VII. OSTRAVSKÉ TRAUMATOLOGICKÉ DNY S MEZINÁRODNÍ ÚČASTÍ – ROŽNOV POD RADHOŠTĚM 2004
Vyšlo v časopise:
Úraz chir. 13., 2005, č.1
Ve dnech 22.–24. září 2004 proběhly v Rožnově pod Radhoštěm již VII. Ostravské traumatologické dny s mezinárodní účastí pod záštitou hejtmana Moravskoslezského kraje, ředitele FNsP Ostrava a děkana ZSF OU. Sympozium probíhalo v malebném prostředí Valašského muzea v přírodě a v hotelu Relax. Předmětem jednání sjezdu byla multidisciplinární spolupráce v ošetřování polytraumatizovaných pacientů a byla projednána návaznost traumatologických center na Integrovaný záchranný systém Moravskoslezského kraje při zabezpečování hromadných úrazů. Součástí prvního dne jednání bylo ošetřování polytraumat nejen u dospělých, ale i u dětí a účastníci byli seznámeni s novými léčebnými metodami v úrazové chirurgii a vyměnili si zkušenosti z jednotlivých pracovišť. Odpolední sekce tohoto sympozia byla věnována léčení zlomenin pomocí zevních fixátorů včetně zlomenin pánve. Tato sekce pokračovala i další den, kde byla rozšířena o léčbu zlomenin na horních i dolních končetinách pomocí zevních fixací a o léčení zlomenin páteře. Samostatnou kapitolu tvořila operační léčba poranění ruky, kde si autoři přednášek vyměňovali své zkušenosti s novými operačními metodami. Jednotlivé sekce probíhaly ve Valašském muzeu a v hotelu Relax.
Hlavní náplní programu sesterské sekce byla ošetřovatelská péče u polytraumatizovaných pacientů jak v dospělém, tak dětském věku. Součástí sekce byla i výměna zkušeností lékařů a sester pracujících na urgentních příjmech a nové metody léčby na operačních sálech. Velkým přínosem sjezdu byl i workshop pořádaný v hotelu Relax zahraničními lektory z Holandska, kde si lékaři a sestry osvojovali praktické metody konzervativní léčby zlomenin. S velkou odezvou se setkal i společenský večer v hotelu Relax. Všichni účastníci vyjádřili velkou spokojenost nejen s odborným, ale i se společenským programem a v závěrečném projevu bylo doporučeno opětovné pořádání Ostravských traumatologických dnů v Rožnově pod Radhoštěm.
doc. MUDr. Leopold Pleva, CSc.
leopold.pleva@fnspo.cz
Štítky
Chirurgie všeobecná Traumatologie Urgentní medicínaČlánek vyšel v časopise
Úrazová chirurgie
2005 Číslo 1
- Metamizol jako analgetikum první volby: kdy, pro koho, jak a proč?
- Perorální antivirotika jako vysoce efektivní nástroj prevence hospitalizací kvůli COVID-19 − otázky a odpovědi pro praxi
- Neodolpasse je bezpečný přípravek v krátkodobé léčbě bolesti
Nejčtenější v tomto čísle
- Torakotomie pro hrudní trauma
- Poranění jater u dospělých a jejich komplikace
- Chronická bolest kolenního kloubu po osteosyntéze nepředvrtaným tibiálním hřebem a faktory, které ji ovlivňují
- Algoritmus diagnostiky a léčby plicních lacerací