Golimumab prokázal významně větší zmírnění zánětu u ankylozující spondylitidy než pamidronát
U pacientů s ankylozující spondylitidou vedla léčba golimumabem a pamidronátem po 48 týdnech ke stejnému klinickému zlepšení včetně zmírnění bolesti a zvýšení kvality života. K významnému snížení zánětlivých markerů a známek zánětu na MR však došlo pouze při léčbě golimumabem.
Do této otevřené randomizované studie publikované v srpnu 2015 bylo zařazeno 30 pacientů s ankylozující spondylitidou (dle kritérií Společnosti pro hodnocení spondyloartritidy – ASAS) s indexem aktivity ankylozující spondylitidy (BASDAI) ≥ 4. Pacienti byli randomizováni v poměru 2 : 1 k podávání golimumabu v dávce 50 g nebo pamidronátu v dávce 60 mg každé 4 týdny. Průměrný věk pacientů byl 33,4 roku, 83 % tvořili muži a průměrná délka trvání choroby činila 4,4 roku.
Po 48 týdnech se skupiny významně nelišily z hlediska počtu pacientů, kteří dosáhli ASAS20 (65 % vs. 56 %, p = 0,69), skóre BASDAI, bolesti zad ani skóre kvality života dle SF-36. Ovšem u pacientů léčených golimumabem bylo zjištěno významně nižší průměrné skóre aktivity ankylozující spondylitidy (ASDAS), Bathův funkční index (BASFI), hladina C-reaktivního proteinu (CRP) a rychlost sedimentace erytrocytů. Rovněž skóre zánětu v oblasti páteře a sakroiliakálních kloubů na magnetické rezonanci dle skórovacího systému SPARCC (Spondyloartritis Research Consortium of Canada) bylo významně nižší u pacientů léčených golimumabem než u pacientů s pamidronátem. Výskyt nežádoucích účinků byl v obou terapeutických skupinách podobný.
Autoři došli k závěru, že golimumab nabízí v léčbě ankylozující spondylitidy kromě klinické odpovědi a zlepšení kvality života srovnatelných s léčbou pamidronátem významné zmírnění zánětu, které u pamidronátu nebylo pozorováno.
(zza)
Zdroj: Mok C. C., Li O. C., Chan K. L., et al. Effect of golimumab and pamidronate on clinical efficacy and MRI inflammation in axial spondyloarthritis: a 48-week open randomized trial. Scand J Rheumatol. 2015 Aug 14: 1–7. [Epub ahead of print]
Líbil se Vám článek? Rádi byste se k němu vyjádřili? Napište nám − Vaše názory a postřehy nás zajímají. Zveřejňovat je nebudeme, ale rádi Vám na ně odpovíme.
Odborné události ze světa medicíny
Všechny kongresy
Nejčtenější tento týden
- Může hubnutí souviset s vyšším rizikem nádorových onemocnění?
- Polibek, který mi „vzal nohy“ aneb vzácný výskyt EBV u 70leté ženy – kazuistika
- AI může chirurgům poskytnout cenná data i zpětnou vazbu v reálném čase
- Metamizol jako analgetikum první volby: kdy, pro koho, jak a proč?
- „Jednohubky“ z klinického výzkumu – 2024/40