#PAGE_PARAMS# #ADS_HEAD_SCRIPTS# #MICRODATA#

Pět tipů, jak předcházet diabetu

16. 5. 2016

Změna životního stylu může být velkým krokem k prevenci diabetu a nikdy není pozdě začít. Inspirujte se našimi pěti tipy!

Na prevenci diabetu II. typu byste měli myslet především tehdy, pokud jste ve zvýšeném riziku, to znamená, pokud k němu máte vrozené dispozice, případně trpíte nadváhou nebo obezitou.

Podstatou prevence diabetu je zdravá strava, fyzická aktivita a hubnutí. Stačí udělat pár jednoduchých změn a můžete se vyhnout devastujícímu onemocnění, které vás může připravit o ledviny nebo zrak a výrazně zkrátit váš život.

  1. Buďte více aktivní.
    • Díky cvičení můžete zhubnout, snížit svou hladinu krevního cukru a zvýšit citlivost buněk k inzulinu.
    • Proti diabetu účinkuje aerobní i silové cvičení, můžete si tedy vybrat sport, který vás opravdu baví, třeba chůzi, cyklistiku nebo tanec. Největší prospěch přinášejí sporty, které obsahují obě tyto složky.
  2. Jezte potraviny bohaté na vlákninu.
    • Vláknina snižuje riziko diabetu a ischemické choroby srdeční.
    • Pomáhá i hubnutí, protože pomáhá k dřívějšímu pocitu nasycení.
    • Potraviny bohaté na vlákninu jsou ovoce, zelenina, luštěniny, celozrnné obiloviny, ořechy a semínka.
  3. Dávejte přednost celým zrnům.
    • Není sice úplně jasné, proč tomu tak je, ale celozrnná strava snižuje riziko vzniku diabetu a pomáhá regulovat hladinu krevního cukru. Snažte se, aby alespoň polovina obilnin, které jíte, byla celozrnná. Může to být pečivo, vločky, těstoviny nebo kaše.
  4. Zhubněte.
    • Pokud máte nadváhu nebo jste obézní, měli byste se vážně zamyslet nad změnou. Každý kilogram, který shodíte, může zlepšit vaše zdraví. Budete překvapeni jak moc: V nedávném výzkumu shodili účastníci jen malou část svojí tělesné hmotnosti – okolo sedmi procent – a snížili si riziko rozvoje diabetu skoro o 60 %.
  5. Nespoléhejte na žádné speciální diety, prostě se správně rozhodujte.
    • Různé módní diety založené na jednostranné stravě mohou na krátkou dobu pomoci snížit tělesnou hmotnost, ale dlouhodobé výsledky nemají dobré a často vedou k nedostatku základních živin. Místo zkoumání diet zvolte raději sebekázeň. Zdravé od nezdravého odlišíte snadno, tak se nedejte zviklat a žijte zdravě.

(pez)

Zdroj: www.mayoclinic.org



Kurzy Podcasty Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu, se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se

#ADS_BOTTOM_SCRIPTS#