Jídelníček diabetika aneb Jak udržet cukr pod kontrolou
Trpíte cukrovkou? Pak určitě přemýšlíte, která jídla jsou pro vás vhodná, a čemu se naopak vyhýbat velkým obloukem. Skladba správné stravy je někdy vskutku velmi svízelná. Přinášíme proto několik tipů, díky nimž udržíte hladinu svého cukru na správných hodnotách.
Níže zmíněné potraviny by měly tvořit základ vašeho jídelníčku. I při jejich konzumaci je však potřeba počítat přijaté kalorie. Správná životospráva diabetiků se totiž neodvíjí pouze od druhu konzumovaných produktů, ale také od velikosti jednotlivých porcí.
- Sacharidy. Tvoří základ stravy pro jedince trpící cukrovkou, a to i navzdory hluboce zakořeněným mýtům. Při výběru jídel je však nutné zaměřit se na zdravější varianty, mezi něž patří ovoce, zelenina, luštěniny a celozrnné výrobky.
- Vláknina. Zahrnuje všechny nestravitelné součásti potravin. Nevstřebatelné sacharidy pomáhají snižovat hladinu cukru v krvi a tím předcházet vzniku srdečních onemocnění. Mezi potraviny bohaté na vlákninu patří ovoce, zelenina, luštěniny, ořechy a celozrnná mouka.
- Ryby. Rybí výrobky obsahují důležité bílkoviny a omega-3 mastné kyseliny. V našem jídelníčku by se měly objevit alespoň dvakrát týdně. Zdravé jsou zejména mořské ryby, například treska, tuňák, losos či makrela.
- Nenasycené tuky. Mastné kyseliny představují bohatý energetický zdroj pro lidský organismus. Nenasycené tuky dokonce pomáhají snižovat hladinu cholesterolu v krvi, jehož hladina je u mnoha cukrovkářů zvýšena. Vhodnou volbou jsou olivový a řepkový olej, ořechy nebo avokádo.
Nevhodné až škodlivé
- Nasycené tuky. Bramborový salát s řízkem nebo vepřo knedlo zelo tvoří základ klasické české kuchyně. Pro diabetiky však nasycené tuky představují časovanou bombu. Pokud nechcete riskovat své zdraví, vyhýbejte se konzumaci vysokotučných mléčných výrobků, uzenin a tučného masa. Vepřové a hovězí můžete nahradit kuřecím, králičím nebo rybím masem.
- Smažená jídla. Při smažení vznikají transmastné kyseliny a další látky poškozující lidský metabolismus. I když tyto pokrmy mohou lahodit chuťovým pohárkům, raději zvolte zdravější postupy, jako kupříkladu vaření, pečení či dušení.
- Cholesterol. Živočišný tuk tvoří základ buněčných membrán. Nadměrné množství cholesterolu však vede k jeho ukládání do tepen a vzniku aterosklerózy. Příjem této látky by neměl převyšovat 300 miligramů denně. Potraviny bohaté na cholesterol jsou tučné mléčné výrobky, tučná masa, žloutky a vnitřnosti.
- Sůl. Je-li jí moc, způsobuje zvýšení krevního tlaku a urychluje proces kornatění tepen. Hotové pokrmy na talíři tedy zásadně nedosolujeme a vyhýbáme se potravinám s vysokým obsahem soli, tedy hlavně uzeninám, polotovarům a různým slaným pochutinám.
Vzorový jídelníček
Pokud tápete, jak by mělo vypadat správné stravování, můžete se inspirovat následujícím menu. Pokrmy by měly být podávány 4–5× denně ve 2- až 3hodinových intervalech.
- Snídaně: bílá káva nebo ovocný čaj, dva plátky celozrnného chleba, sýr a šunka.
- Dopolední svačina: mrkvový salát s jablkem a banánem.
- Oběd: přírodní kuřecí řízek (150 g), těstoviny, brambory nebo kuskus.
- Odpolední svačina: bílý jogurt, plátek celozrnného chleba a šunka.
- Večeře: zapečená brokolice s vejcem a brambory.
Tvorba vhodného jídelníčku je velmi komplexní a závisí na zdravotním stavu a potřebách každého jedince. Jestli si stále nejste jistí vhodností a nevhodností určitých druhů potravin, navštivte lékaře nebo výživového specialistu.
(holi)
Zdroj:www.mayoclinic.org
Líbil se Vám článek? Rádi byste se k němu vyjádřili? Napište nám − Vaše názory a postřehy nás zajímají. Zveřejňovat je nebudeme, ale rádi Vám na ně odpovíme.
Odborné události ze světa medicíny
Všechny kongresy
Nejčtenější tento týden
- Může hubnutí souviset s vyšším rizikem nádorových onemocnění?
- Polibek, který mi „vzal nohy“ aneb vzácný výskyt EBV u 70leté ženy – kazuistika
- AI může chirurgům poskytnout cenná data i zpětnou vazbu v reálném čase
- Metamizol jako analgetikum první volby: kdy, pro koho, jak a proč?
- „Jednohubky“ z klinického výzkumu – 2024/40