Podpořte zdraví svého srdce zimními sporty!
Méně přirozeného světla a chladné počasí přispívají k letargii a pohodlnosti. Přesto i během nadcházejících měsíců můžete zlepšovat svou kondici. A nejen tu tělesnou, ale i duševní.
Aerobik v přírodě
Výlety na běžkách nebo severská chůze s využitím hůlek představují vhodné zimní aktivity, kterými lze vedle žádoucího spalování tuku také upevnit zdraví srdečně-cévní soustavy. Naproti tomu snowboarding či sjezdové lyžování jsou sporty ideální pro budování svalové hmoty a síly, zvyšování rychlosti a zlepšení koordinace.
Na sněhu s rozumem
Zimní aktivity patří mezi ty velmi atraktivní a často si na ně troufne i jedinec, který se jinak pohybu příliš neoddává. Abyste nenaplnili úsloví „sportem k trvalé invaliditě“, je dobré znát několik zásad týkajících se prevence vzniku úrazů:
- Pokud se chystáte podávat větší sportovní výkony, je vhodné se na to předem připravit. Jednoduše řečeno, není zrovna ideální, pokud se vrhnete na sjezdovku přímo z gauče. Zlepšete si proto kondičku tím, že začnete několik týdnů před termínem odjezdu cvičit.
- Ujistěte se, že zvládáte techniku sportu, který plánujete praktikovat, a rozumíte svému vybavení. Nesprávně zvolené lyže nebo špatně padnoucí ochranná helma mohou být příčinnou vážného poranění.
- Nepřeceňujte síly. Nemusíte se přece vydat rovnou na černou sjezdovku, abyste si lyžování užili. Nadhodnocením svých skutečných dovedností můžete ohrozit nejen sebe, ale i ostatní, kteří se na svahu pohybují.
Pokud zůstanete aktivní i během zimních měsíců, můžete jaro přivítat plní síly a energie. Myslete však při sportování i na své bezpečí.
(veri)
Zdroj:
www.evergreenhealth.com
Líbil se Vám článek? Rádi byste se k němu vyjádřili? Napište nám − Vaše názory a postřehy nás zajímají. Zveřejňovat je nebudeme, ale rádi Vám na ně odpovíme.
Odborné události ze světa medicíny
Všechny kongresy
Nejčtenější tento týden
- Může hubnutí souviset s vyšším rizikem nádorových onemocnění?
- Polibek, který mi „vzal nohy“ aneb vzácný výskyt EBV u 70leté ženy – kazuistika
- AI může chirurgům poskytnout cenná data i zpětnou vazbu v reálném čase
- Metamizol jako analgetikum první volby: kdy, pro koho, jak a proč?
- „Jednohubky“ z klinického výzkumu – 2024/40