#PAGE_PARAMS# #ADS_HEAD_SCRIPTS# #MICRODATA#

Traumacentrum FN Brno


Traumacenter of FN Brno

Aim:
To present the structure of the Traumacenter of Faculty Hospital Brno, the cooperation among the individual branches when treating serious injuries and polytraumas, to familiarize the professional public with the plans and demands concerning the cooperation among the Department of traumatology, Faculty Hospital Brno, the prehospital medical care and the other hospitals situated in the catchment area of the Traumacenter.

Key words:
Traumacenter, Prehospital medical care, serious injuries, Emergency department, interdisciplinary cooperation.


Autoři: Petr Nestrojil
Působiště autorů: Department of Traumatology, Faculty of Medicin, Masaryk Universit Brno Faculty Hospital Brno ;  Klinika úrazové chirurgie Lékařské fakulty Masarykovy univerzity v Brně FN Brno
Vyšlo v časopise: Úraz chir. 17., 2009, č.4

Souhrn

Cíl:
Prezentovat strukturu traumacentra FN Brno, součinnost jednotlivých odborností při léčení závažných poranění a polytraumat a seznámit odbornou veřejnost s plány a požadavky na spolupráci traumacentra FN Brno se Zdravotní záchrannou službou a ostatními pracovišti ve spádové oblasti traumacentra.

Klíčová slova:
Traumacentrum, Zdravotní záchranná služba, závažná poranění, oddělení urgentního příjmu, mezioborová spolupráce.

Úvod

Síť traumacenter v ČR a jejich spádová území byla primárně deklarována Věstníkem Ministerstva zdravotnictví České republiky č. 2001/2, jako metodické opatření, ministrem zdravotnictví prof. MUDr. Bohuslavem Fišerem, CSc. dne 13. února 2001. Síť traumacenter byla upravena Věstníkem Ministerstva zdravotnictví České republiky č. 2002/6, vydaným ministrem zdravotnictví prof. MUDr. Bohuslavem Fišerem, CSc. dne 18. června 2002. Na základě auditů traumacenter, provedených v roce 2008, byla síť traumacenter v ČR upravena Věstníkem Ministerstva zdravotnictví České republiky č. 2008/6, pod názvem Traumatologická péče v České republice, vydaným ministrem zdravotnictví České republiky MUDr. Tomášem Julínkem dne 28. listopadu 2008. Tímto věstníkem byla síť traumacenter v ČR redukována a byla změněna i spádová území jednotlivých traumacenter. Věstník definuje jednotlivé stupně traumatologické péče, její rozsah, poskytovaný na jednotlivých stupních, a povinnosti nižších pracovišť v rámci péče o závažná poranění.

Soubor a metodika

Traumacentrum FN Brno bylo deklarováno Věstníkem Ministerstva zdravotnictví č. 2008/6, ze dne 28. listopadu 2008.

Traumacentru FN Brno bylo výše uvedeným Věstníkem MZd přiděleno spádové území Jihomoravského kraje a kraje Vysočina, což představuje přibližně 1,5 milionu obyvatel.

Spádové území traumacentra FN Brno představuje území dvou krajů, které jsou charakterizovány nejen členitou krajinou Českomoravské vysočiny, čilým dopravním ruchem, daným především dálnicí D1, která prochází napříč oběma kraji, od severozápadu na jihovýchod, ale i dopravním ruchem na severojižní spojnici Baltu, Alp a Jadranu, kromě toho i celoročním turistickým a cestovním ruchem a dále množstvím podniků s lehkým i těžkým průmyslem. Zajištění komplexní a multidisciplinární péče o závažná poranění a polytraumata v daném regionu není pro Traumacentrum FN Brno lehkým úkolem. Stejně těžké bude navázat na tradice brněnské traumatologie, zakotvené v Úrazové nemocnici v Brně a propagované významnými osobnostmi profesora MUDr. Vladimíra Nováka a posléze profesora MUDr. Jaroslava Michka, DrSc., prim. MUDr. Vladimíra Pokorného, CSc. a jejich nástupce MUDr. Petra Zelníčka, CSc.

