#PAGE_PARAMS# #ADS_HEAD_SCRIPTS# #MICRODATA#

Co obnáší kolonoskopické vyšetření a jak se na něj připravit?

30. 4. 2015

Kolonoskopie je vyšetření tlustého střeva. Provádí se pomocí endoskopu, což je ohebná trubice, na jejímž konci je kamera. Toto vyšetření umožňuje lékaři prohlédnout si střevo zevnitř, a má tak významnou roli v diagnostice i léčbě nemocí tlustého střeva.

Kolonoskopie je vyšetření tlustého střeva. Provádí se pomocí endoskopu, což je ohebná trubice, na jejímž konci je kamera. Toto vyšetření umožňuje lékaři prohlédnout si střevo zevnitř, a má tak významnou roli v diagnostice i léčbě nemocí tlustého střeva.

Proč se kolonoskopie dělá?

Kolonoskopické vyšetření se může dělat z různých důvodů. Mezi ty nejčastější patří např. zjištění příčiny krvácení do střeva, bolesti břicha a průjmu. Kolonoskopie je také součástí screeningu kolorektálního karcinomu, kdy slouží k vyhledávání útvarů podezřelých z nádorového bujení. 

Zásadní je správná příprava

Správná a pečlivá příprava je základem úspěchu kolonoskopického vyšetření. K tomu, aby šlo střevo dobře vyšetřit, je nutné jeho důkladné vyprázdnění a očištění od zbytků stolice. Pokud není příprava střeva dostatečná, je vyšetření komplikované nebo není vůbec proveditelné a musí se opakovat.

Příprava ke kolonoskopii zahrnuje několik kroků:

  • Vysazení některých léků alespoň 5 dní před vyšetřením je nutné vysadit přípravky železa, protože zbarvují střevo a stolici do černa a vyšetření není možné provést. Také se vysazují léky na ředění krve. Pokud to není možné, tak se alespoň mění jejich forma a dávkování. 
  • Dietní opatření 5 dní před vyšetřením nejezte potraviny s velkým množstvím nestravitelných zbytků. Mezi nevhodné potraviny patří zejména ovoce, zelenina, obiloviny, luštěniny, mák, ořechy, celozrnné pečivo, tuhé maso a potraviny obsahující semínka. Jíst můžete např. bílé pečivo, drůbež, ryby, jogurty, přesnídávky, bramborovou kaši, piškoty atd. Den před vyšetřením pijte jen čiré tekutiny a vyhněte se mléku a alkoholu.
  • Příprava střeva existuje několik metod. Nejčastěji se střevo připravuje pomocí projímadla, kdy je nutné vypít asi 4 litry roztoku. S přípravou se začíná večer před vyšetřením a měla by skončit nejpozději 4 hodiny před začátkem vyšetření.

Jak kolonoskopie probíhá?

Nejdříve vám sestřička zavede vstup do žíly – kanylu. Tímto vstupem dostanete léky na uklidnění a proti bolesti, díky kterým budete vyšetření lépe snášet. Vyšetření začíná v poloze na levém boku. Lékař zavede endoskop do konečníku a postupně ho zasouvá až do slepého střeva, kde tlusté střevo začíná. Pak endoskop pomalu vytahuje a pečlivě prohlíží střevo. Pokud jde vše dobře, trvá vyšetření 20–30 minut, ale může být i delší. Během vyšetření můžete pociťovat tlak v břiše, křeče nebo nadýmání, ale díky tlumicím lékům je vyšetření většinou dobře snášeno. Po vyšetření vás převezou na „dospávací“ pokoj, kde zůstanete do té doby, než přestanou působit tlumicí léky. Po vyšetření nesmíte řídit, protože léky snižují pozornost a mají vliv na rozhodovací schopnosti!

(mev)

Zdroj: www.medicinenet.com



Kurzy Podcasty Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu, se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se

#ADS_BOTTOM_SCRIPTS#