Osmdesátiny primáře Julia Vachtenheima
Vyšlo v časopise:
Vnitř Lék 2007; 53(1): 99
Kategorie:
Personalia
Relativitu plynutí času si uvědomujeme zejména v situacích, kdy lidé z našeho okolí dosáhnou jubilea, které nás překvapí rozporem mezi kalendářními údaji a biologickým věkem oslavence. Podobně to všichni cítíme při oslavách 80. narozenin primáře MUDr. Julia Vachtenheima, CSc.
Pan MUDr. Julius Vachtenheim, CSc., se narodil 26. ledna 1927 v Brodu/Iršavě na tehdejší Podkarpatské Rusi. Lékařskou fakultu Karlovy univerzity v Praze ukončil v roce 1952. Svou lékařskou praxi zahájil na interním oddělení v Havlíčkově Brodě a odtud odešel v roce 1954 na interní oddělení nemocnice v Jihlavě, kde pracuje doposud. V roce 1956 dosáhl atestace 1. stupně z vnitřního lékařství, v roce 1959 atestace z revmatologie, v roce 1967 atestace 2. stupně z vnitřního lékařství a v roce 1969 obhájil kandidaturu lékařských věd. V letech 1956–1981 zastával místo primáře revmatologického oddělení a v letech 1981–1991 primáře 1. interního oddělení. Následně byl zástupcem primáře 2. interního oddělení jihlavské nemocnice a od roku 1993 doposud je privátním internistou a revmatologem na poliklinice. Jihlavská nemocnice však využívá jeho odborné erudice doposud. Je jejím revmatologickým konziliářem a garantem předatestační přípravy mladých lékařů v revmatologii.
Ač specializací revmatolog, obsáhl primář Vachtenheim díky své houževnatost a píli obdivuhodného přehledu ve všech základních interních oborech a během jeho vedení bylo na interním oddělení v Jihlavě zřízeno kardiostimulační centrum a hemodialýza, které byly jedny z prvních podobných pracovišť v tehdejších okresních nemocnicích. Kromě odborné a organizační práce na interním oddělení byl MUDr. Julius Vachtenheim v letech 1972–1991 předsedou Spolku lékařů České lékařské společnosti a podílel se na organizaci nepřeberného počtu odborných akcí, z nichž řada přesáhla regionální význam.
U nás i v zahraničí publikoval desítky odborných prací v oboru revmatologie, zejména o systémových nemocech pojiva. Některé z nich byly opakovaně citovány i v renomovaných odborných časopisech.
V osobním životě jsou hlavním zdrojem potěšení pro MUDr. Vachtenheima jeho děti a jejich rodiny. Obě děti si vybraly povolání, které souvisí s otcovou oblíbenou medicínou. Dcera pracuje jako psycholožka a syn jako molekulární biolog.
Vážený pane primáři, stal jste se desítkám lékařů učitelem artis medicinae, kteří prošli jihlavským interním oddělením, a jste spojujícím článkem mezi generacemi předešlými a přicházejícími.
Každý z nás s postupujícím během času čím dál tím více oceňuje skutečnost, je-li jeho spolupracovník nejen vynikajícím odborníkem, ale i slušným člověkem. Takovým, pane primáři, pro své žáky a kolegy navždycky zůstáváte a je nám nesmírnou ctí, že se naše medicínské cesty mohou nadále střetávat.
Přejeme Vám pevné zdraví a dosavadní neutuchající pracovní zaujetí.
Za všechny Vaše spolupracovníky
Jaroslav Točík
prim. MUDr. Jaroslav Točík
interní oddělení Nemocnice Jihlava
www.nemji.cz
e-mail: tocikj@nemji.cz
Doručeno do redakce: 5. 12. 2006
Štítky
Diabetologie Endokrinologie Interní lékařstvíČlánek vyšel v časopise
Vnitřní lékařství
2007 Číslo 1
- Testování hladin NT-proBNP v časné diagnostice srdečního selhání – guidelines ESC
- Není statin jako statin aneb praktický přehled rozdílů jednotlivých molekul
- Pregabalin je účinné léčivo s příznivým bezpečnostním profilem pro pacienty s neuropatickou bolestí
- Moje zkušenosti s Magnosolvem podávaným pacientům jako profylaxe migrény a u pacientů s diagnostikovanou spazmofilní tetanií i při normomagnezémii - MUDr. Dana Pecharová, neurolog
- Syndrom Noonanové: etiologie, diagnostika a terapie
Nejčtenější v tomto čísle
- Aortální alograft (homograft) v léčbě chlopenních srdečních vad dospělých s důrazem na léčbu infekční endokarditidy aortální chlopně
- Metodické pokyny pro farmakoterapii akutní a chronické nenádorové bolesti
- Význam stanovení Nt-proBNP a big-endotelinu pro diagnostiku chronického srdečního selhání u nemocných v pravidelném hemodialyzačním programu
- Epilepsia a reprodukčné poruchy