Jak zachytit a zvládnout hypoglykémii
Může vynechaný oběd ohrozit život? U diabetiků bohužel ano. A to v případě, že oni ani jejich okolí nedokážou včas rozpoznat a odvrátit stav zvaný hypoglykémie. Naučte se s námi základní projevy tohoto problému i to, jak ho řešit.
To, co je u zdravého člověka běžné, může diabetika dostat do ohrožení života. Jeho tělo totiž neumí správně pracovat s glukózou, jejíž přiměřená hladina v krvi je pro každého z nás nezbytná. Jen delší hladovění pak stačí k tomu, aby u jedince s cukrovkou krevní cukr poklesl na hodnoty, při kterých se organismu nedostává energie na základní fungování. Stejné nebezpečí představuje i intenzivní cvičení nebo chyba při léčbě. Tento stav, hypoglykémie, ohrožuje především diabetiky léčící se inzulinem.
Příznaky, které kardiaci nemusí zachytit
Hypoglykémie začíná plíživě a rozvíjí se postupně. Diabetici by měli zpozornět, když se u nich objeví:
- neobvykle velký hlad,
- bušení srdce, zrychlený pulz,
- slabost a třes rukou,
- pocení i pocit chladu,
- nevysvětlitelná úzkost a neklid,
- nevolnost a motání hlavy.
Pokud se kromě cukrovky zároveň léčíte se srdcem či vysokým tlakem, pak pozor! Často předepisované léky upravující srdeční rytmus, tzv. beta-blokátory, mohou příznaky hypoglykémie skrýt. Když si nepohlídáte pravidelnou stravu, hrozí tak, že se z ničeho nic dostanete do nejtěžšího stadia tohoto stavu, ze kterého už si sami nepomůžete – do hypoglykemického kómatu.
Když mozek zůstane bez živin
Při prohlubující se hypoglykémii nastupuje rozmazané vidění a pomalá, špatně srozumitelná řeč. To jsou známky toho, že mozek již nemá dostatek glukózy na udržení svých funkcí. Po chvíli dochází ke ztrátě vědomí. V takové situaci se člověk stává závislým na pomoci okolí. Vaši blízcí a kolegové by proto měli vědět, že jste diabetik. Zvažte i umístění informace o své nemoci například do peněženky. Výrazně tak zvýšíte pravděpodobnost toho, že bude rychle odhalena příčina vašeho bezvědomí a dostane se vám správné pomoci.
Rychle, ale rozumně
- Doplnění cukru. Vypijte sklenici ovocného džusu, limonády, nebo vycucejte kostku cukru. Sladká jídla, která zároveň obsahují i bílkoviny a tuky (sušenky, dorty apod.) nejsou ideální, protože cukr z nich se vstřebává pomaleji. Pro tyto případy je dobré u sebe vždy nosit několik „kávových“ pytlíčků se sladidlem.
- Obstarání pomoci. Pokud u člověka v bezvědomí máte podezření na hypoglykemické kóma, nic mu do úst nedávejte. Mohl by se udusit. Místo toho urychleně zavolejte sanitku a záchranářům jasně sdělte, že pacient má cukrovku – jde o důležitou informaci. Do jejich příjezdu nic nezkazíte tím, když postiženého otočíte na bok, aby se nezadusil zvratky či zapadlým jazykem.
- Aplikace injekce jen v případě jistoty. Diabetici léčení inzulinem u sebe někdy mívají injekce hormonu glukagonu. Ten funguje „proti“ inzulinu. Pokud se u vás objeví hypoglykémie, můžete ji vyřešit i touto injekcí – nezapomeňte se pak ale pořádně najíst. Glukagon můžete podat i člověku v bezvědomí, musíte si ale být jisti, že je skutečně v hypoglykemickém kómatu. Existuje totiž i opačný stav, hyperglykemické kóma, o kterém se na našich stránkách dočtete již brzy. Při něm se naopak dává inzulin. Zaměněním těchto dvou stavů a podáním inzulinu člověku s hypoglykémií byste mu mohli velmi ublížit.
(luko)
Zdroje:
www.disabled-world.com
http://zdravi.e15.cz
www.betterhealth.vic.gov.au
Líbil se Vám článek? Rádi byste se k němu vyjádřili? Napište nám − Vaše názory a postřehy nás zajímají. Zveřejňovat je nebudeme, ale rádi Vám na ně odpovíme.
Odborné události ze světa medicíny
Všechny kongresy
Nejčtenější tento týden
- Může hubnutí souviset s vyšším rizikem nádorových onemocnění?
- Polibek, který mi „vzal nohy“ aneb vzácný výskyt EBV u 70leté ženy – kazuistika
- AI může chirurgům poskytnout cenná data i zpětnou vazbu v reálném čase
- Metamizol jako analgetikum první volby: kdy, pro koho, jak a proč?
- „Jednohubky“ z klinického výzkumu – 2024/40