Měsíc narození a senzibilizace na roztočový alergen u astmatických dětí
O vlivu kalendářního měsíce, ve kterém dojde k narození dítěte, na budoucí alergickou senzibilizaci bylo publikováno mnoho studií. Některé z nich tento vliv neprokázaly, jiné ano.
O vlivu kalendářního měsíce, ve kterém dojde k narození dítěte, na budoucí alergickou senzibilizaci bylo publikováno mnoho studií. Některé z nich tento vliv neprokázaly, jiné ano.
První měsíce života jsou považovány za citlivou periodu, kdy u predisponovaných jedinců může dojít k senzibilizaci na určité alergeny a k následnému rozvoji alergického onemocnění. Množství alergenu hraje významnou roli a některé studie ukazují, že expozice vysokému množství alergenu během dětství zvyšuje riziko senzibilizace. Některá pozorování také ukázala, že alergici na roztoče se významně častěji narodili v sezoně roztočů, tedy na podzim a v zimě.
Cílem studie korejských autorů bylo prokázat, zda má měsíc narození vliv na alergii na roztoče. Bylo vyšetřeno 2225 dětí s astmatem ve věku 10–16 let. Z nich 1642 bylo přecitlivělých na roztoče, z toho 715 pouze na roztoče a 927 na roztoče a další alergeny. U dětí z těchto dvou skupin bylo zjišťováno, zda se narodily v "roztočové" sezoně či ne, a data byla porovnávána mezi skupinami. Tyto údaje pak byly také porovnávány se zdravými dětmi.
Výsledkem bylo zjištění, že astmatici alergičtí pouze na roztoče se výrazně častěji narodili během srpna a září. U zdravých jedinců nebo u astmatiků alergických na roztoče a jiné alergeny tato vazba pozorována nebyla. Vysvětlení by mohlo být v různém prahu citlivosti na senzibilizaci v jednotlivých skupinách. Pacienti alergičtí na více alergenů mají práh patrně nízký a k jejich senzibilizaci není potřeba významné množství alergenu. Proto jejich alergie nemá s měsícem narození žádnou vazbu.
Naopak pacienti senzibilizovaní pouze na roztoče mají vysoký práh citlivosti, a potřebují tak k senzibilizaci vysoká kvanta alergenu, která jim zajistí narození do „roztočové“ sezony. Zda tyto údaje platí i pro jiné domácí nebo venkovní alergeny zůstává ale stále zcela otevřenou otázkou, protože každý alergen se může chovat jinak. Výsledky se tedy nedají zobecnit a nelze doporučit jednoznačná opatření všem.
(van)
Zdroj: Allergy 2005;60:1327–1330.
Líbil se Vám článek? Rádi byste se k němu vyjádřili? Napište nám − Vaše názory a postřehy nás zajímají. Zveřejňovat je nebudeme, ale rádi Vám na ně odpovíme.
Štítky
Praktické lékařství pro děti a dorostOdborné události ze světa medicíny
Všechny kongresy
Nejčtenější tento týden
- Může hubnutí souviset s vyšším rizikem nádorových onemocnění?
- Polibek, který mi „vzal nohy“ aneb vzácný výskyt EBV u 70leté ženy – kazuistika
- Tisícileté topoly, mokří psi, stárnoucí kočky a ospalé octomilky – „jednohubky“ z výzkumu 2024/41
- AI může chirurgům poskytnout cenná data i zpětnou vazbu v reálném čase
- Menstruační krev má značný diagnostický potenciál, mimo jiné u diabetu
Mohlo by vás zajímat