Fakultní nemocnici Brno tvoří komplex 39 klinik a oddělení, které zajišťují komplexní a multidisciplinární péči o závažná poranění a polytraumata. Fakultní nemocnice se stala plánovitě centrem vysokoškolského městečka Masarykovy univerzity, včetně výukových kapacit jejích fakult. Činnost traumacentra FN Brno řídí ředitel FN Brno a lékař zodpovědný za organizaci provozu traumacentra, úrazový chirurg. Funkční základ traumacentra přestavují tzv. nosné obory a oddělení, oddělení urgentního příjmu, klinika anesteziologie, resuscitace a intenzivní medicíny, klinika úrazové chirurgie, chirurgická klinika, neurochirurgická klinika, klinika ortopedie a centrální operační sály. Konziliární služby zajišťují všechny ostatní kliniky a oddělení FN Brno, především neurologická klinika, klinika ústní, čelistní a obličejové chirurgie, klinika popálenin a rekonstrukční chirurgie, interní kliniky a klinika hematologie.

Vstupní bránou do traumacentra FN Brno je oddělení urgentního příjmu, které má ambulantní a lůžkovou část. Ambulantní část oddělení urgentního příjmu slouží pro vyšetření a léčení všech urgentních úrazových a chirurgických stavů. Ambulantní část oddělení urgentního příjmu tvoří čtyři ambulance úrazové chirurgie, kde jsou ošetřována všechna nízkoprahová traumata, a v rámci ÚPS dvě ambulance chirurgie, kde jsou ošetřovány všechny náhlé chirurgické příhody (obr. 1). Tím je odděleno vyšetření a ošetření urgentních a elektivních pacientů. Všechny urgentní ambulance oddělení urgentního příjmu mají standardní vybavení a ambulantní část je přímo propojena s halou oddělení urgentního příjmu. V indikovaných případech je možné neprodleně předat závažného a komplikovaného pacienta z ambulantní části na halu urgentního příjmu. Lůžkovou část oddělení urgentního příjmu tvoří hala urgentního příjmu (vlastní lůžková část), CT pracoviště, určené pro urgentní diagnostiku kraniocerebrálních a dutinových poranění a poranění páteře a pánve a urgentní operační sál (obr. 2), kde jsou prováděny urgentní, život zachraňující operační výkony u dutinových poranění, poranění velkých cév a ošetření poranění pánve a otevřených zlomenin dlouhých kostí končetin. Operační sál oddělení urgentního příjmu je trvale v pohotovosti a je vybaven instrumentárii pro výše uvedené urgentní operační výkony. Lůžková část oddělení urgentního příjmu je určena k primárnímu, urgentnímu vyšetření, ošetření a stabilizaci celkového stavu u pacientů s vysokoprahovými a středněprahovými traumaty a u všech dalších, život ohrožujících stavů. Oddělení urgentního příjmu je vybaveno pojízdným RTG přístrojem pro urgentní RTG diagnostiku poranění končetin, páteře a pánve, sonografickým přístrojem pro urgentní diagnostiku dutinových poranění, poranění malé pánve a detekci poranění cév a laboratorní jednotkou pro urgentní biochemické a hematologické vyšetření. Hala urgentního příjmu má 8 lůžek, z toho 2 lůžka pro vysokoprahová traumata (obr. 3) a všechny ostatní, život ohrožující stavy, 3 lůžka pro středněprahová traumata a urgentní chirurgické stavy a 3 observační lůžka pro mnohočetná poranění a další úrazové a chirurgické stavy, které vyžadují přípravu pro akutní operační výkony na centrálních operačních sálech. Všechna lůžka haly urgentního příjmu jsou mobilní, dobře dostupná, snadno ovladatelná a umožňují jednoduché přesuny pacientů k CT vyšetření a na urgentní operační sál. Přístrojové vybavení všech lůžek haly urgentního příjmu odpovídá specifikaci jejich použití a standardům přístrojového vybavení oddělení urgentního příjmu. Oddělení urgentního příjmu přímo sousedí a úzce spolupracuje s popáleninovým centrem a angiolinkou interní kliniky.

Obr. 1. Ambulance úrazové chirurgie OUP
Ambulance úrazové chirurgie OUP

Obr. 2. Operační sál OUP
Operační sál OUP

Obr. 3. OUP – vysokoprahové lůžko
OUP – vysokoprahové lůžko

Oddělení urgentního příjmu je centrálně řízeno a jeho dispečink (obr. 4) má přímé spojení se spádovými a regionálními dispečinky ZZS. Všechny převozy poraněných, nezávisle na jejich závažnosti, a všech život ohrožujících stavů, jsou hlášeny přes centrální dispečink oddělení urgentního příjmu a dispečer (sestra) svolává přímo příslušný tým specialistů, který převezme pacienta a zajistí primární péči na oddělení urgentního příjmu

