-komplexu (soubor zahrnující vitaminy B1, B2, B3, B5, B6, B12 a kyselinu listovou). B-komplex se může užívat jako prevence hypovitaminóz (nedostatečná hladina vitaminů v organismu) nebo ve vysokých dávkách jako podpůrná látka při řešení migrén. Bylo prokázáno, že účinné jsou v tomto případě pouze vysoké dávky vitaminu – až 400 mg/den. Nízké množství kolem 200 mg/den výskyt migrény neovlivní. Vitaminu B2 se sice připisuje pozitivní vliv na snížení počtu atak, ale na intenzitu bolesti ani na délku trvání již vzniklé epizody nemá vliv. Riboflavin může mít také pozitivní dopad při léčbě:
- akné,
- křečí svalů,
- očních onemocnění (glaukom, katarakta),
- syndromu karpálního tunelu (útlak nervu v oblasti zápěstí).
Odhalení viníka určí směr řešení
Terapie bolestí hlavy je velice komplexní a musí zahrnovat režimová opatření i medikamentózní léčbu. Důležité je dbát na dostatek spánku, vyvarovat se nadměrnému stresu a hlídat správné složení stravy i pitný režim. Při nevhodném jídelníčku mohou v organismu chybět vitaminy a další stopové prvky, které mohou s bolestmi hlavy souviset. Terapie by měla být založena nejen na doplnění chybějící látky, ale také na hledání příčiny jejího nedostatku. Ačkoliv jsou režimová opatření důležitá, v řešení bolesti hlavy hrají hlavní roli především léky. Na mírné obtíže platí běžně dostupné preparáty (např. ibuprofenum). Při primárních bolestech hlavy je nutné vždy navštívit lékaře a nasazení terapie s ním konzultovat.
(idav)
Zdroj:
www.nlm.nih.gov
Líbil se Vám článek? Rádi byste se k němu vyjádřili? Napište nám − Vaše názory a postřehy nás zajímají. Zveřejňovat je nebudeme, ale rádi Vám na ně odpovíme.
Odborné události ze světa medicíny
Všechny kongresy
Nejčtenější tento týden
- Může hubnutí souviset s vyšším rizikem nádorových onemocnění?
- Polibek, který mi „vzal nohy“ aneb vzácný výskyt EBV u 70leté ženy – kazuistika
- AI může chirurgům poskytnout cenná data i zpětnou vazbu v reálném čase
- Metamizol jako analgetikum první volby: kdy, pro koho, jak a proč?
- „Jednohubky“ z klinického výzkumu – 2024/40