Desloratadin v jedné denní dávce zlepšuje kvalitu života pacientů s chronickou idiopatickou kopřivkou
Chronická kopřivka je definována jako kopřivka přetrvávající 6 více týdnů. Je to nepříjemné onemocnění, jehož příčinu se ani po detailním vyšetření často nepodaří zjistit.
Chronická kopřivka je definována jako kopřivka přetrvávající 6 více týdnů. Je to nepříjemné onemocnění, jehož příčinu se ani po detailním vyšetření často nepodaří zjistit. Proto je až 75 % případů nazýváno idiopatickými. Choroba postihuje 0,1–3 % populace. Příznaky trvají u více než 20 % pacientů déle než 10 let. Výrazně zhoršují kvalitu života postižených, zejména narušují spánek a způsobují tak trvale zvýšenou únavu.
Zhoršení kvality života postižených je srovnatelné s pacienty trpícími lupénkou nebo ischemickou chorobou srdeční a je větší než u pacientů s akné nebo vitiligem. Nejvíc obtěžujícím příznakem je svědění, které vážně narušuje i spánek. Základním lékem jsou při chronické kopřivce antihistaminika. Jejich účinná dávka je u chronické kopřivky většinou dvojnásobná než v jiných indikacích.
Desloratadin patří k nové generaci antihistaminik. Je to selektivní blokátor H1 receptoru, který neprostupuje hematoencefalickou bariérou, a tak nepůsobí sedativně. Belgičtí lékaři zkoumali účinnost jedenkrát denně podávaného desloratadinu v dávce 5 mg, tedy běžné dávce, u chronické kopřivky. Hodnotili kvalitu života pacientů podle standardizovaného dotazníku. Studie se zúčastnilo 121 pacientů s chronickou kopřivkou.
Po podávání desloratadinu se zlepšila kvalita života 66 % pacientů již po 7 dnech a dále toto zlepšení pokračovalo u 77 % pacientů i ve 42. dni studie. U 1/3 pacientů došlo k úplnému vymizení příznaků, u 1/10 pacientů neměla léčba žádný efekt. Během studie nebyly pozorovány žádné závažné vedlejší účinky léčby. Nežádoucí účinky udávali pacienti pouze v 18 případech. Byly to nejčastěji bolesti hlavy, nauzea a sucho v ústech.
Léčba desloratadinem v běžné denní dávce je u pacientů s chronickou idiopatickou kopřivkou účinná a bezpečná a výrazně zlepšuje kvalitu jejich života.
(van)
Zdroj: Lachapelle JM a spol. JEADV, 2006, 20, 288–292.
Líbil se Vám článek? Rádi byste se k němu vyjádřili? Napište nám − Vaše názory a postřehy nás zajímají. Zveřejňovat je nebudeme, ale rádi Vám na ně odpovíme.
Štítky
Praktické lékařství pro děti a dorostOdborné události ze světa medicíny
Všechny kongresy
Nejčtenější tento týden
- Tisícileté topoly, mokří psi, stárnoucí kočky a ospalé octomilky – „jednohubky“ z výzkumu 2024/41
- Může hubnutí souviset s vyšším rizikem nádorových onemocnění?
- Menstruační krev má značný diagnostický potenciál, mimo jiné u diabetu
- Metamizol jako analgetikum první volby: kdy, pro koho, jak a proč?
- Není statin jako statin aneb praktický přehled rozdílů jednotlivých molekul
Mohlo by vás zajímat