#PAGE_PARAMS# #ADS_HEAD_SCRIPTS# #MICRODATA#

Těhotná s cukrovkou? S trochou plánování žádný problém!

14. 4. 2016

Těhotenství klade na ženské tělo značné nároky. Je-li budoucí matka navíc zatížena cukrovkou, je nutné vybalancovat léčbu ve prospěch její i očekávaného potomka. Vše lze zvládnout, začne-li se s přípravami včas.

Svého lékaře navštivte ještě před prvními pokusy otěhotnět. Než vysadíte antikoncepci, je potřeba zkontrolovat hladinu cukru v krvi i množství glykovaného hemoglobinu. Tyto hodnoty ukážou, jak se vám daří zvládat cukrovku nejen v danou chvíli, ale i v dlouhodobém horizontu. Mezi další testy, které pomohou předejít komplikacím v těhotenství, patří:

  • kontrola moči,
  • zjištění hladiny tuků v krvi,
  • vyšetření očí,
  • EKG (jednoduchá kontrola srdce),
  • krevní testy, které ukážou funkci jater a ledvin,
  • vyšetření nohou.

Přísně sledovaná glykémie

Vysoké hladiny cukru v krvi na začátku těhotenství (do 13. týdne) zvyšují riziko vrozených vývojových vad a také potratu. Proto je tak důležité těhotenství naplánovat. K udržení glykémie vám pomohou nejen léky, ale také cvičení a správná dieta. Hladina cukru v krvi má na plod vliv i ve vyšším stupni těhotenství. Diabetičkám se častěji rodí větší potomci – tento stav se nazývá makrosomie. Vzniká, protože miminko má stejně jako matka větší množství cukru v krvi. Na to reaguje slinivka dítěte a vyrábí více inzulinu, který pomáhá přeměňovat přebytečný cukr na tukové zásoby. Po porodu bude novorozenec bedlivě sledován. Dítě, které bylo během těhotenství zvyklé na vyšší hladiny cukru v krvi, může totiž po narození paradoxně trpět hypoglykémií (nízkou hladinou cukru). Kromě glykémie hlídají lékaři také některé ionty a funkci plic.

Nutné změny 

Ať už jste dosud byla léčena jakkoliv, v těhotenství vás s největší pravděpodobností čeká terapie inzulinem. Díky němu bude kontrola glykémie přesnější. Inzulin navíc nemá – na rozdíl od jiných léků – negativní vliv na plod. Změna vás ale čeká, i pokud jste již inzulin užívala. Kvůli graviditě bude potřeba upravit jeho dávkování. 

V dnešní době není těhotenství s diabetem problém. Pokud ale chcete minimalizovat všechna rizika, je potřeba začít plánovat miminko s dostatečným předstihem.

(mak)

Zdroj:
www.webmd.com



Kurzy Podcasty Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu, se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se

#ADS_BOTTOM_SCRIPTS#