#PAGE_PARAMS# #ADS_HEAD_SCRIPTS# #MICRODATA#

Správnou stravou proti nachlazení

30. 11. 2015

S klesajícími teplotami přichází i období rýmy, nachlazení a nepříjemného kašle. Vhodným výběrem potravin ale můžete proti těmto nemocem bojovat a užít si zimu v plné kondici.

Nastydnutí bývá pro většinu z nás pravidelnou součástí zimy. Je to dáno jak chladným počasím, tak i změnou našeho stravování – například výběr čerstvého ovoce a zeleniny se koncem roku poněkud zužuje. Vhodná výživa ovšem pomáhá našemu imunitnímu systému bojovat proti infekcím. Co bychom tedy neměli zapomenout přidat v zimě do nákupního košíku?

1. Pro posílení imunity 

  • Vitamín C. Tento významný antioxidant je obsažen v citrusech, pomerančích, citrónech, grapefruitech či mandarinkách. Naše tělo si ho neumí samo vytvořit, tudíž je jeho dostatečný příjem potravou nezbytný. Doporučná denní dávka je pro zdravého muže 90 mg a pro ženu 75 mg za den. Průměrný pomeranč obsahuje 60 mg, tudíž jeden kus ovoce denně je nejjednodušší cestou, jak „céčko“ doplnit.
  • Česnek. Už babičky říkaly, že je lékem na všechno, a je pravdou, že je to jeden z nejlepších bojovníků proti nachlazení. Obsahuje mimo jiné i látku allicin, která pomáhá usmrcovat viry i bakterie.
  • Dýně. V této oblíbené sezonní zelenině najdeme antioxidanty betakaroten a lykopen. Dále mají i spoustu minerálů, jako jsou hořčík, draslík a železo. Obsahují též hodně vlákniny a málo kalorií, a proto neškodí linii.
  • Jogurt. Pravidelná konzumace jogurtů posiluje imunitu, protože obsahují probiotické kultury. To jsou  tzv. „hodné bakterie“, tedy takové, které již běžně žijí v zažívacím ústrojí. Hlídají si své území a tak pomáhají v boji proti „zlým bakteriím“, tedy těm, které nám způsobují nemoci.

2. Aby byla lepší nálada 

Déšť, sníh a chladno v zimních měsících společně s brzkým stmíváním neovlivňují jen tělesné zdraví, ale i psychiku. Výkyvy nálady nebo podrážděnost nebývají vzácností. I tomu ale můžeme stravou napomoci ke zlepšení.

  • Tučné ryby. Tuňák, sardinky nebo makrely obsahují omega-3 mastné kyseliny, které aktivují bílé krvinky, jež pohlcují a zabíjí bakterie. Jsou významným zdrojem vitamínů B6 a B12, které pomáhají zvyšovat hormon štěstí serotonin a tím bojovat proti zimním depresím.
  • Banány. Sníst banán každý den pomáhá zlepšit náladu, a to díky obsahu tryptofanu. I tato aminokyselina totiž pomáhá produkci serotoninu a též melatoninu – hormonu, který zlepšuje spánek. 
  • Ořechy a semínka. Mandle, kešú, para ořechy nebo dnes velmi oblíbená lněná a chia semínka jsou bohatým zdrojem selenu, který může pomoci s depresí a zachováním si duševního zdraví.

Držte se zdravých návyků 

Je důležité snažit se i v zimě vést správnou životosprávu. Nakonec tedy pár rad: 

  • Hodně pijte – zelený či černý čaj obsahují antioxidanty a zároveň vás zahřejí, tekutiny můžete přijímat i ve formě polévek.
  • Jezte celozrnné výrobky – jsou bohaté na vlákninu, vitamíny i minerály, napomáhají redukovat stres a posílit imunitu.
  • Nezapomínejte na ovoce a zeleninu – kupujte sezónní čerstvé produkty, dobře ale může posloužit i mražená zelenina.
  • Mějte pravidelný pohyb – rozproudí krev, zahřeje a pomůže se zlepšením nálady.
  • Dbejte na dostatek spánku – je nezbytný pro regeneraci organismu a jeho posílení v boji proti infekcím.

(cean)

Zdroj:
www.health24.com



Kurzy Podcasty Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu, se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se

#ADS_BOTTOM_SCRIPTS#