Hroch – nejnebezpečnější zvíře Afriky
Hroši jsou vegetariáni, a přesto jsou zodpovědní za více lidských úmrtí v Africe než jakékoliv jiné zvíře. Zabíjejí dokonce i krokodýly.
Hroši tráví většinu svého dne naložení ve vodě, pod jejíž hladinou dokážou vydržet i deset minut bez vzduchu. Lodě s turisty se tak mohou snadno octnout přímo nad nimi. Pokud se v okamžiku, kdy se hroši vynořují z vody, objeví nad jejich hlavou malá kanoe nebo pramice, je téměř jisté, že ji hroch převrátí. Ve chvíli, kdy jsou lidé ve vodě, mají již jen minimální šanci agresivním zvířatům uniknout.
Obrana teritoria
Každý, kdo strávil nějaký čas v jihoafrických vodách, potvrdí, jak nepříjemné je ocitnout se na lodi obklopené těmito obrovskými funícími tvory. Hroch je opravdový kolos, jediné pozemské zvíře, které je větší než on, je slon. Hroši jsou také zvyklí aktivně bránit své teritorium, které se rozprostírá podél břehů řek a jezer, kde žijí. Většina lidí je proto zraněna nebo zabita právě ve chvíli, kdy se postaví na břeh, který považuje hroch za svůj.
Víte, že…
- … hroší kůže produkuje přírodní opalovací krém, který je nejdříve červený a postupně se zabarvuje do hněda?
- … geneticky nejbližší příbuzní hrochů jsou velryby?
- … dospělý jedinec dokáže zkonzumovat až 45 kg rostlin denně?
- … jde o ohrožená zvířata, kterým hrozí vyhubení?
- … hroši nedokážou skákat?
- … zvládnou zabít i krokodýly?
Matky ochranitelky
Jako u většiny ostatních zvířat jsou i u hrochů velkým nebezpečím pro člověka samice-matky. Ve chvíli, kdy se někdo přiblíží k jejich mláďatům, dokážou vyvinout rychlost až 32 km/h na suchu a 12 km/h ve vodě. Jejich obrovské čelisti mají až půlmetrové špičáky, proti kterým se člověk nemá jak ubránit.
(jez)
Zdroj:
http://goafrica.about.com
Líbil se Vám článek? Rádi byste se k němu vyjádřili? Napište nám − Vaše názory a postřehy nás zajímají. Zveřejňovat je nebudeme, ale rádi Vám na ně odpovíme.
Odborné události ze světa medicíny
Všechny kongresy
Nejčtenější tento týden
- Může hubnutí souviset s vyšším rizikem nádorových onemocnění?
- Polibek, který mi „vzal nohy“ aneb vzácný výskyt EBV u 70leté ženy – kazuistika
- AI může chirurgům poskytnout cenná data i zpětnou vazbu v reálném čase
- Metamizol jako analgetikum první volby: kdy, pro koho, jak a proč?
- „Jednohubky“ z klinického výzkumu – 2024/40