Vrbíková J, Fanta M, Koryntová D. Syndrom polycystických ovarií.
Průvodce ošetřujícího lékaře.
Autoři:
prof. MUDr. Jaroslav Živný, DrSc.
Vyšlo v časopise:
Vnitř Lék 2014; 60(11): 1011
Kategorie:
Z odborné literatury
Praha: Maxdorf 2014. Počet stran 92. ISBN 978–80–7345–372–5.
Aktuální počin edice Farmakoterapie pro praxi nakladatelství Maxdorf je věnován syndromu polycystických ovarií (PCO), tedy onemocnění, které je považováno za jednu z nejčastějších endokrinopatií žen ve fertilním věku. Již tento samotný fakt, tedy vysoká prevalence syndromu, získává body pro význam publikace. K významnosti rovněž přispívá široká heterogenita projevů syndromu, která znamená zájem o onemocnění napříč několika obory medicíny.
Autorský kolektiv je zvolen naprosto optimálně. Autoři J. Vrbíková a M. Fanta se tímto syndromem systematicky zabývají mnoho let a jsou v této oblasti považováni za oborné autority. J. Vrbíková jakožto interní endokrinolog je zaměřena více na metabolickou stránku syndromu – problematiku inzulinové senzitivity, metabolických aspektů, léčbu senzitizátory inzulinových receptorů atd, M. Fanta jako gynekologický endokrinolog se věnuje gynekologickým projevům včetně kontroverzní otázky onkogynekologických pozdních rizik a hormonální terapii. Autorský tým doplňuje D. Koryntová, dlouholetá specialistka v oblasti asistované reprodukce, která se věnuje problému anovulační sterility a její léčby.
Publikace tak není zdaleka zaměřena pouze na samotnou farmakoterapii, ale pokrývá problematiku syndromu PCO z celé šíře. Kromě definice syndromu a kapitoly farmakoterapie obsahuje kapitoly o epidemiologii, diagnostických kritériích, etiopatogenezi, klinických projevech, diagnostice a pozdních komplikacích.
Velmi přínosné pro lékaře, kteří chtějí v ambulantní či nemocniční sféře terapeuticky intervenovat u pacientek se syndromem PCO, jsou kapitoly zaměřené na strategii léčby a doporučení pro pacientku. Rovněž velmi praktické jsou podkapitoly „Chyby a omyly“ a kazuistiky.
V neposlední řadě je třeba vyzvednout fakt vysoké aktuálnosti publikace. V podkapitole týkající se diagnostických kritérií jsou již zmíněna zcela nová morfologická ultrasonografická kritéria, jež zdaleka ještě nevešla do povědomí odborné veřejnosti.
Sympatický formát publikace, který ovšem neopomíjí žádnou podstatnou informaci o syndromu a podává komplexní pohled na onemocnění, si jistě najde místo v knihovnách gynekologů, interních endokrinologů a diabetologů, dermatologů i praktických lékařů, tedy všech oborů medicíny, kterých se onemocnění v různé míře dotýká.
prof. MUDr. Jaroslav Živný, DrSc.
jzivny@vfn.cz
Gynekologicko-porodnická klinika 1. LF UK a VFN, Praha
www.vfn.cz
Doručeno do redakce: 24. 9. 2014
Štítky
Diabetologie Endokrinologie Interní lékařstvíČlánek vyšel v časopise
Vnitřní lékařství
2014 Číslo 11
- Testování hladin NT-proBNP v časné diagnostice srdečního selhání – guidelines ESC
- Není statin jako statin aneb praktický přehled rozdílů jednotlivých molekul
- Pregabalin je účinné léčivo s příznivým bezpečnostním profilem pro pacienty s neuropatickou bolestí
- Syndrom Noonanové: etiologie, diagnostika a terapie
- Moje zkušenosti s Magnosolvem podávaným pacientům jako profylaxe migrény a u pacientů s diagnostikovanou spazmofilní tetanií i při normomagnezémii - MUDr. Dana Pecharová, neurolog
Nejčtenější v tomto čísle
- Nové pohledy na hormonální substituční terapii
- LDL-aferéza v léčbě familiárních hyperlipoproteinemií
- Nový SGLT2 inhibitor empagliflozin: moderní a bezpečná léčba diabetu
- Rozšiřující se možnosti antikoagulační léčby tromboembolické nemoci