Inverzní vztah mezi roztroušenou sklerózou a alergickými respiračními onemocněními
Význam vyvážené Th1 a Th2 aktivity imunitního systému není stále jasný. Dosud panuje zjednodušený názor, že Th1 lymfocyty řídí buněčnou imunitu a Th2 lymfocyty imunitu protilátkovou.
Význam vyvážené Th1 a Th2 aktivity imunitního systému není stále jasný. Dosud panuje zjednodušený názor, že Th1 lymfocyty řídí buněčnou imunitu a Th2 lymfocyty imunitu protilátkovou. Převaha Th 1 cytokinů může vést k autoimunitně, převaha Th2 cytokinů k alergii. Z toho by vyplývalo, že alergie jsou určitou ochranou před autoimunitou.
V poslední době se však ukazuje, že tato hypotéza je příliš zjednodušená. Byl objeven nový subtyp Th lymfocytů nazvaný Th17, který tvoří interleukin 17 a reguluje jak Th1, tak Th2 lymfocyty. Při poruše této signalizace jsou pacienti náchylní jak k alergiím, tak k autoimunitně. Výskyt alergií u pacientů s autoimunitami by proto měl být stejný nebo vyšší než u běžné populace.
Italští vědci vyšetřili 200 pacientů s roztroušenou sklerózou, která je autoimunitním onemocněním, a 200 náhodně vybraných kontrolních osob. Zkoumali u všech výskyt alergie. Pacienti vyplnili standardizovaný dotazník zaměřený na astma, alergickou rýmu a další typy alergických onemocnění. Po statistickém zhodnocení a vyloučení všech skutečností s možným ovlivněním výsledku (kouření, nemocnost infekcemi, domácí prostředí) vyšlo najevo, že pacienti s roztroušenou sklerózou mají méně alergií než kontrolní skupina, a pokud alergií přece jen trpí, je její průběh mírnější.
Studie tedy prokázala ochranný vliv alergií proti roztroušené skleróze, a potvrdila tak zjednodušenou hypotézu o rovnováze Th1/Th2 lymfocytů. Úloha nově objevených Th17 lymfocytů ale tímto výsledkem vyloučena není, studie nebyla zaměřena na jejich zkoumání.
(van)
Zdroj: Bergamaschi R., a spol. Neurol Sci 2009;30:115–118. DOI 10.1007/s10072-009-0036-8.
Líbil se Vám článek? Rádi byste se k němu vyjádřili? Napište nám − Vaše názory a postřehy nás zajímají. Zveřejňovat je nebudeme, ale rádi Vám na ně odpovíme.
Štítky
Praktické lékařství pro děti a dorostOdborné události ze světa medicíny
Všechny kongresy
Nejčtenější tento týden
- Tisícileté topoly, mokří psi, stárnoucí kočky a ospalé octomilky – „jednohubky“ z výzkumu 2024/41
- Může hubnutí souviset s vyšším rizikem nádorových onemocnění?
- Menstruační krev má značný diagnostický potenciál, mimo jiné u diabetu
- Metamizol jako analgetikum první volby: kdy, pro koho, jak a proč?
- Není statin jako statin aneb praktický přehled rozdílů jednotlivých molekul
Mohlo by vás zajímat