Léčba cukrovky I. typu? Důležité je komplexní opatření
Cílem léčby diabetu je uchovat hladinu krevního cukru v normě. Mnozí stále žijí v přesvědčení, že vše napraví pouze samotné podávání inzulínu. To je ale omyl. Neupraví-li nemocný i svoji životosprávu, mohou být výsledky terapie nedostačující.
Inzulín a jeho aplikace
Samozřejmě, že inzulín zůstává základním kamenem léčby diabetu I. typu. Většina pacientů si ho podává injekčně do podkoží. Komfortním vynálezem moderní doby jsou tzv. inzulínová pera. Jde o automatizované injektory umožňující zcela diskrétní a téměř bezbolestnou aplikaci inzulínu kdykoli a kdekoli, i na veřejnosti. Vybraným pacientům slouží též inzulínová pumpa. Je to přístroj velikosti mobilního telefonu, který je automatickým injektorem a zajišťuje kontinuální podávání inzulínu nejčastěji do paže nebo stehna.
Mnozí pacienti už také netrpělivě očekávají takzvanou umělou slinivku. Jedná se o propojený systém čidla glykémie a inzulínové pumpy. Je naprogramován tak, aby sám bez pacientova zásahu dávkoval inzulín.
Další pomocníci
Co se jiných léků týká, v léčbě diabetu prvního typu mohou být nápomocné tyto následující.
- Injekce pramlintidu podaná před jídlem zajistí pomalejší průchod potravy trávicím traktem, takže se zmírní vzestup glykémie.
- Léky na snížení krevního tlaku (například ACE inhibitory nebo blokátory AT receptoru) mohou ochraňovat ledviny.
- Aspirin pomáhá zabránit poškozování srdce.
- Vhodné bývá též podávání preparátů ke snížení hladiny cholesterolu. Ty se podílejí na oddálení postižení cév aterosklerózou.
Bez měření to nejde
Nespoléhejte na to, že máte pravidelný režim a všechno děláte tak, jak máte. Stejně si pravidelně kontrolujte glykémii, protože se mění způsobem, který nelze předpovědět. K dispozici jsou i zařízení ke kontinuálnímu monitorování glykémie, jejichž používání umožňuje snížení hladiny glykovaného hemoglobinu.
Stravujte se s rozumem
Je důležité, abyste měli dostatek bílkovin, nenasycených mastných kyselin (zdravých tuků), vitamínů, minerálů, stopových prvků a vlákniny při relativně malém příjmu sacharidů. K tomu vám pomůže konzumace:
- zeleniny a některého ovoce,
- pestrých druhů obilovin a luštěnin,
- ryb,
- ořechů a semínek.
Vyhýbat byste se měli živočišným tukům, červenému masu (zejména uzeninám), bílé mouce, soli a cukru. Pokud si nevíte rady, vyhledejte odborníka. Dávejte si ale velký pozor, mnoho výživových poradců postrádá adekvátní vzdělání. Jejich snahou je totiž především distribuovat výrobky různých firem.
Pohybu se nebojte!
Na začátku možná budete při sportování zbytečně opatrní, protože poměrně výrazně ovlivňuje glykémii. Ale až opadne prvotní nejistota, nestraňte se aktivit, které vás baví. Pohyb znamená velkou zdravotní výhodu nejen pro diabetiky.
Naděje budoucnosti
Ideou výzkumu je samozřejmě taková léčba, která umožní pacientovi žít zcela normální život bez omezení. K tomu mohou posloužit:
- transplantace slinivky břišní,
- transplantace Langerhansových ostrůvků,
- léčba pomocí kmenových buněk.
Všechny tyto metody ale zatím mají svá úskalí. Na jejich vývoji se však stále pracuje. Lze tak doufat, že jednou přijde doba, kdy se budou pacienti s diabetem nejen léčit, ale i uzdravovat.
(pez)
Zdroj:
www.mayoclinic.org
Líbil se Vám článek? Rádi byste se k němu vyjádřili? Napište nám − Vaše názory a postřehy nás zajímají. Zveřejňovat je nebudeme, ale rádi Vám na ně odpovíme.
Odborné události ze světa medicíny
Všechny kongresy
Nejčtenější tento týden
- Může hubnutí souviset s vyšším rizikem nádorových onemocnění?
- Polibek, který mi „vzal nohy“ aneb vzácný výskyt EBV u 70leté ženy – kazuistika
- AI může chirurgům poskytnout cenná data i zpětnou vazbu v reálném čase
- Metamizol jako analgetikum první volby: kdy, pro koho, jak a proč?
- „Jednohubky“ z klinického výzkumu – 2024/40