HYPOGONADIZMUS OČIMA ČESKÉHO PRAKTICKÉHO LÉKAŘE: VÝCHODISKA (NEJEN) PRO UROLOGY
HYPOGONADISM IN EYES OF CZECH GENERAL PRACTITIONERS: STARTING POINT (NOT ONLY) FOR UROLOGISTS
This article is based on an independent survey performed with representative group of Czech general practitioners. Analysis and statistical processing of survey input shows that many general practitioners are interested in hypogonadism and are willing not only to receive new knowledge, but also to cooperate with specialists and share responsibility in this field. Potentially, males with hypogonadism represent a relatively large group of patients and further education of general practitioners and even urologist in this area is therefore needed.
KEY WORDS:
aging male, Late-onset hypogonadism, LOH
Autoři:
Prof. MUDr. Dalibor Pacík, CSc.
Působiště autorů:
Urologická klinika LF MU a FN Brno, pracoviště Bohunice
Vyšlo v časopise:
Urol List 2006; 4(1): 15-18
Souhrn
V tomto sdělení autor vychází z průzkumu provedeného nezávislou agenturou mezi reprezentativní skupinou praktických lékařů v České republice. Na základě analýzy odpovědí a jejich statistického zpracování je možno vyvodit, že existuje značná část praktických lékařů, kteří o tuto problematiku mají zájem a jsou ochotni nejenom přijímat nové informace, ale také přejmout určitý díl spolupráce se specialisty i spoluodpovědnosti. Potencionální mužští pacienti s hypogonadizmem představují poměrně početnou skupinu a proto další edukace praktických lékařů, ale i urologů je více než potřebná.
KLÍČOVÁ SLOVA:
stárnoucí muž, Late-onset hypogonadism, LOH
ÚVOD
Hypogonadizmus u muže představuje jasně definovaný a klinicky rozpoznaný problém, jehož význam a dopady spolu se stárnutím populace budou patrně neustále narůstat. Reakce i přístupy k řešení jsou však u jednotlivých odborností (ale i napříč jednou každou z nich) stále nejednotné a kontroverzní. Je známa typická soustředěnost na problémy s narušením sexuálních funkcí se specifickým zaměřením především na erektilní dysfunkci. Problematika vnímání pacienta jako celku a dnes mnohokrát a často zmiňované kvality jeho života, zůstává stále poměrně na okraji zájmu. To, že tato skupina představuje značný potenciál v počtu pacientů, není třeba příliš zdůrazňovat a paralela s erektilní dysfunkcí (k lékaři se s tímto zdravotním problémem stále dostává jen o něco málo více než 10 % postižených mužů) je evidentní. A tak stále zůstává nevyřešeným problémem a nezodpovězenou otázkou, jak přivést pacienta s tímto zdravotním problémem do ordinace lékaře. Obecně se dá konstatovat, že by to přineslo benefit pro pacienta a velmi pravděpodobně i pro lékaře, pro zdravotní systém by to však v našem prostředí nepochybně znamenalo vyšší zatížení novými náklady.
ROLE PRAKTICKÉHO LÉKAŘE: STATISTICKÉ ZHODNOCENÍ
V naší geografické a společensko-kulturně-historické oblasti jsou přístup pacienta a jeho názory velmi úzce spjaty s přístupem i názory jeho praktického lékaře. Praktický lékař se tak stává naprosto nepominutelným a významným faktorem v procesu diagnostiky i léčby jakéhokoliv chronického onemocnění či stavu.
Za cenné informace je tedy nutno považovat výstupy z následujícího průzkumu, který byl proveden nezávislou společností CEGEDIM a byl sponzorován firmou Schering. Průzkum byl prováděn mezi praktickými lékaři a byl náhodný a stratifikovaný. Byl prováděn metodou osobního dotazování, skupina vybraných lékařů je skupinou reprezentativní a celkem 150 respondentů bylo stratifikováno podle věku, pohlaví a velikosti osídlení, ve kterém provozují svoji praxi.
Na následujících řádcích bych se s Vámi chtěl podělit o některé významné údaje získané při tomto průzkumu.
První otázka směřovala ke zjištění potenciálu pacientů, které mají praktičtí lékaři mezi muži ve věku nad 50 let.
