Výběr z tisku a zprávy o knihách
Vyšlo v časopise:
Transfuze Hematol. dnes,16, 2010, No. 3, p. 174.
Kategorie:
Výběr z tisku a zprávy o knihách
Results and factors influencing outcome after fully haploidentical hematopoietic stem cell transplantation in children with very high–risk acute lymphoblastic leukemia: impact of center size: an analysis on behalf of the Acute Leukemia and Pediatric Disease Working Parties of the European Blood and Marrow Transplant group
Thomas Klingebiel, Jacqueline Cornish, Myriam Labopin, et al.
Klinik fuer Kinder- und Jugendmedizin III, Johann Wolfgang Goethe Universitaet, Frankfurt, Germany; Hospital for Sick Children, Bristol, United Kingdom; Acute Leukemia Working Party, EBMT-Paris Office, Hopital Saint Antoine Assistance Publique- Hôpitaux de Paris, France; et al.
Blood, 29 April 2010, Vol. 115, Number 17, pp. 3437-3446
Transplantace haploidentických hematopoetických kmenových buněk zbavených T-buněk (haploHSCT) je možnou volbou při terapii dětí s vysoce rizikovou ALL, není-li k dispozici HLA-identický dárce. Cílem práce bylo vyhodnotit úlohu haploHSCT u dětí a ALL metodou retrospektivní analýzy výsledků u 127 dětí, které dostaly takovou transplantaci. Byla stanovena tato kritéria: věk dětí 16 let nebo mladší, alograft buněk z kostní dřeně nebo z periferní krve od příbuzenského dárce, zbavený T-buněk, 2 nebo 3 rozdíly v HLA v lokusech A, B nebo DRB1 v párech dárce-příjemce, transplantace provedeny v centrech EBMT od roku 1995 do 2004. Z celkového počtu analyzovaných 127 dětí bylo transplantováno 22 dětí v první remisi, 48 dětí ve druhé remisi, 32 ve třetí remisi, v kompletní remisi nebo v relapsu 25 dětí. 5leté přežití bez leukemie (LFS) bylo 30 %, 34 %, 22 % a 0 %. Analýza rizikových faktorů byla provedena u pacientů, kteří se podrobili transplantaci v remisi (102 pacientů). 5letá mortalita bez relapsu (NRM), incidence relapsů (RI) a LFS byly 37 %, 36 % a 27 %.
V diskusi autoři uvádějí tyto poznatky. (1) haploHSCT neměla by být brána v úvahu jako volba, jestliže před transplantací nebyla dosažena kompletní remise. (2) Při analýze rizikových faktorů u pacientů, kteří se podrobili haploHSCT v remisi, se přežití LFS nelišilo mezi těmi, u nichž byla transplantace provedena v CR1, CR2 nebo CR3. Ukazuje se, že i ti pacienti, kteří se podrobují transplantaci v časné fázi nemoci, představují vysoce rizikovou skupinu populace (3) Multivariační analýza ukázala trend k vyššímu poměru LFS a nižší incidenci relapsů RI u pacientů, kteří dostanou vyšší počet CD34+ buněk v transplantátu. (4) Důležité je, aby transplantační centra začínající s programem haploHSCT u dětí spolupracovala s transplantačními centry s většími zkušenostmi.
Prof. MUDr. Otto Hrodek, DrSc.
Štítky
Hematologie a transfuzní lékařství Interní lékařství OnkologieČlánek vyšel v časopise
Transfuze a hematologie dnes
2010 Číslo 3
- Není statin jako statin aneb praktický přehled rozdílů jednotlivých molekul
- Testování hladin NT-proBNP v časné diagnostice srdečního selhání – guidelines ESC
- Management pacientů s MPN a neobvyklou kombinací genových přestaveb – systematický přehled a kazuistiky
- Management péče o pacientku s karcinomem ovaria a neočekávanou mutací CDH1 – kazuistika
Nejčtenější v tomto čísle
- Vlasatobunková leukémia – diagnostika, liečba a monoklonové protilátky
- Folikulární lymfom a význam nádorového mikroprostředí
- Cytomegalovirus-specifická buněčná imunita: stanovení profilu imunitní funkce přináší klinicky relevantní odpověď
- Imunofenotypizace a diagnostika obtížně klasifikovatelných akutních leukemií – nová diagnostická skupina dle WHO klasifikace 2008