MUDr. Jaroslava Voglová slaví 70 let
Vyšlo v časopise:
Transfuze Hematol. dnes,29, 2023, No. 3, p. 204.
Kategorie:
Osobní zprávy
V těchto dnech se paní MUDr. Jaroslava Voglová dožívá významného životního jubilea – 70. narozenin. Doktorka Voglová, tehdy již jako primářka oddělení klinické hematologie FNHK (OKH), mě na své pracoviště přijala jako úplného nováčka a čerstvého absolventa LFHK. Od té chvíle jsme se na dobrých 33 let společné práce stali kolegy. Protože na tehdejším oddělení pracovalo jen pět lékařů, bylo nezbytné, aby měl každý z nás poměrně široké odborné zaměření. V této době se paní primářka věnovala problematice chronických myeloproliferací včetně chronické myeloidní leukemie, myelodysplastického syndromu a terapii akutních myeloidních leukemií. V laboratorní problematice už tou dobou byla uznávanou specialistkou v oblasti cytologické morfologie kostní dřeně.
Do laudace samozřejmě patří životopisná data. MUDr. J. Voglová se narodila 12. 10. 1953 v Trutnově. V letech 1972–1978 studovala Lékařskou fakultu v Hradci Králové. Po promoci nastoupila na OKH FNHK. Paní primářka složila atestaci I. stupně z vnitřního lékařství v roce 1983 a specializační atestaci z hematologie a transfuzní služby v roce 1986. Od roku 1990 do roku 1997 byla zástupkyní přednosty pro LPP. Po sloučení pracovišť OKH a II. interní kliniky v roce 1997 byla zástupkyní přednosty II. interní kliniky pro léčebnou péči pro primariát OKH, a to až do roku 2013. Přes dosažení důchodového věku je i nadále aktivně pracující lékařkou IV. interní hematologické kliniky, i když jen na částečný úvazek. Pečuje o pacienty s chronickou myeloidní leukemií a mastocytózou. I nadále pomáhá s odečítáním dřeňových punktátů a předává své zkušenosti mladším kolegům.
Asi nejnáročnějším profesním obdobím byla organizace nového provozu II. interní kliniky v době, kdy se hradecká pracoviště sloučila. Toto období vyžadovalo značné organizační úsilí nejenom z důvodu sloučení pracovních kolektivů na klinice a v hematologických laboratořích, ale také proto, že došlo k rychlému rozvoji intenzivní péče, transplantologie, léčbě myelomu a lymfoproliferativních onemocněních a separátorových technik. Paní primářka připravila řadu přednášek na českých konferencích a je spoluautorkou celé řady klinických studií a vědeckých publikací. Podílela se na postgraduální výuce na LFHK. V roce 2001 publikovala vysoce hodnocenou práci zabývající se problematikou CMMoL, v roce 2011 práci hodnotící výskyt sekundárních malignit při léčbě TKI u CML. Byla recenzentkou článků v časopisech, knihách a připravovala oponentské posudky grantů IGA MZ. Byla řešitelem a spoluřešitelem řady klinických studií, grantů. V rámci kontrolního systému SEKK prováděla expertní hodnocení cytologie. Samozřejmě je letitou členkou ČLS JEP.
Za dlouhou dobu spolupráce jsem paní primářku poznal jako pracovitou a skromnou lékařku, která se umí postavit za dobrou věc. Možnost plně se věnovat náročné práci primářky po 23 let ve FNHK by nebyla možná bez pevného rodinného zázemí, které jí poskytuje manžel Jiří. Radost má ze dvou synů a již pěti vnoučat.
Paní primářko, milá Jarko,
chtěl bych Ti za kolegy a pracovníky kliniky z východočeského regionu upřímně poděkovat za práci, kterou jsi pro zdejší hematologii odvedla, a vytvořila základy pro úspěšný rozvoj našeho pracoviště. Do dalších let Ti přejeme pevné zdraví.
Za kolektiv IV. interní hematologické kliniky
prof. MUDr. Pavel Žák, Ph.D.
doc. MUDr. David Belada, Ph.D.
Vladislava Pavlicová
Mgr. Ilona Fátorová
Štítky
Hematologie a transfuzní lékařství Interní lékařství OnkologieČlánek vyšel v časopise
Transfuze a hematologie dnes
2023 Číslo 3
- Není statin jako statin aneb praktický přehled rozdílů jednotlivých molekul
- Prof. Petra Tesařová: Pacientky s metastatickým karcinomem nemají čas čekat na výsledky zdlouhavých byrokratických procedur
- Cinitaprid – nové bezpečné prokinetikum s odlišným mechanismem účinku
- Cinitaprid v léčbě funkční dyspepsie – přehled a metaanalýza aktuálních dat
- E-BROŽURA: Léčebné konopí v kazuistikách z reálné české praxe
Nejčtenější v tomto čísle
- Hereditary haemorrhagic teleangiectasia (Rendu-Osler-Weber disease)
- Boris Bubeník slaví sedmdesátiny
- Prevence a léčba kardiovaskulárních a krvácivých komplikací u nemocných s chronickou lymfocytární leukemií léčených inhibitory Brutonovy kinázy
- Covid skóre – přínos v prognostické stratifi kaci nemocných s COVID-19