Sužují vás bolesti hlavy? Možná za to mohou cigarety!
Podle odborníků může být spouštěčem potíží s hlavou kouření. Ovšem přesný mechanismus tohoto působení není ještě znám, přestože se této ne zcela objasněné otázce věnuje mnoho vědeckých studií. Na co se tedy doposud přišlo?
Kouření, aktivní i pasivní, může přispívat k bolestem hlavy u kuřáků i nekuřáků. Nikotin, jedna ze součástí tabákového kouře, totiž dráždí cévy. To vede ke stažení jejich stěn, čímž se snižuje tok krve do mozku a jeho obalů. Tento omezený průtok tlumí i mozkovou aktivitu, což je jeden ze známých mechanizmů migrenózních bolestí. Odstraněním spouštěče, tedy nikotinu, obvykle dochází k ústupu potíží. Zejména osobám trpícím tzv. cluster bolestmi hlavy může vyhýbání se tabáku a dýmu z něj přinést výraznou úlevu. Ve studii s pacienty trpícími těmito bolestmi, kteří omezili počet vykouřených cigaret na méně než 10 za den, byl pozorován ústup bolestí až o 50 %.
Náznaky souvislostí
Medicína zná mnoho typů bolestí hlavy. S kouřením, jak jsme již naznačili výše, bývají spojovány zejména ty následující.
- Cluster headache. Problém postihující hlavně muže. Jedná se o záchvatovité a prudké bolesti, zejména v okolí očí. Jedna ze studií odhalila, že 90 % osob s epizodami cluster bolestí hlavy jsou kuřáci. Proto je konzumace tabáku považována právě u těchto pacientů za faktor výrazně zhoršující délku i tíži záchvatů.
- Migréna. Tato potíž naopak obtěžuje spíše ženskou populaci. Je možné, že mezi kouřením a migrénou existuje určitý vztah, ale výzkumy opět nejsou absolutně jasné. Ukazují ale, že mezi osobami trpícími chronickými migrénami jsou častěji kuřáci a také to, že oproti nekuřákům mívají bolesti častěji. Proč? Vědci si nejsou úplně jisti, ale zatím se zdá pravděpodobné, že problémy mohou být spouštěny pachem dýmu (tzv. osmofobie). Dalším možným mechanismem je i alergie na kouř či přecitlivělost na něj.
Pro jistotu je lepší přestat
I přesto, že ohledně bolestí hlavy výzkumy nemluví jasně, kouření prokazatelně zvyšuje riziko srdečních onemocnění, cévní mozkové příhody, rakoviny plic a dalších závažných onemocnění. Rozhodnutí s tabákem navždy skoncovat je tedy to nejlepší, co pro své zdraví můžete udělat. Není to jednoduchá cesta, dnes už ovšem existují léky a strategie, které vám může lékař doporučit. Jedná se mimo jiné o nikotinové náhražky, jako například žvýkačky, náplasti či spreje. Ty pomáhají překonat nepříjemné projevy odvykání kouření. Nejčastěji se jedná o:
- špatnou náladu,
- nespavost,
- podrážděnost,
- neklid,
- zvýšenou chuť k jídlu.
Nechte si poradit
Forem přípravků existuje mnoho a tu nejvhodnější vám poradí váš praktický lékař nebo odborníci ve specializovaných ambulancích pro odvykání kouření. Na předpis vám mohou dle svého uvážení ordinovat i medikamenty pomáhající s tabákem přestat. Takže pokud kouříte, chcete přestat, ale máte strach, že nemáte silnou vůli, věřte, že s podporou okolí a individuálním plánem od lékaře to lze zvládnout. A opustit vás mohou i tolik obávané bolesti hlavy.
(cean)
Líbil se Vám článek? Rádi byste se k němu vyjádřili? Napište nám − Vaše názory a postřehy nás zajímají. Zveřejňovat je nebudeme, ale rádi Vám na ně odpovíme.
Odborné události ze světa medicíny
Všechny kongresy
Nejčtenější tento týden
- Může hubnutí souviset s vyšším rizikem nádorových onemocnění?
- Polibek, který mi „vzal nohy“ aneb vzácný výskyt EBV u 70leté ženy – kazuistika
- AI může chirurgům poskytnout cenná data i zpětnou vazbu v reálném čase
- Metamizol jako analgetikum první volby: kdy, pro koho, jak a proč?
- „Jednohubky“ z klinického výzkumu – 2024/40