Sedm rad pro harmonické manželství s diabetem
Když jeden z partnerů onemocní cukrovkou, bývá to zátěžová zkouška pro vztah. Pokud si však dvojice najde způsob, jak zvládnout tuto obtížnou situaci, může to společné soužití nakonec ještě více stmelit.
Důležité je, abyste stáli na jedné straně barikády. Soustřeďte se na věci, jež vás spojují, a společně bojujte proti těm, které vás rozdělují. Jak na to?
- Vyhledejte si dostupné poznatky o diabetu. Když jsou oba partneři dostatečně informovaní, aby si věděli rady a cítili se sebejistě, pomáhá to jak léčbě, tak vztahu. Hodně vám toho sdělí lékař, můžete jeho ordinaci navštívit spolu. Tam dostanete příležitost pokládat otázky, které jsou pro vás důležité. Další věci, jako je třeba individuální léčebný plán, pak můžete probírat spolu.
- Mluvte. Zejména o svých potřebách a očekáváních. Sdělujte si, co vám pomáhá a co škodí. Snažte se nebýt kritičtí, ale spíše otevření a přátelští.
- Naslouchejte. Ptejte se svého partnera na jeho názory a pocity. Ponechte mu dostatek prostoru na to, aby řekl, co má na srdci. Nepřerušujte ho, nehádejte se, nesnažte se ho o ničem přesvědčovat. Pouze poslouchejte, ale nejen slova. Vnímejte pocity toho druhého a snažte se je prožívat s ním.
- Stanovujte si společné cíle. Když jste parťáci, sbližujete se. Naplánujte si třeba společné procházky po večeři nebo jiné aktivity. Můžete si klást cíle i pro váš vztah, třeba jakým způsobem budete řešit problémy.
- Nebojte se vyjádřit negativní emoce. Každodenní život s cukrovkou občas přináší problémy a z nich plyne únava, vztek, strach, deprese nebo pocit viny. A to nejen u pacienta, ale nezřídka i u jeho partnera. Pokud tyto stavy přetrvávají po delší dobu, mohou vést k hádkám, výbuchům hněvu nebo pocitu beznaděje. A to jsou překážky spokojeného vztahu. Naučte se rozpoznat svoje pocity, pojmenovat je, akceptovat a pracovat s nimi. Je to velký kus práce, který se vyplatí.
- Přijímejte podporu od ostatních. I když je pro vás partner hlavním zdrojem opory, nestraňte se ani přátel a rodiny. Nikdo z vás se nebude cítit ve své snaze osamoceně a vaši blízcí budou rádi, že vám mohou pomoci.
- Pečujte o svůj vztah. Pokud se něco děje, přiznejte si to. Mluvte o tom, hledejte řešení, vyjádřete, že vám na společném soužití záleží. Myslete jeden na druhého, udělejte si na sebe čas a dávejte si najevo lidskou i fyzickou náklonnost. Pokud potřebujete pomoc, nebojte se spolu navštívit odborníka. Pár sezení s nestranným pozorovatelem může problémy vyřešit.
(pez)
Líbil se Vám článek? Rádi byste se k němu vyjádřili? Napište nám − Vaše názory a postřehy nás zajímají. Zveřejňovat je nebudeme, ale rádi Vám na ně odpovíme.
Odborné události ze světa medicíny
Všechny kongresy
Nejčtenější tento týden
- Může hubnutí souviset s vyšším rizikem nádorových onemocnění?
- Polibek, který mi „vzal nohy“ aneb vzácný výskyt EBV u 70leté ženy – kazuistika
- AI může chirurgům poskytnout cenná data i zpětnou vazbu v reálném čase
- Metamizol jako analgetikum první volby: kdy, pro koho, jak a proč?
- „Jednohubky“ z klinického výzkumu – 2024/40