Nové registrace EMA
Autoři:
doc. MUDr. Jiří Slíva, Ph.D.
Působiště autorů:
Ústav farmakologie, 3. LF UK, Praha
Vyšlo v časopise:
Svět praktické medicíny, 5, 2023, č. 4, s. 10-11
Kategorie:
Medicína ve světě: aktuality
Souhrn
V 17. díle našeho seriálu o nových registracích se zaměříme zejména na biologika. Rozšiřují se jimi možnosti léčby atopické dermatitidy, autoimunitního onemocnění kosterní svaloviny myasthenia gravis, gliomu a akutní myeloidní leukemie.
Z uvedených onemocnění se nejvyššího počtu pacientů týká právě atopická dermatitida. Jedná se o zánětlivé kožní onemocnění s vysokou prevalencí a odhaduje se, že onemocnění je diagnostikováno u 15–20 % dětí a 3 % dospělých.
Bohatší nabídka biologik u atopické dermatitidy
Přestože patogeneze atopické dermatitidy (AD) nebyla dosud plně objasněna, je známo, že zde existuje souvislost mezi dysfunkcí kožní bariéry, aberantní imunitní odpovědí zprostředkovanou pomocnými T buňkami typu 2 (Th2) a nervovou senzibilizací.
V poslední době byly na trh uvedeny inhibičně působící monoklonální protilátky či malé molekuly s velkou terapeutickou účinností a současně příznivým bezpečnostním profilem. Patří mezi ně inhibitor interleukinu (IL) 4 a IL-13 dupilumab, inhibitor IL-13 tralokinumab a inhibitory Janusovy kinázy (JAK) abrocitinib, baricitinib a upadacitinib. Komise CHMP nyní doporučila schválení antagonisty IL-13 lebrikizumabu (Ebglyss), jenž zabraňuje jeho receptorové vazbě a heterodimerizaci IL-13Rα1 a IL-4Rα, zatímco tralokinumab zabraňuje interakci IL-13 s IL-13Rα1 a IL-13Rα2, což vyvolává určitý stupeň odlišnosti. Pro úplnost připomeňme, že již využívaný dupilumab také inhibuje IL-13, a sice antagonizací receptoru IL-4Rα, jenž je sdílen s IL-4 a IL-13.
Nově schválený léčivý přípravek bude určen k léčbě středně těžké až těžké atopické dermatitidy u dospělých a dospívajících ve věku 12 let a starších s tělesnou hmotností nejméně 40 kg, kteří jsou kandidáty systémové léčby. V dosud realizovaných klinických studiích je poukazováno zejména na rychlé snížení svědění, respektive oproti placebu výrazné a vysoce signifikantně snížené skóre EASI-75 již za dva dny. Nejčastěji pozorovanými nežádoucími účinky jsou konjunktivitida, reakce v místě vpichu, alergický zánět spojivek a suché oko.1,2
Inovace u myasthenia gravis
Myasthenia gravis (MG) je chronické autoimunitní onemocnění kosterní svaloviny. Recentní pokroky v imunologii, translační medicíně a vývoji léků vedly k objevu několika novějších biologických léčivých látek, které skýtají selektivní, cílově specifickou imunoterapii s méně vedlejšími účinky a současně rychlým nástupem účinku. Eculizumab je jedním z novějších přípravků, které patří do třídy inhibitorů komplementu, a byl schválen pro léčbu refrakterní formy MG.3 Zilucoplan a ravulizumab jsou dalšími látkami v této skupině, přičemž právě prvně zmíněný zilucoplan (Zilb rysq) byl aktuálně doporučen ke schválení v injekční formě ve třech různých dávkách. Blokuje komplement C5 a jím zprostředkovanou aktivaci a buněčnou lýzu.
Přípravek je indikován jako přídavek ke standardní léčbě u generalizované formy myasthenia gravis u dospělých pacientů s pozitivními protilátkami proti acetylcholinovému receptoru (AChR), a to s odkazem na výsledky realizovaných klinických studií, v rámci kterých vedl k výraznému zlepšení tíže onemocnění, funkčního skóre a kvality života. Nejčastěji pozorovanými nežádoucími účinky byly reakce v místě vpichu a infekce horních cest dýchacích.4
Inovace v onkologii
V rámci této oblasti se Výbor CHMP recentně kladně vyjádřil k látkám dabrafenib (Finlee) a quizartinib (Vanflyta). Prvně zmíněná je určena k léčbě gliomu nízkého (LGG) a vysokého (HGG) stupně, a to vždy v kombinaci s trametinibem u pediatrických pacientů starších jednoho roku s přítomnou mutací BRAF V600E. Léčivá látka bude adjustována do orálně dispergovatelné formy.
