Cvičení po infarktu: nebezpečné, nebo prospěšné?
Většina jedinců, kteří prodělali srdeční infarkt, se sportování brzy po této příhodě obává. Odborníci však zdůrazňují, že vhodná tělesná aktivita může kardiovaskulární soustavě naopak prospět.
Pravidelné cvičení o adekvátní intenzitě pomáhá osobám po infarktu myokardu následujícími způsoby:
- zvyšuje celkovou kondici,
- zkvalitňuje funkci kardiovaskulárního systému,
- zlepšuje toleranci zátěže,
- zabraňuje rozvoji hypertenze (zvýšeného krevního tlaku),
- příznivě ovlivňuje hladiny krevních tuků a cukru v krvi,
- snižuje hmotnost.
Aktivní jedinci mají ve srovnání s těmi, kdo na pohyb zanevřeli, menší riziko, že se u nich bude infarkt opakovat. Zcela zásadní je ale zvolit správný druh cvičení a vhodnou zátěž.
Zpočátku pod dohledem
Rehabilitace obvykle začíná již v nemocnici a pokračuje co nejdříve po propuštění domů. Jejím cílem je zabránit ztrátě kondice a zdravotním komplikacím a zrychlit návrat dotyčného k běžným denním aktivitám. S pomocí odborníků a příslušných vyšetření je stanovena vhodná intenzita pohybu, kterou by nemocný neměl překročit. Doporučeny jsou odpovídající cviky a další opatření týkající se změn životního stylu. V počátku je cvičení prováděno pod odborným dohledem, je-li zdravotní stav dotyčného stabilní, může v doporučených aktivitách posléze pokračovat sám.
Pravidelně a bezpečně
Lékaři doporučují jedincům po infarktu zhruba hodinové cvičení alespoň třikrát týdně. Každý trénink by měl být zahájen zahřívací fází, po které následuje vlastní aerobní cvičení a konečná relaxace. Před, během a po pohybu je třeba sledovat hodnoty krevního tlaku a pulzu a pochopitelně také případné obtíže, jako jsou bolesti na hrudi nebo dušnost. Mezi nejvhodnější aktivity, které může dotyčný provádět sám, patří:
- chůze,
- jízda na kole či rotopedu,
- plavání,
- běh.
Domácí trénink by měl být především vytrvalostního charakteru. Bezpečnou intenzitu je možné kontrolovat podle tepové frekvence. Pokud se při cvičení v domácích podmínkách objeví bolest na hrudi, je nezbytné vyhledat lékařskou pomoc.
(veri)
Zdroje:
http://www.healthafter50.com/
www.medicinapropraxi.cz
Líbil se Vám článek? Rádi byste se k němu vyjádřili? Napište nám − Vaše názory a postřehy nás zajímají. Zveřejňovat je nebudeme, ale rádi Vám na ně odpovíme.
Odborné události ze světa medicíny
Všechny kongresy
Nejčtenější tento týden
- Může hubnutí souviset s vyšším rizikem nádorových onemocnění?
- Polibek, který mi „vzal nohy“ aneb vzácný výskyt EBV u 70leté ženy – kazuistika
- AI může chirurgům poskytnout cenná data i zpětnou vazbu v reálném čase
- Metamizol jako analgetikum první volby: kdy, pro koho, jak a proč?
- „Jednohubky“ z klinického výzkumu – 2024/40