Diabetici, pozor na deprese!
Cukrovka je vážným onemocněním a život s ní není vždycky jednoduchý. Možná i proto jsou podle výzkumů právě diabetici dvakrát náchylnější k depresím. Ty jsou velice nepříjemným a omezujícím problémem samy o sobě a my vám poradíme, jak se jim můžete vyhnout.
Smutný je občas každý z nás. Pokud ale skleslost trvá nepřiměřeně dlouho a navíc postihuje mnoho dalších oblastí vašeho života (společenské styky, záliby aj.), měli byste zpozornět. Vyskytnou-li se u vás navíc některé z následujících příznaků, kontaktujte svého lékaře:
- smutek,
- úzkost,
- popudlivost,
- nedostatek zájmu o věci, které jste dříve měli rádi,
- vyhýbání se společenskému životu,
- neschopnost se soustředit,
- nespavost (nelze usnout nebo ráno dospat),
- přílišné pocity viny nebo méněcennosti,
- nedostatek energie nebo vyčerpání,
- změny chuti,
- pozorovatelná duševní a fyzická netečnost,
- myšlenky na smrt nebo sebevraždu.
Lékař se přesvědčí, zda se opravdu jedná o deprese, a situaci s vámi rozebere. Pokusí se určit možnou příčinu či spouštěč problémů a podle toho vám doporučí potřebnou léčbu. Někdy může stačit jen úprava životního stylu či konzultace u psychologa, jindy musí na řadu přijít léky.
Nejlepší je zdravý životní styl
Podle posledních lékařských výzkumů je velice účinným pomocníkem v boji s depresemi zdravý životní styl. Nabízíme proto několik zásad, které vám mohou pomoci:
- Správná strava. Ta znamená zdravé tělo, ve kterém je zdravý duch. Organismus potřebuje dostatek potřebných živin, aby mohl správě fungovat – ovšem pouze v tom správném množství. Takže pokud se vám podaří udržet si optimální váhu, budete se nejen lépe cítit po fyzické stránce, ale budete si i více věřit.
- Dostatek pohybu. Při sportu se v těle vyplavují látky, které způsobují dobrou náladu. Proto v některých případech může mít pohybová aktivita stejný efekt jako antidepresiva.
- Relax. Každý potřebuje odpočívat, aby tělo mohlo regenerovat. Unavený člověk je nervózní a náchylnější k různým onemocněním.
(ivh)
Zdroje:
DANSINGER, Michael. Depression and Diabetes: Is There a Link?. Dostupné z: www.webmd.com
GOLDBERG, Joseph. Understanding Depression -- Prevention. Dostupné z: www.webmd.com
Home Remedies. Dostupné z: www.webmd.com
Líbil se Vám článek? Rádi byste se k němu vyjádřili? Napište nám − Vaše názory a postřehy nás zajímají. Zveřejňovat je nebudeme, ale rádi Vám na ně odpovíme.
Odborné události ze světa medicíny
Všechny kongresy
Nejčtenější tento týden
- Může hubnutí souviset s vyšším rizikem nádorových onemocnění?
- Polibek, který mi „vzal nohy“ aneb vzácný výskyt EBV u 70leté ženy – kazuistika
- AI může chirurgům poskytnout cenná data i zpětnou vazbu v reálném čase
- Metamizol jako analgetikum první volby: kdy, pro koho, jak a proč?
- „Jednohubky“ z klinického výzkumu – 2024/40