Farmakologický profil desloratadinu
Desloratadin je antihistaminikum III. generace. Je určen k léčbě onemocnění, jako jsou alergická rýma a kopřivka. Jeho farmakologický profil je velmi příznivý a jeho vazba k H1 receptoru je vysoce selektivní a velmi silná.
Desloratadin je antihistaminikum III. generace. Je určen k léčbě onemocnění, jako jsou alergická rýma a kopřivka. Jeho farmakologický profil je velmi příznivý a jeho vazba k H1 receptoru je vysoce selektivní a velmi silná.
Ve srovnání s chlorfenaminem, hydroxyzinem, mizolastinem, terfenadinem, cetirizinem, ebastinem, loratadinem a fexofenadinem je jeho vazba na H1 receptor nejsilnější. Má minimální afinitu k muskarinovým a H2 receptorům. Poločas účinku je 21–24 hodin, což dovoluje dávkovat 1x denně. Není potřeba redukovat jeho dávky ani při selhání ledvin a jater.
Farmakodynamika není ovlivněna současně požitou potravou. Ani grapefruitový džus, který interferuje s absorpcí řady léků a je metabolizován cytochromem P450, neovlivňuje hladiny desloratadinu. Rovněž nebyly zaznamenány žádné rozdíly v účinnosti mezi jednotlivými etniky ani mezi muži a ženami. Neproniká hematoencefalickou bariérou a v testech bdělosti a latence odpovědi je srovnatelný s placebem. Desloratadin je nesedativní a nemá antimuskarinové ani anticholinergní účinky.
Zvláštní pozornost byla při jeho testování věnována kombinacím s dalšími léky, inhibitory cytochromu P450 ketokonazolem nebo erytromycinem. Při současném podávání nedochází ke klinicky významné akumulaci desloratadinu. Při vysokém dávkování (45mg/den) po dobu deseti dní nebyly pozorovány žádné vedlejší účinky, přestože byla hladina léku v plazmě trvale zvýšená.
Ani při vysokých dávkách a v kombinaci s ketokonazolem nebo erytromycinem nebylo prokázáno žádné ovlivnění korigovaného intervalu QT (QTc). Mutace draslíkových kanálů jsou podkladem syndromu vrozeného prodloužení QT intervalu. V preklinických studiích bylo prokázáno, že desloratadin ani ve vysokých dávkách s těmito kanály neinterferuje nebo jinak neovlivňuje vodivost myokardu.
Kromě blokády H1 receptorů má desloratadin také inhibiční účinky na tvorbu prozánětlivých působků alergické reakce, jako jsou leukotrieny a prostaglandiny a některé interleukiny (například IL-8). Desloratadin spojuje v jedné molekule unikátní vlastnosti silného a selektivního H1 antihistaminika bez vedlejších účinků, jako je kardiotoxicita a sedace, navíc s aditivním protizánětlivým působením.
(van)Zdroj: Henz BM. Allergy 2001;56.
Líbil se Vám článek? Rádi byste se k němu vyjádřili? Napište nám − Vaše názory a postřehy nás zajímají. Zveřejňovat je nebudeme, ale rádi Vám na ně odpovíme.
Štítky
Praktické lékařství pro děti a dorostOdborné události ze světa medicíny
Všechny kongresy
Nejčtenější tento týden
- Může hubnutí souviset s vyšším rizikem nádorových onemocnění?
- Polibek, který mi „vzal nohy“ aneb vzácný výskyt EBV u 70leté ženy – kazuistika
- Tisícileté topoly, mokří psi, stárnoucí kočky a ospalé octomilky – „jednohubky“ z výzkumu 2024/41
- AI může chirurgům poskytnout cenná data i zpětnou vazbu v reálném čase
- Menstruační krev má značný diagnostický potenciál, mimo jiné u diabetu
Mohlo by vás zajímat