Máte dojem, že vám praskne hlava bolestí? Vyhledejte neurologa!
Bolesti hlavy trápí čas od času každého z nás. Dokážete ale odhadnout, kdy stačí jen si vzít prášek, a v jaké situaci už je nejvyšší čas navštívit odborníka?
Každý z nás se občas potýká s běžnými bolestmi hlavy, které vyřeší sám s pomocí volně dostupných léků. Pokud se potíže objevují častěji, většinou v první řadě pacient vyhledá svého praktického lékaře, se kterým se problém snaží vyřešit. Jenže zrádnost této zdravotní obtíže spočívá v tom, že může být vyvolána jiným (často závažným) onemocněním. Proto je třeba při dlouhotrvajících bolestech navštívit spíše odborníka, který vyloučí jinou chorobu a navrhne účinnou terapii šitou na míru.
Kdy ke specialistovi
Pokud tedy praktický lékař nasadil léky proti bolesti, které však ani po delším braní nemají žádný účinek, je na řadě neurolog. Mezi důležité znaky, při jejichž výskytu bychom vyšetření neměli odkládat, patří:
- věk nad 50 let,
- nástup doprovodných příznaků bolestí hlavy (zvracení, nevolnosti, závratě, rozmazané vidění),
- slabosti, poruchy řeči a zraku,
- frekvence výskytu bolestí dvakrát týdně a častěji,
- potíže trvající bez ohledu na léčbu.
Nebojte se neurologa
Každá prohlídka by měla být zahájena důkladným zjištěním tzv. anamnézy. Některá onemocnění jsou geneticky podmíněná, proto se lékař vyptá na choroby příbuzných. Dále ho bude zajímat, zda na bolesti pacient užívá léky či rostlinné přípravky, a zkoumá též konkrétní charakteristiky potíží (intenzitu bolestí, dobu trvání, vazbu na denní dobu, vyzařování do jiných částí těla atd.). Následuje vlastní vyšetření, kdy se doktor snaží zjistit, zda se za problémy s hlavou neschovává jiné onemocnění, třeba ramene, krku nebo hlavy. Bolesti mohou mít více důvodů.
- Jedním z nich je zánět, který se prokáže zvýšením tzv. zánětlivých parametrů v krvi. Proto by odběr krve měl být součástí diagnostického postupu.
- Bolest je také možným příznakem závažného subarachnoidálního krvácení, které by se projevilo červeným zbarvením mozkomíšního moku. Při podezření na tento jev se proto provádí lumbální punkce.
- Pro vyloučení nádorového onemocnění, potvrzení cyst nebo kostních změn je navrženo vyšetření počítačovou tomografií (CT) nebo magnetickou rezonancí (MRI). Pro sledování aktivity mozku má velký význam vyšetření zvané elektroencefalografie (EEG), kdy jsou pacientovi na hlavu přiloženy elektrody, které jsou aktivitu mozku schopné detekovat.
Pokud vás hlava bolí často a nic nezabírá, jděte k lékaři. Je třeba včas provést důkladné neurologické vyšetření a zjistit příčinu obtíží. V některých případech stojí za vznikem bolestí banalita, jindy se může jednat i o těžší onemocnění, které je nutné řešit.
(idav)
Zdroj:
www.everydayhealth.com
Líbil se Vám článek? Rádi byste se k němu vyjádřili? Napište nám − Vaše názory a postřehy nás zajímají. Zveřejňovat je nebudeme, ale rádi Vám na ně odpovíme.
Odborné události ze světa medicíny
Všechny kongresy
Nejčtenější tento týden
- Může hubnutí souviset s vyšším rizikem nádorových onemocnění?
- Polibek, který mi „vzal nohy“ aneb vzácný výskyt EBV u 70leté ženy – kazuistika
- AI může chirurgům poskytnout cenná data i zpětnou vazbu v reálném čase
- Metamizol jako analgetikum první volby: kdy, pro koho, jak a proč?
- „Jednohubky“ z klinického výzkumu – 2024/40