Komplikacím cukrovky lze předcházet poctivou léčbou
Diabetes mellitus patří k takzvaným civilizačním onemocněním. Neumírá se přímo na cukrovku, ale na její komplikace. Nejlepší prevencí je nesporně dodržování správně nastavené léčby.
Udržování hladiny glukózy v krvi v normálu a hlídání krevního tlaku i cholesterolu pomáhá předcházet, či alespoň zpozdit nástup komplikací diabetu. U těchto pacientů je nezbytné pravidelné sledování zdravotního stavu, neboť u nich existuje zvýšené riziko vzniku řady chorob. Dlouhodobě vysoká hladina glukózy v krvi vede k závažným onemocněním srdce, cév, očí, ledvin, nervů i zubů. A aby toho nebylo málo, hrozí lidem s cukrovkou též větší nebezpečí nástupu infekce.
Čeho se obávat
K nejběžnějším komplikacím diabetu patří níže uvedené zdravotní obtíže.
Kardiovaskulární choroby: Nemoci srdce a cév jsou u lidí s cukrovkou nejčastější příčinou úmrtí. Vysoký krevní tlak, nadměrný cholesterol, vysoká hladina glukózy v krvi a další rizikové faktory přispívají ke zvýšení rizika těchto komplikací. Špatně kompenzovaný diabetes může vést až k srdečnímu infarktu či mozkové mrtvici.
Onemocnění ledvin (diabetická nefropatie): Problém bývá způsoben poškozením malých krevních cév v ledvinách, které časem mohou úplně selhat. Onemocnění ledvin je mnohem častější u lidí s cukrovkou než u osob bez diabetu. Udržování hladiny glukózy v krvi i krevního tlaku v patřičných mezích může toto zdravotní riziko výrazně snížit.
Neuropatie (diabetická neuropatie): Diabetes v některých případech vede až k poškození nervů v celém těle. Následně se objevují:
- problémy s trávením,
- erektilní dysfunkce,
- periferní neuropatie – postižení nervů končetin, které se projevuje bolestí, mravenčením a ztrátou citlivosti, hrozí zde nebezpečí amputace (u diabetiků 25× častěji než u nediabetiků).
Oční onemocnění (diabetická retinopatie): U většiny „cukrovkářů“ se časem vyvine nějaká forma onemocnění zraku. To se projeví sníženým viděním, či dokonce slepotou. Trvale vysoká hladina glukózy, krevního tlaku a cholesterolu jsou hlavními příčinami retinopatie. Chcete-li si při diabetu chránit svůj nejcennější smysl, navštěvujte pravidelně očního lékaře.
Komplikace v těhotenství: Ženám s jakýmkoliv typem cukrovky hrozí během těhotenství vyšší výskyt komplikací v případě, že jejich zdravotní stav není pečlivě monitorován. Pacientky s diabetem 1. i 2. typu by měly dosáhnout stanovené hladiny glukózy již před početím. Hlídání hladiny cukru v krvi platí i pro ty, u nichž se objeví tzv. gestační diabetes mellitus neboli těhotenská cukrovka. Vysoká hladina glukózy v krvi v průběhu gravidity může způsobit poškození orgánů plodu nebo jeho rychlé přibývání na váze. Z tohoto důvodu lékaři ženám s gestačním typem diabetu nedoporučují přenášet. Dětem, které jsou v děloze vystaveny po dlouhou dobu vysoké glukóze v krvi, rovněž hrozí vyšší riziko vzniku cukrovky v budoucnosti.
(hah)
Zdroj:
www.idf.org
Líbil se Vám článek? Rádi byste se k němu vyjádřili? Napište nám − Vaše názory a postřehy nás zajímají. Zveřejňovat je nebudeme, ale rádi Vám na ně odpovíme.
Odborné události ze světa medicíny
Všechny kongresy
Nejčtenější tento týden
- Může hubnutí souviset s vyšším rizikem nádorových onemocnění?
- Polibek, který mi „vzal nohy“ aneb vzácný výskyt EBV u 70leté ženy – kazuistika
- AI může chirurgům poskytnout cenná data i zpětnou vazbu v reálném čase
- Metamizol jako analgetikum první volby: kdy, pro koho, jak a proč?
- „Jednohubky“ z klinického výzkumu – 2024/40