Obr. 4. Dispečink OUP
Dispečink OUP

Při přijetí závažných úrazových stavů tvoří přijímací tým: lékař OUP, 2 lékaři úrazové chirurgie, lékař pro urgentní sonografii, 2 sestry OUP, sestra ambulance úrazové chirurgie a sanitář. Klinika úrazové chirurgie společně s oddělením urgentního příjmu zajišťuje denně dva týmy lékařů, které jsou schopny paralelně, nebo v těsné návaznosti ošetřit současně dvě závažná poranění. Na oddělení urgentního příjmu je denně vypisován závazný rozpis služby pro urgentní příjem, kterou tvoří lékaři oddělení urgentního příjmu, úrazové chirurgie a RTG a dále RTG asistent a konziliární lékaři.

Z oddělení urgentního příjmu jsou poranění po komplexním vyšetření, základním a urgentním ošetření a stabilizaci stavu přeloženi podle závažnosti celkového stavu na lůžkovou část KARIM, k akutním operačním výkonům na Centrální operační sál, k observaci a dalšímu léčení na JIP kliniky úrazové chirurgie (obr. 5), případně oborové JIP, zejména při kraniocerebrálních poraněních nebo po urgentních chirurgických operačních výkonech nebo na standardní oddělení kliniky úrazové chirurgie (obr. 6, 7). Konziliární lékaři jsou k vyšetření a ošetření závažně poraněných pacientů zváni individuálně podle charakteru a rozsahu příslušných poranění.

Obr. 5. JIP kliniky úrazové chirurgie
JIP kliniky úrazové chirurgie

Obr. 6. Oddělení kliniky úrazové chirurgie
Oddělení kliniky úrazové chirurgie

Obr. 7. Standardní pokoj oddělení kliniky úrazové chirurgie
Standardní pokoj oddělení kliniky úrazové chirurgie

Centrální operační sály jsou vybaveny standardními sety pro veškeré výkony v úrazové chirurgii, všechny druhy zevní i vnitřní osteosyntézy a pro všechny výkony při dutinových poraněních a při poranění cév. Klinika úrazové chirurgie má k dispozici tři operační sály, kde je vždy jeden ze sálů připraven pro akutní operační výkony u čerstvých úrazů.

Doléčení závažných poraněních i lehkých úrazů a rehabilitace probíhá na oddělení kliniky úrazové chirurgie, které úzce spolupracuje s oddělením lůžkové rehabilitace, které se nachází přímo v sousedství standardního oddělení kliniky úrazové chirurgie.

Základem úspěšného léčení závažných poranění a polytraumat je dokonalá spolupráce přednemocniční péče, zajištěná posádkami ZZS regionů spádové oblasti traumacentra, a nemocniční péče, která vyžaduje týmovou spolupráci a komplexní, mezioborovou a multidisciplinární péči.

Přednemocniční péče hraje v léčení závažných poranění a polytraumat významnou roli, a proto klademe velký důraz na její profesionální a odbornou kvalitu a vyžadujeme úzkou spolupráci s regionálními centry ZZS v rámci spádové oblasti traumacentra.

V rámci spolupráce s regionálními složkami ZZS organizujeme pravidelné schůzky zástupců traumacentra a regionální ZZS, kde řešíme nedostatky a další možnosti ve spolupráci tak, aby byla zajištěna co nejkvalitnější přednemocniční péče a primární, urgentní transport těžce poraněných na oddělení urgentního příjmu traumacentra. Současně vyžadujeme hlášení všech převozů poraněných, bez ohledu na jejich závažnost, na oddělení urgentního příjmu, aby byla zajištěna dokonalá připravenost týmu na příjem poraněného. Naším krédem je: „Čekat vždy připraveni na příjem poraněného, nikoliv, aby čekal poraněný na tým“. Zásadně podporujeme přímou komunikaci s lékařem RLP nebo LZS, který takto informuje přijímající tým o celkovém stavu těžce poraněného a jeho změnách během transportu. Při přijetí pacienta na oddělení urgentního příjmu striktně vyžadujeme přímé předávání pacienta lékařem RLP nebo LZS lékaři oddělení urgentního příjmu. Vzhledem k možným ztrátám důležitých anamnestických i terapeutických informací odmítáme systém předávání pacientů během transportu na traumacentrum mezi posádkami oblastních středisek a transport pacienta na oddělení urgentního příjmu domovskou ZZS.