Hlavním přínosem dabrafenibu v kombinaci s trametinibem jsou zvýšená celková míra odpovědi (ORR; 46,6 % vs. 10,8 %) a zlepšení doby přežití bez progrese (PFS; 20,1 vs. 7,4 měsíce) ve srovnání s chemoterapií karboplatinou a vinkristinem pro LGG a ORR 56,1 % a trvání odpovědi (DOR) 22,2 měsíce měřené ve studii s jedním ramenem pro HGG. Nejčastějšími nežádoucími účinky dabrafenibu v kombinaci s trametinibem byly pyrexie, vyrážka, bolest hlavy, zvracení, únava, suchá kůže, průjem, krvácení, nauzea, akneiformní dermatitida, neutropenie, bolest břicha a kašel.5,6
Quizartinib je indikován v kombinaci se standardní indukcí cytarabinem a antracykliny a standardní konsolidační chemoterapií cytarabinem, po níž následuje udržovací léčba v monoterapii u dospělých pacientů s nově diagnostikovanou akutní myeloidní leukemií (AML), která je pozitivní na FLT3-ITD. Společně se svým hlavním metabolitem AC886 inhibuje receptorovou tyrosinkinázu FLT3 tím, že brání autofosforylaci receptoru, čímž inhibuje další downstream signalizaci receptoru FLT3 a blokuje buněčnou proliferaci závislou na FLT3‑ITD. Hlavním uváděným přínosem této léčby je s odkazem na realizované klinické studie zvýšená míra přežití (medián celkového přežití 31,9 měsíce u quizartinibu vs. 15,1 měsíce u placeba) při použití v randomizované, dvojitě zaslepené, placebem kontrolované studii fáze III QuANTUM u dospělých pacientů s FLT3-ITD-pozitivní AML. Nejčastější nežádoucí účinky zahrnovaly zvýšenou hladinu jaterních testů (ALT), trombocytopenii, anemii, průjem, nevolnost, bolest břicha, bolest hlavy, zvracení a neutropenii.7
Zdroje
1. Labib A, Ju T, Yosipovitch G. Managing atopic dermatitis with lebrikizumab – the evidence to date. Clin Cosmet Investig Dermatol 2022;15: 1065–1072.
2. Silverberg JI, Guttman-Yassky E, Thaçi D, et al. Two phase 3 trials of lebrikizumab for moderate-to-severe atopic dermatitis. N Engl J Med 2023;388(12): 1080–1091.
3. Menon D, Bril V. Pharmacotherapy of generalized myasthenia gravis with special emphasis on newer biologicals. Drugs 2022;82(8):865–887.
4. Howard JF Jr, Bresch S, Genge A, et al. Safety and efficacy of zilucoplan in patients with generalised myasthenia gravis (RAISE): a randomised, double-blind, placebo-controlled, phase 3 study. Lancet Neurol 2023;22(5): 395–406.
5. Wen PY, Stein A, van den Bent M, et al. Dabrafenib plus trametinib in patients with BRAFV600E-mutant low-grade and high-grade glioma (ROAR): a multicentre, open-label, single-arm, phase 2, basket trial. Lancet Oncol 2022;23(1):53–64.
6. Bouffet E, Geoerger B, Moertel C, et al. Efficacy and safety of trametinib monotherapy or in combination with dabrafenib in pediatric BRAF V600-mutant low-grade glioma. J Clin Oncol 2023;41(3):664–674.
7. Erba HP, Montesinos P, Kim HJ, et al. Quizartinib plus chemotherapy in newly diagnosed patients with FLT3-internal-tandem-duplication-positive acute myeloid leukaemia (QuANTUM-First): a randomised, double-blind, placebo-controlled, phase 3 trial. Lancet 2023;401(10388):1571–1583.
Štítky
Praktické lékařství pro děti a dorost Praktické lékařství pro dospěléČlánek vyšel v časopise
Svět praktické medicíny
- Metamizol jako analgetikum první volby: kdy, pro koho, jak a proč?
- Není statin jako statin aneb praktický přehled rozdílů jednotlivých molekul
- Horní limit denní dávky vitaminu D: Jaké množství je ještě bezpečné?
- Srovnání antidepresiv SSRI, mirtazapinu a trazodonu z hlediska nežádoucích účinků
- INTERAKTIVNÍ KAZUISTIKA 3: Management léčby prosté obezity bez metabolických komorbidit u mladé lékařky
Nejčtenější v tomto čísle
- Zvýšené jaterní testy: jak postupovat v jejich vyhodnocování?
- Diferenciální diagnostika kulhání u dítěte
- Fixní kombinace ibuprofen/paracetamol
- Hematurie v pediatrii