Rozzlobené slunce: v Austrálii pálí nejsilněji na světě
K nám pomalu přichází zima a na druhé straně zeměkoule nastává léto. I když se mnohým Evropanům stýská po hřejivých paprscích, takové Austrálii není moc co závidět. Trýznivá vedra uplynulých sezón ukazují, že pobyt u protinožců by pro neopatrného našince mohl být doslova zdraví škodlivý.
Austrálie má za sebou několik rekordních let s extrémními teplotami. To na přelomu roku 2012–2013 bylo dokonce tak horké, že dostalo přezdívku „angry summer“ neboli naštvané léto. Za 90 dní bylo překonáno 123 rekordů počasí, které se týkaly nejen teplot, ale i mimořádných dešťů a záplav. Austrálie zaznamenala nejteplejší den a leden, nejteplejší průměrnou letní teplotu od počátku záznamů a také rekordních sedm dní v řadě s teplotou přesahující 39 °C. V předpovědích počasí dokonce musela být zavedena nová barva – pro teploty mezi 52 a 54 °C.
Na vrcholu žebříčku
Vysoké teploty jsou způsobeny extrémně silným dopadem slunečních paprsků na tento malý kontinent. Podle mapy (https://thestarlightwalker.files.wordpress.com) zveřejněné v roce 2006 Institutem pro energetiku Mines PariTech v Paříži (www.mines-paristech.eu/) je Austrálie největším územím obývaným lidmi s tak výrazným dopadem slunečního záření. Dalšími takovými místy jsou jen oblasti východní Číny (Tibet) a střední Afriky (na společných hranicích Súdánu, Čadu, jižní Libye a jižního Egypta).
Zrádné UV
Sluneční záření se skládá jak z viditelného světla, tak z neviditelných paprsků zodpovědných za teplo a také za sluneční popáleniny. Poslední jmenované má na svědomí UV záření, to pronikne skrz mraky, sklo i oblečení. Slunce tak ukazuje svoji nepřátelskou tvář – Austrálie je zemí s nejvyšším výskytem rakoviny kůže na světě. Do 70 let věku je diagnostikována u dvou ze tří zdejších obyvatel.
Bez ochrany jde o život
Jak pro místní, tak pro turisty bylo proto vytvořeno UV zpravodajství australského ministerstva pro meteorologii, které upozorňuje na nebezpečí vysoké intenzity záření v jednotlivých lokalitách a v různých denních dobách. Toto vysílání je součástí předpovědi počasí pro každý region. Pomocí tzv. UV indexu je intenzita záření rozdělena na 5 stupňů od nízké po extrémní. Pro všechny kromě té nejnižší je doporučeno se před sluncem chránit. Jak?
- Zahalte se – už jedna vrstva oblečení dokáže snížit množství UV paprsků dopadajících na vaši kůži.
- Namažte se – používejte krém s minimálním ochranným faktorem 30 a aplikujte ho každé dvě hodiny.
- Přikryjte se – bez pokrývky hlavy nevycházejte na slunce.
- Schovejte se – ve stínu vám bude lépe.
- Nasaďte brýle – nejlepší jsou ty, které nepropustí slunce ani ze stran.
V horkých dnech také nezapomínejte pravidelně pít.
Výše uvedená ochranná opatření nepodceňujte, ani v podmračených dnech, kdy to vypadá, že slunce nesvítí. Nepřivezete si tak z dovolené poškozenou kůži a z toho plynoucí další problémy.
(jez)
Líbil se Vám článek? Rádi byste se k němu vyjádřili? Napište nám − Vaše názory a postřehy nás zajímají. Zveřejňovat je nebudeme, ale rádi Vám na ně odpovíme.
Odborné události ze světa medicíny
Všechny kongresy
Nejčtenější tento týden
- Může hubnutí souviset s vyšším rizikem nádorových onemocnění?
- Polibek, který mi „vzal nohy“ aneb vzácný výskyt EBV u 70leté ženy – kazuistika
- AI může chirurgům poskytnout cenná data i zpětnou vazbu v reálném čase
- Metamizol jako analgetikum první volby: kdy, pro koho, jak a proč?
- „Jednohubky“ z klinického výzkumu – 2024/40