Ukázalo se, že praktický lékař má ve své péči v průměru asi 800 mužů, přitom přibližně polovina je starších 50 let (obr. 1).
V rámci další otázky měli praktičtí lékaři zhodnotit svou informovanost a povědomí o problematice hypogonadizmu.
Více než dvě třetiny praktických lékařů považují své znalosti zmíněné problematiky za základní (zde se ukážou v dalších odpovědích určité rozpory), naproti tomu každý čtvrtý praktik hypogonadálního muže asi ani nepozná (natož aby mu byl schopen poskytnout odpovídající léčbu), minimální skupina byla ochotna připustit, že nemá informace vůbec žádné a 6 % (toto číslo se později ukáže jako patrně velmi reálné) považuje svoje informace za komplexní (obr. 2).
Odpověï na otázku, se kterými příznaky hypogonadizmu (nízké hladiny testosteronu) se u svých pacientů setkávají nejčastěji, patrně odráží dnešní silnou primární orientaci na sexuální dysfunkce.
Rozložení znalostí nejspíše koresponduje s aktivitami na poli léčby inhibitory PDE5, ostatní uváděné příznaky jsou téměř stejně četné a spíše vypovídají o informovanosti, respektive neinformo-vanosti respondenta. Vzhledem k tomu, že v dotazníku nebylo možno odpo-vědět „nevím“, respondenti se zřejmě statisticky rozdělili mezi jednotlivé možnosti (obr. 3).
Komentář odpovědí na otázku, které z těchto příznaků hypogonadizmu (nízké hladiny testosteronu) jsou podle praktického lékaře pro muže nejvíce obtěžující, by byl patrně obdobný jako u předchozí odpovědi (obr. 4).
Následovala otázka, jaké výhody při-náší z pohledu praktického lékaře pacientům léčba přípravky pro substituci testosteronu.
To, že byla otázka podána v obecné rovině, možná způsobilo, že je určitá varianta preferována, i když pouze nevýznamně. Struktura odpovědí svědčí spíše o tom, že se respondenti neorientovali v problematice ani v rámci testu a jejich výběr si v jednotlivých odpovědích odporuje (obr. 5).
Odpověï na otázku jaké nevýhody nebo případná rizika jsou podle praktického lékaře spojena se substitucí testosteronu, ukazuje, že více než 40 % si není vědomo žádných rizik (22 % prostě neví a 20,7 % se domnívá, že žádná rizika nejsou). Pouze 12,7 % praktických lékařů má určité informace o možné souvislosti se zhoubným nádorem a 6 % potom o souvislostech s prostatickou žlázou. Přiložený graf ukazuje na spíše nízké povědomí o hypogonadizmu i karcinomu prostaty (navzdory předchozím odpovědím o základní informovanosti; obr. 6).
Na otázku, zdali lékaři znají nebo slyšeli o přípravcích pro substituci testosteronu, odpovídá téměř polovina z nich záporně, pokud jsou si nějakého preparátu vědomi, odpověï odráží zřejmě dobu, po kterou je tento přípravek již na trhu (obr. 7).
Odpovědi na otázku o znalosti konkrétního preparátu jsou zjevně reflexí stejné skutečnosti. Zajímavá je znalost přípravku Nebido (což je depotní testosteron undekanoát, který je v současné době teprve uváděn na trh). Pokud se nejedná o omyl (což je asi pravděpodobnější), pak si část lékařů musela informace o přípravku aktivně sehnat (obr. 8).
Poměrně velmi zajímavé jsou odpovědi na otázku zjišující, které lékařské odbornosti, respektive lékaři kterých specializací by se podle mínění praktických lékařů měli starat i pacienty s hypogonadizmem.
Více než polovina praktických lékařů se domnívá, že by to měl být urolog (což je pro nás sympatické), asi dvě třetiny potom, že by to měl být endokrinolog (což patrně neodráží ani možnosti ani realitu klinické praxe), přibližně třetina se domnívá, že by to měl být sexuolog, ale pouze necelých 13 % se domnívá, že by to měl být praktik sám (obr. 9).
Na dotaz, zdali mají praktičtí lékaři zájem o problematiku a léčbu hypogonadizmu, odpovědělo, že více méně nemá 48,7 % respondentů, že vůbec nemá 5,3 %, ale na druhé straně deklaruje, že zájem má 38,7 %, a dokonce 7,3 % z respondentů má zájem velký (obr. 10).