Neméně významnou roli hraje i spolupráce se zdravotnickými zařízeními spádového území traumacentra, kde mohou být závažná poranění a polytraumata ve výjimečných případech, kdy jde o závažné ohrožení vitálních funkcí, primárně léčena. Těžce poranění pacienti jsou po provedení urgentních, život zachraňujících operačních výkonů a stabilizaci celkového stavu překládáni nejpozději do 48 hodin na traumacentrum. Sekundární překlady závažně poraněných považujeme za stejně závažné, jako je primární příjem, a těžce poraněný pacient je po ohlášení dispečinku ZZS transportován na oddělení urgentního příjmu, kde je kompletně týmově vyšetřen a teprve po zhodnocení celkového stavu a závažnosti poranění je předán na příslušné oddělení k dalšímu léčení.

Vzhledem k narůstajícím sportovním aktivitám, rozvoji motorismu a cestovního ruchu pozorujeme i zvyšování počtu monotraumat a lehčích úrazů. Tuto situaci nelze podceňovat, a proto při léčení monotraumat a menších úrazů v rámci regionu úzce spolupracujeme se všemi menšími pracovišti, která mají akreditaci v oblasti úrazové chirurgie a která jsou schopna tato lehčí poranění ošetřit podle zásad současné traumatologie a moderní osteosyntézy. Spolupráci mezi jednotlivými pracovišti v rámci regionu traumacentra je nutné i nadále rozšiřovat a zkvalitňovat tak, aby byla stanovena jasná pravidla, kompetence a hranice možností pro léčení úrazů na jednotlivých regionálních pracovištích. Tím snížíme počet sekundárních operačních výkonů, výskyt komplikací a trvalých poúrazových následků a především snížíme i náklady na léčení úrazů.

Závěr

Traumacentrum FN Brno je svojí strukturou i vybavením schopno v rámci multidisciplinární spolupráce zajistit komplexní a vysoce specializovanou péči o závažná poranění a polytraumata. Úzká spolupráce se ZZS spádových regionů traumacentra, odborná a kvalitní přednemocniční péče a včasné a přesné hlášení o celkovém stavu transportovaného pacienta má velký význam pro pohotovost týmu specialistů na oddělení urgentního příjmu k přijetí, vyšetření a komplexnímu ošetření těžce poraněného pacienta a všech dalších, život ohrožujících stavů. Akutní řešení a následné doléčení všech urgentních stavů zajišťuje multidisciplinární spolupráce jednotlivých klinik a oddělení FN Brno. Léčení méně závažných a lehkých úrazů spadá do kompetence menších regionálních chirurgických a ortopedických pracovišť, jejichž aktivity koordinuje tým vedení traumacentra, především klinika úrazové chirurgie FN Brno.

MUDr. Petr Nestrojil, CSc.

Klinika úrazové chirurgie

Traumacentrum FN Brno

petr.nestrojil@seznam.cz


Zdroje

1. Metodické opatření: 2. Metodické opatření Ministerstva zdravotnictví, kterým se stanovuje síť traumacenter v ČR a jejich spádová území. Věstník Ministerstva zdravotnictví České republiky částka 2, únor 2001.

2. Metodické opatření: 6. Metodické opatření MZ, kterým se upravuje síť traumacenter v ČR a jejich spádová území. Dodatek k metodickému opatření č. 1/1999, Věstník Ministerstva zdravotnictví České republiky částka 6, červen 2002.

3. Metodické opatření: Traumatologická péče v České republice, Věstník Ministerstva zdravotnictví České republiky částka 6, listopad 2008.

Štítky
Chirurgie všeobecná Traumatologie Urgentní medicína

Článek vyšel v časopise

Úrazová chirurgie

Číslo 4

2009 Číslo 4
Nejčtenější tento týden
Nejčtenější v tomto čísle
Kurzy

Zvyšte si kvalifikaci online z pohodlí domova

plice
INSIGHTS from European Respiratory Congress
nový kurz

Současné pohledy na riziko v parodontologii
Autoři: MUDr. Ladislav Korábek, CSc., MBA

Svět praktické medicíny 3/2024 (znalostní test z časopisu)

Kardiologické projevy hypereozinofilií
Autoři: prof. MUDr. Petr Němec, Ph.D.

Střevní příprava před kolonoskopií
Autoři: MUDr. Klára Kmochová, Ph.D.

Všechny kurzy
Kurzy Podcasty Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu, se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se

#ADS_BOTTOM_SCRIPTS#