Vladislav Hytych, Alice Tašková, Martina Vašáková et al. Plicní chirurgie v instruktivních kazuistikách.
Vyšlo v časopise:
Vnitř Lék 2015; 61(1): 84
Kategorie:
Z odborné literatury
Maxdorf: Praha 2014. 281 s. ISBN 978-80-7345-407-4.
Dílo vychází rok po vydání díla V. Hytycha et al Minimum z hrudní chirurgie, krok za krokem a svědčí o literární potenci autorů z jediného samostatného oddělení hrudní chirurgie v ČR. Nicméně je přínosné, že byli vyzváni k účasti na tomto díle i lékaři jiných pracovišť k doplnění problematiky. To činí dílo ještě cennějším.
Kniha v rozsahu 281 stran rozebírá podrobně problematiku v 50 kazuistikách v 5 ucelených celcích: (1) Primární nádory plic a mezihrudí, (2) Nezhoubné nádory, cysty a další útvary plic a mediastina, (3) Metastázy do plic, (4) Nenádorová onemocnění a (5) Hrudní traumata. Kniha je určena začínajícím chirurgům, pneumologům, traumatologům a studentům pregraduálního a postgraduálního studia. Je přehledná, čtivá a na příkladu kazuistik i pro začínající lékaře velmi poučná. Kniha je doplněna bohatou a názornou obrazovou dokumentací. Velmi užitečné jsou zejména poučení z jednotlivých kazuistik označené slovem „pamatuj“. Autoři tak napomáhají mladému lékaři vyvarovat se možných chyb a na nic v dalším průběhu jak diagnostiky, tak vlastní léčby, nezapomenout, což pokládám za velmi cenné.
Drobnou výtkou autorům je, že se zbytečně v jednotlivých kazuistikách věnují kupř. etiologii karcinomu plic, genetickým faktorům u karcinomu plic, faktorům potencujícím účinek kouření, atd atd. Toto včlenění dle mého soudu působí rušivě danou kazuistiku. Kapitolám jako diagnostika bronchogenního karcinomu (str. 29), předoperační vyšetření (str. 42), zobrazovací metody (str. 30), prevence TEN (str. 47) atd. by jistě více slušelo, kdyby byly soustředěny v rámci úvodních kapitol s odkazy v textu. Ne zcela koncizně je popsána podkapitola plicní operace pod clonou antibiotik, a vzbuzuje tím okamžitě několik nejasností, kupř. proč antibiotika, když byla podána profylakticky, podávat až do vytažení drénů (?) apod.
Celkově však hodnotím knihu jako velmi přínosnou, za jejíž přípravou se skrývá obrovské množství práce. Dílo doplňuje knihovničku začínajících hrudních chirurgů, pneumologů či lékařů dalších odborností s hrudní chirurgií úzce souvisejících. Autorům patří uznání za dobrý nápad a jeho realizaci.
prof. MUDr. Ivan Čapov, CSc.
ivan.capov@fnusa.cz
I. chirurgická klinika LF MU a FN u sv. Anny, Brno
www.fnusa.cz
Doručeno do redakce 29. 12. 2014
Štítky
Diabetologie Endokrinologie Interní lékařstvíČlánek vyšel v časopise
Vnitřní lékařství
2015 Číslo 1
- Není statin jako statin aneb praktický přehled rozdílů jednotlivých molekul
- Testování hladin NT-proBNP v časné diagnostice srdečního selhání – guidelines ESC
- Cinitaprid – v Česku nová účinná látka nejen pro léčbu dysmotilitní dyspepsie
- Pregabalin je účinné léčivo s příznivým bezpečnostním profilem pro pacienty s neuropatickou bolestí
- Moje zkušenosti s Magnosolvem podávaným pacientům jako profylaxe migrény a u pacientů s diagnostikovanou spazmofilní tetanií i při normomagnezémii - MUDr. Dana Pecharová, neurolog
Nejčtenější v tomto čísle
- Terapeutické monitorování amikacinu a gentamicinu v rutinní klinické praxi
- Asymptomatická hyperurikémia a metabolický syndróm u mladistvých
- Tachykardií indukovaná kardiomyopatie
- Význam vyšetření párů těžkých/lehkých řetězců imunoglobulinu u monoklonálních gamapatií