Prof. MUDr. Jaroslav Rybka, DrSc., slaví 85. narozeniny
Vyšlo v časopise:
Vnitř Lék 2016; 62(11): 938
Kategorie:
Osobní zprávy
Je to již 10 let, co jsem v časopise Vnitřní lékařství připomínal 75. narozeniny prof. Jaroslava Rybky. Letos v listopadu slaví Jarek Rybka již narozeniny 85. a je přitom stále stejně aktivní jako před 10 lety. Přednáší, zkouší atestace, organizuje semináře a každou chvíli je v Praze, Olomouci či v Brně. To vše stále zvládá jako za mlada, přestože se mu život zkomplikoval úmrtím jeho manželky MUDr. Vlasty Rybkové v březnu 2013.
Do historie české interny a diabetologie se prof. Rybka zapsal velmi významně. Již v 70. a 80. letech pravidelně informoval o nových antidiabetikách, která měl možnost zkoušet. V 80. letech jsme v časopise Vnitřní lékařství hltali jeho zprávy z cesty po amerických univerzitách. Po roce 1989 na dlouho zanikly internistické kongresy a uvolněný prostor vyplnil prof. Rybka geniálně koncipovanými konferencemi o farmakoterapii ve Zlíně, které ovlivnily významně vzdělávání internistů, praktiků i lékařů dalších oborů.
Profesor Rybka přednesl za svůj dlouhý život více než 600 sdělení, publikoval více než 500 odborných statí v našich i zahraničních časopisech a je autorem více než 18 monografií, a to si nejsem jist, zda počítám správně. Mnoha českým internistům byl oponentem v habilitačních řízeních, kandidaturách, doktorátech i v doktorských pracích.
Prof. Rybka vyjde s každým, a proto má neuvěřitelně mnoho přátel a žádné nepřátele, přestože je recenzentem, oponentem a kritikem přísným. Právě to posunulo české vnitřní lékařství i diabetologii kupředu. Je nositelem mnoha medailí a ocenění. Byl dlouholetým členem výboru internistické a diabetologické společnosti. Je členem Americké diabetologické asociace (ADA), Evropské asociace pro studium diabetu (EASD), Mezinárodní diabetologické federace (IDF), členem redakční rady řady mezinárodních a českých odborných časopisů.
Jarek je velký přítel psů – vzpomeňme pánovy miláčky Barnabáše, Mikuláše, Goliáše, Jeremiáše a další, z nichž mu teď zbývá už jen jediný. Měl by si ještě určitě pořídit dalšího, protože při jeho vitalitě ho budeme na všech významných akcích vídat ještě dlouho.
Přeji prof. Jaroslavu Rybkovi hodně zdraví, ať sleduje a ovlivňuje vývoj české interny ještě hodně dlouho!
prof. MUDr. Štěpán Svačina, DrSc.
předseda České lékařské společnosti Jana Evangelisty Purkyně
Praha, listopad 2016
Štítky
Diabetologie Endokrinologie Interní lékařstvíČlánek vyšel v časopise
Vnitřní lékařství
2016 Číslo 11
- Není statin jako statin aneb praktický přehled rozdílů jednotlivých molekul
- Cinitaprid – nové bezpečné prokinetikum s odlišným mechanismem účinku
- Cinitaprid v léčbě funkční dyspepsie – přehled a metaanalýza aktuálních dat
- Pregabalin je účinné léčivo s příznivým bezpečnostním profilem pro pacienty s neuropatickou bolestí
- Moje zkušenosti s Magnosolvem podávaným pacientům jako profylaxe migrény a u pacientů s diagnostikovanou spazmofilní tetanií i při normomagnezémii - MUDr. Dana Pecharová, neurolog
Nejčtenější v tomto čísle
- Dieta při dyslipidemii a metabolickém syndromu
- Hyperlipoproteinemie u dětí
- Hyperlipoproteinemie a dyslipidemie jako vzácná onemocnění: diagnostika a léčba
- Kyselina močová jako rizikový faktor kardiovaskulárních onemocnění