Špatné školní výsledky? Pozor na zhoršení enurézy!
Konec ledna a června prožívají děti školního věku různě. Pro někoho jde o období úlevy a radosti z hezkého vysvědčení, mnoho jedinců však cítí jen stres. Kdo nemá známky podle svých představ nebo podle přání rodičů, žije v úzkosti. Je-li neúspěšným studentem enuretik, může nastat problém.
Musíš být nejlepší!
Dnešní doba je pro děti nelehká. Nároky na školáky stále vzrůstají. Někteří odborníci z řad pedagogů již hovoří o vystupňovaném napětí, které vede k přesměrování vzdělávacího systému od výchovy k výkonu. U dětí tento tlak může vyústit v úzkost nebo depresi. A rozdíl necítí jen učitelé. Dětští psychologové udávají, že dříve byly nejčastějším důvodem návštěvy školáků mezilidské vztahy. Dnes jde jednoznačně o školu a problémy s ní spojené.
Prokázaná souvislost
Pro dítě, které má problémy s pomočováním, takový stres může znamenat zhoršení i v tomto směru. U enurézy je kauzalita se školním prospěchem oboustranná. Dlouhodobé napětí spojené s pomočováním může být kromě nízkého sebevědomí příčinou i špatného školního prospěchu. Stejně tak stres a pocit selhání z nevyhovujících známek může zhoršit enurézu. Podle odborníků však školní tlak nemůže způsobit pomočování u dětí, které jím předtím netrpěly.
Hledání příčiny
Co z toho všeho tedy plyne? Je třeba najít řešení odpovídající příčinám. Zkuste přerušit spojnice mezi stresem a enurézou. Ty mohou tkvět například v tom, že:
- dítě hledá útěchu v jídle, a proto přibírá na váze a zároveň přijímá mnoho soli,
- stres a úzkost mohou také způsobit, že jedinec více pije, a proto má pak v noci problémy,
- dochází ke spánkové deprivaci, čímž se problémy zhoršují.
Pokud se vám podaří urovnat aspekty spojené s životním stylem, měli byste se pokusit i o nápravu ve smyslu psychologickém. Tedy pomoci dítěti vyrovnat se s problémy, které jsou pro ně zdrojem stresu. Především jde o to, aby akceptovalo fakt, že se občas pomočí a že to není nic špatného.
Když to nepomůže?
Nezapomínejte na to, že existuje i účinná léčba enurézy, kterou představuje v první řadě desmopresin. I ten může pomoci dostat se z bludného kruhu. Po vyloučení organických příčin pomočování vám ho může lékař předepsat.
(pez)
Zdroje:
- Joinson C., Heron J., Emond A., Butler R. Psychological problems in children with bedwetting and combined (day and night) wetting: A UK population-based study. J Pediatr Psychol. 2007 Jun; 32 (5): 605–16. Epub 2006 Oct 27. PubMed PMID: 17071625.
- Elbahnasawy, Hanan T., and Mona A. Elnagar. Psychological Impact of Nocturnal Enuresis on Self-esteem of School Children. American Journal of Nursing Research 3.1 (2015): 14–20.
www.webmd.com
news.stanford.edu
Líbil se Vám článek? Rádi byste se k němu vyjádřili? Napište nám − Vaše názory a postřehy nás zajímají. Zveřejňovat je nebudeme, ale rádi Vám na ně odpovíme.
Odborné události ze světa medicíny
Všechny kongresy
Nejčtenější tento týden
- Může hubnutí souviset s vyšším rizikem nádorových onemocnění?
- Polibek, který mi „vzal nohy“ aneb vzácný výskyt EBV u 70leté ženy – kazuistika
- AI může chirurgům poskytnout cenná data i zpětnou vazbu v reálném čase
- Metamizol jako analgetikum první volby: kdy, pro koho, jak a proč?
- „Jednohubky“ z klinického výzkumu – 2024/40