Dlouhodobé sledování dětí užívajících topické intranazální steroidy pro hypertrofickou adenoidní vegetaci
V minulosti bylo dosaženo povzbudivých krátkodobých výsledků u dětí s hypertrofickou adenoidní vegetací podáváním intranazálního steroidu. Dosud ale chybí údaje o dlouhodobém účinku takovéto léčby.
V minulosti bylo dosaženo povzbudivých krátkodobých výsledků u dětí s hypertrofickou adenoidní vegetací podáváním intranazálního steroidu. Dosud ale chybí údaje o dlouhodobém účinku takovéto léčby.
Autoři popisované studie hodnotili účinek podávání vodního spreje s obsahem mometazon furoátu dětem s hypertrofickou adenoidní vegetací v dlouhodobé udržovací léčbě. Studie se zúčastnily děti s hypertrofickou adenoidní vegetací již úspěšně léčené mometazon furoátem po dobu 4 měsíců. Děti byly po vstupu do studie dále sledovány po dobu 28 měsíců.
Podle trvání léčby a eventuálního chirurgického výkonu (adenotomie) byli účastníci studie rozděleni do tří skupin. Ve skupině A byly děti, které spontánně ukončily léčbu a podstoupily adenotomii, ve skupině B děti, které v léčbě pokračovaly, ale podstoupily adenotomii a ve skupině C děti, které pokračovaly v léčbě a nepodstoupily chirurgický výkon.
Po léčbě byl porovnáván klinický a endoskopický nález s nálezem po prvních čtyřech měsících léčby. Šest pacientů (skupina A) ukončilo léčbu a podstoupilo adenotomii. Příznaky i obstrukce choan se u této skupiny zhoršily v porovnání se stavem po čtyřech měsících léčby.
Tři pacienti (skupina B) podstoupili adenotomii kvůli opakovaným otitidám nebo sekretorické otitidě, ale zůstali na léčbě mometazonem. Příznaky a velikost adenoidní vegetace u nich zůstaly nezměněny v porovnání se stavem po čtyřměsíční léčbě.
Dvanáct pacientů zůstalo pouze na léčbě mometazonem, adenotomie u nich provedena nebyla (skupina C). Příznaky a obstrukce choan se u nich zlepšily v porovnání se stavem po úvodních 4 měsících léčby.
Uvedená studie jako první hodnotí dlouhodobé výsledky léčby nosním sprejem obsahujícím mometazon furoát u hypertrofické adenoidní vegetace. Dobrovolné ukončení léčby vede k chirurgickému výkonu, zatímco pravidelná dlouhodobá léčba má uspokojivé výsledky i bez chirurgické intervence.
(van)
Zdroj: Berlucchi M, a spol. Int J Pediatric Otorhinolaryngol doi:10.1016/j. ijporl.2008.04.001
Líbil se Vám článek? Rádi byste se k němu vyjádřili? Napište nám − Vaše názory a postřehy nás zajímají. Zveřejňovat je nebudeme, ale rádi Vám na ně odpovíme.
Štítky
Praktické lékařství pro děti a dorostOdborné události ze světa medicíny
Všechny kongresy
Nejčtenější tento týden
- Tisícileté topoly, mokří psi, stárnoucí kočky a ospalé octomilky – „jednohubky“ z výzkumu 2024/41
- Může hubnutí souviset s vyšším rizikem nádorových onemocnění?
- Menstruační krev má značný diagnostický potenciál, mimo jiné u diabetu
- Metamizol jako analgetikum první volby: kdy, pro koho, jak a proč?
- Není statin jako statin aneb praktický přehled rozdílů jednotlivých molekul
Mohlo by vás zajímat