Na bolest vyšlete šumivý lék – zabírá okamžitě!
Kdo by tu situaci neznal! Nesnesitelná bolest hlavy, zubů nebo zad, která přijde přesně v tom nejméně vhodném okamžiku. V takových situacích se hodí mít po ruce lék, který v ideálním případě zabere takřka okamžitě.
Ibuprofen je účinná látka, která patří do skupiny nesteroidních antiflogistik, tedy léků proti bolesti a zánětu. Ačkoliv tato látka sama o sobě potíže tlumí velmi dobře, často trvá desítky minut od zapití prášku, než zabere. Na trhu se proto začínají čím dál častěji objevovat tzv. rozpustné formy. Ty mají oproti tabletám mnoho výhod.
- Nástup jejich účinku je velmi rychlý. Zatímco pilulky se v žaludku musí nejprve rozpustit, léky v podobě šumivého nápoje se okamžitě vstřebávají do oběhu.
- Navíc není nutné žádný prášek mnohdy pracně polykat. Tuto vlastnost jistě ocení nejen děti, ale i mnozí dospělí.
- Díky tomu, že se šumivý přípravek dokonale promísí s vodou, se léčivo v žaludku rovnoměrně rozptýlí. Nedochází tedy k tomu, že by se koncentrovaná tabletka dostala do kontaktu s citlivou sliznicí, kterou by dráždila až do svého úplného rozpuštění.
Předčí i sirupy?
Jistě lze namítnout, že například podávání sirupů může být ještě lepší nebo alespoň stejně dobré, jako je užívání rozpustných přípravků. I zde je však hned několik plusů, které hovoří ve prospěch šumivého nápoje. Jeho skladování není tak výrazně limitováno jako uchovávání sirupů, nemusí být v ledničce a mají delší dobu trvanlivosti. Navíc je na vás, v jakém množství vody preparát rozpustíte, aby byla jeho konzumace příjemná. U sirupu je naopak dávkování pevně stanoveno.
(brbr)
Zdroje:
www.answers.com
www.sukl.cz
Líbil se Vám článek? Rádi byste se k němu vyjádřili? Napište nám − Vaše názory a postřehy nás zajímají. Zveřejňovat je nebudeme, ale rádi Vám na ně odpovíme.
Odborné události ze světa medicíny
Všechny kongresy
Nejčtenější tento týden
- Může hubnutí souviset s vyšším rizikem nádorových onemocnění?
- Polibek, který mi „vzal nohy“ aneb vzácný výskyt EBV u 70leté ženy – kazuistika
- AI může chirurgům poskytnout cenná data i zpětnou vazbu v reálném čase
- Metamizol jako analgetikum první volby: kdy, pro koho, jak a proč?
- „Jednohubky“ z klinického výzkumu – 2024/40