Dámy s cukrovkou, pečujete o sebe opravdu důsledně?
Každá žena se chce cítit skvěle. Pokud jde o pacientku s diabetem, jsou preference jasně dané. Nejdůležitější je péče o pokožku, a to celého těla. Především nohy jsou u těchto osob nesmírně zranitelné.
Pokud trpíte diabetem II. typu, jistě víte, jak je důležité dodržovat správné dávkování léků, vhodně se stravovat, pravidelně cvičit a chodit na kontroly k lékaři. Ale možná ne každý tuší, že mezi uvedená nezbytná opatření se právem řadí svědomitá péče o každou část těla. Proč tomu tak je? Diabetika totiž ve zvýšené míře ohrožují infekce nohou a chronické kožní záněty.
Pedikúra na jedničku
Časté obtíže, které mohou člověka s cukrovkou postihnout, souvisí s jeho chodidly. Vinou poškození nervů, které diabetes doprovází, se stává, že se pacient zraní a ani to neví. Necítí totiž bolest. Kvůli poškození cév je v místě rány nedostatečný přívod krve a místo se hůře a pomaleji hojí. Tímto způsobem vzniká tzv. diabetická noha. Dochází ke vzniku nehojících se bolestivých vředů doprovázených masivním zánětem a v pozdních stadiích odumřením tkáně. Proto si každý den udělejte čas a nohy si pořádně prohlédněte.
- Všímejte si škrábanců, zranění, zarudnutí.
- Potíže mohou způsobit i zarostlé nehty, varováním je též jakákoli změna jejich barvy.
- Používejte dobře padnoucí obuv a nechoďte bosi.
- Věnujte péči zastřihávání nehtů tak, aby případné ostré okraje nezraňovaly nehtové lůžko. To samé dodržujte na rukách.
Zákeřné infekce
Bakteriální nebo kvasinkové kožní infekce mohou postihnout úplně každého. Diabetici ovšem mají sníženou imunitu a hrozí, že si jejich tělo s nákazou samo neporadí. Proto nepřehlížejte bakteriální infekce, jako je třeba akné – někdy je dokonce nutné řešit situaci antibiotiky. Obtěžující a bohužel častou komplikací cukrovky je kvasinková nákaza. Na ni upozorní:
- svědění kůže mezi prsty,
- poševní infekce,
- bílý povlak na jazyku,
- zarudlá svědivá kruhovitá ložiska na kůži hrudníku, břicha nebo v podpaží.
V případě jakéhokoliv podezření raději ihned navštivte lékaře. Noste bavlněné, prodyšné oblečení. Po sprchování se pečlivě osušte. Udržujte kůži zdravou užíváním nedráždivých mýdel s neutrálním pH a pravidelně ji hydratujte.
(brbr)
Zdroj:
www.webmd.com
Líbil se Vám článek? Rádi byste se k němu vyjádřili? Napište nám − Vaše názory a postřehy nás zajímají. Zveřejňovat je nebudeme, ale rádi Vám na ně odpovíme.
Odborné události ze světa medicíny
Všechny kongresy
Nejčtenější tento týden
- Může hubnutí souviset s vyšším rizikem nádorových onemocnění?
- Polibek, který mi „vzal nohy“ aneb vzácný výskyt EBV u 70leté ženy – kazuistika
- AI může chirurgům poskytnout cenná data i zpětnou vazbu v reálném čase
- Metamizol jako analgetikum první volby: kdy, pro koho, jak a proč?
- „Jednohubky“ z klinického výzkumu – 2024/40