Cukrovkáři, chraňte si ledviny!
Bez ledvin se nedá žít. A právě diabetici jsou obzvlášť ohroženi jejich poškozením, konkrétně tzv. diabetickou nefropatií. V nejhorším případě u nich může dojít až k selhání tohoto orgánu.
Odpověď na otázku, jak při cukrovce ledviny chránit, je nasnadě – držte svůj cukr v normálních mezích. Pokud dokážete diabetes zkrotit, zabráníte poškozování i dalších orgánů. Jak na to?
- Dodržujte dietu.
- Cvičte.
- Vyhýbejte se nadměrnému stresu.
- Pokud vám lékař předepsal léky, poctivě je berte.
- Nezapomínejte ani na pravidelné měření hladiny cukru v krvi a při potížích okamžitě navštivte odborníka.
- Choďte na preventivní prohlídky.
Když nefungují
Ledviny plní spoustu životně důležitých funkcí. Mají svou úlohu například v regulaci krevního tlaku a iontové rovnováhy, při vylučování zplodin metabolismu a dalších pochodech. A právě vylučovací funkce má obrovský význam pro správné účinky některých preparátů. Pokud totiž ledviny správně nepracují, může v organismu docházet ke hromadění části léčiv, a tedy k vyššímu výskytu nežádoucích účinků až k toxicitě.
Důležité souvislosti
Jak se mění účinky léků proti cukrovce při poruchách funkce ledvin? Mezi nejčastěji předepisovaná léčiva se řadí přípravky odvozené ze sulfonylurey (např. glipizid nebo glimepirid) a tzv. biguanidy (např. metformin). Tyto preparáty ale mají jednu negativní vlastnost – mohou vyvolávat různě dlouhé a různě závažné epizody hypoglykémie. Riziko se zvyšuje právě s poruchou funkce ledvin. Dále jej umocňují tyto faktory:
- dávka léčiva,
- vynechání cukrů z jídla,
- chyby ve výživě,
- nadměrný příjem alkoholu,
- jaterní nedostatečnost,
- srdeční selhávání,
- vyšší věk,
- vzájemné ovlivňování s jinými léky.
Léky odvozené ze sulfonylurey navíc zvyšují chuť k jídlu – nejsou tedy příliš ideální pro ty, co mají problém s nadváhou. Zato u metforminu se této nepříjemnosti nemusíte obávat. Existuje u něj ale jiné riziko – tzv. laktátová acidóza, což je někdy až život ohrožující stav, při kterém se v organismu hromadí laktát. Nebezpečí vzrůstá s přítomností stejných faktorů, jako u výše zmíněné hypoglykémie.
Nejen pro pacienty s nedostatečností ledvin se ukázal být dobrou volbou např. linagliptin. Z valné většiny se totiž vylučuje stolicí, proto ledviny příliš nezatěžuje.
(ivh)
Zdroje:
ZANCHI, Anne, Roger LEHMANN a Jacques PHILIPPE. SWISS MEDICAL WEEKLY. Antidiabetic drugs and kidney disease. Dostupné z: www.smw.ch
WIKISKRIPTA. Perorální antidiabetika. Dostupné z: www.wikiskripta.eu
Líbil se Vám článek? Rádi byste se k němu vyjádřili? Napište nám − Vaše názory a postřehy nás zajímají. Zveřejňovat je nebudeme, ale rádi Vám na ně odpovíme.
Odborné události ze světa medicíny
Všechny kongresy
Nejčtenější tento týden
- Může hubnutí souviset s vyšším rizikem nádorových onemocnění?
- Polibek, který mi „vzal nohy“ aneb vzácný výskyt EBV u 70leté ženy – kazuistika
- AI může chirurgům poskytnout cenná data i zpětnou vazbu v reálném čase
- Metamizol jako analgetikum první volby: kdy, pro koho, jak a proč?
- „Jednohubky“ z klinického výzkumu – 2024/40