Z odpovědí na otázku, zdali prak-tický lékař chce získat podrobnější informace o léčbě hypogonadizmu a substituci testosteronu, vyplývá, že kromě malého stupně informovanosti je mezi praktickými lékaři vysoká ochota přijmout nové informace. Vzhledem k tomu, že se jedná o oblast, o které mnohý praktický lékař máloco tuší, je 76 % praktických lékařů ochotno si doplnit svoje znalosti a pravděpodobně praktikovat v souladu s nimi (obr. 11).
Podle výsledku průzkumu je ochot-no ke spolupráci více než 41 % respondentů, což v zásadě koreluje s předchozími odhady a nabízí podle podhodnoceného odhadu minimálně 10 000 pacientů. Pokud bychom vzali zhruba v úvahu 400 aktivních urologů a pokud by se hypogonadizmem zabýval přibližně každý desátý, potom by na jednoho takového urologa připadlo 250 pacientů (obr. 12).
ZÁVĚR
Jaké další kroky by mohly a měly následovat?
Jako naprosto nezbytný krok se ukazuje další edukace praktických lékařů, aby se zajistilo co nejlepší primární zachycení osob s tímto zdravotním problémem a jejich předání specialistovi urologovi, který tak bude mít možnost je dále vyšetřit a léčit (účast urologa je samozřejmě v tomto aspektu nesmírně důležitá, protože umožňuje pro pacienta minimalizovat rizika a přitom maximalizovat benefit léčby). Vezměme v úvahu, že v České republice je přibližně 5 000 praktických lékařů a 76 % z nich je ochotno podstoupit na tomto poli další edukaci, přitom odhadujeme, že 50 % z nich by bylo ochotno pacienty odesílat k urologovi. Tedy 2 500 praktických lékařů má ve své databázi přibližně 1 milion mužů starších 50 let (přitom je třeba mít na paměti stárnutí populace a z něj plynoucí nárůst počtu potencionálních pacientů) a jestliže 1 ze 100 pacientů požádá o léčbu a bude poslán k urologovi, lze očekávat, že v krátké době může zaklepat na dveře urologických ordinací 10 000 nových pacientů a my na ně musíme být připraveni.
V České republice máme tedy poměrně dobré startovací podmínky pro diagnostiku a léčbu mužů s hypogonadizmem (Low-Onset hypogonadism - LOH). Je nezbytné hledat a nacházet ty praktické lékaře, kteří jsou ochotni spolupracovat a dále je vzdělávat. Současně ovšem také musíme připravit urologa na příliv nových pacientů s tímto zdravotním problémem, dále také zvyšovat povědomí laické veřejnosti popularizací této problematiky a v neposlední řadě prohloubit a zlepšit komunikaci (raději než prodlužovat nebo vyhrocovat souboj) s plátci zdravotní péče, kteří mnohé kroky bohužel mohou limitovat.
prof. MUDr. Dalibor Pacík, CSc.
Urologická klinika LF MU a FN Brno, pracoviště Bohunice
Štítky
Dětská urologie UrologieČlánek vyšel v časopise
Urologické listy
2006 Číslo 1
- Prevence opakovaných infekcí močových cest s využitím přípravku Uro-Vaxom
- Vysoká hladina PSA a její rychlý nárůst jsou nepříznivými prognostickými faktory u karcinomu prostaty
- Význam monitorování hladiny anti-Xa u pacientů užívajících profylaktické dávky enoxaparinu − série kazuistik
- Doc. Jiří Kubeš: Zásadní přínos protonové terapie spočívá v ochraně zdravých tkání
- Konec zbytečných biopsií? Index zdraví prostaty (PHI) v detekci agresivního karcinomu
Nejčtenější v tomto čísle
- INTRAKAVERNÓZNÍ VAZOAKTIVNÍ LÉČBA EREKTILNÍ DYSFUNKCE
- INDURATIO PENIS PLASTICA: PEYRONIEOVA CHOROBA
- TRANSSEXUALIZMUS A CHIRURGICKÁ KONVERZE POHLAVÍ
- MUŽSKÝ FAKTOR INFERTILITY: VYŠETŘENÍ A LÉČBA