Management chirurgické léčby kolorektálního traumatu ve válečných podmínkách
Surgical management of colorectal injury in war
The rate of colorectal trauma is 5–10 % in modern war conflicts. The most common causes include gunshots or shrapnel injuries; the contusion-laceration mechanism occurs in sporadic cases in the war zone. Despite modern surgical procedures, however, it is associated with a high rate of morbidity, especially if it is not diagnosed and treated in time. Surgical management is specified by simple scoring schemes – the colon injury scale, rectal injury scale and the Flint grading system. Colonic resection with primary or delayed anastomosis is not associated with a higher risk of complicated healing and is nowadays preferred over the construction of terminal stomas. These are indicated only for cases with severe hemodynamic instability in traumatic-hemorrhagic or septic shock with severe diffuse peritonitis. Trauma to the intraperitoneal segment of the rectum is treated in the same way as trauma to the colon. An extraperitoneal rectal injury without soft tissue devastation can be treated with or without a transanal suture. On the contrary, devastating injuries to the rectum including the pelvic soft tissues should be primarily controlled with a stoma with delayed reconstruction. Presacral drainage or rectal stump lavage are no longer recommended.
Keywords:
colon injury – rectal injury – penetrating abdominal injury – war injury
Autoři:
T. Dušek 1,2; J. Kotek 1,2; P. Lochman 1,2
Působiště autorů:
Katedra vojenské chirurgie, Fakulta vojenského zdravotnictví, Univerzita obrany, Hradec Králové, Česká republika
1; Chirurgická klinika Fakultní nemocnice Hradec Králové a Lékařská fakulta Univerzity Karlovy v Hradci Králové, Česká republika
2
Vyšlo v časopise:
Rozhl. Chir., 2023, roč. 102, č. 8, s. 321-326.
Kategorie:
Souhrnné sdělení
doi:
https://doi.org/10.33699/PIS.2023.102.8.321–326
Souhrn
Kolorektální trauma se v soudobých válečných konfliktech vyskytuje v 5–10 %. Nejčastější příčinou je střelné nebo střepinové poranění, kontuzně-lacerační mechanismus je ve válečné zóně ojedinělý. I přes moderní léčebné postupy je ale zatíženo vysokou mírou morbidity, zejména pokud není včas diagnostikováno a léčeno. Management chirurgické léčby upřesňují jednoduchá skórovací schémata – colon injury scale, rectal injury scale a Flintův skórovací systém. Resekční výkony tračníku s primární nebo odloženou anastomózou nemají vyšší riziko komplikovaného hojení a v dnešní době jsou upřednostňovány před konstrukcí terminálních stomií. Ty jsou indikovány při závažné oběhové nestabilitě při hemoragicko-traumatickém nebo septickém šoku s pokročilou difuzní peritonitidou. K traumatu intraperitoneálního segmentu rekta se přistupuje stejně jako k tračníku. Poranění extraperitoneálního rekta bez devastace měkkých tkání může být ošetřeno transanální suturou nebo i bez ní. Naopak devastující poranění rekta spolu s měkkými tkáněmi pánve se mají primárně zajistit derivační stomií a odloženou rekonstrukcí. Presakrální drenáž nebo laváž rekta již nejsou doporučovány.
Klíčová slova:
poranění konečníku – poranění tračníku – penetrující břišní trauma – válečné poranění
ÚVOD
Během Operation Iraqi Freedom (OIF) a Operation Enduring Freedom (OEF) v prvních dvou dekádách
21. století, kterých se účastnily armády členských států NATO, byla incidence kolorektálního traumatu 5–10 %. Dominovala penetrující balistická poranění 324v 71 % a téměř čtvrtina raněných (23 %) utrpěla břišní blast syndrom. Pouze 5 % raněných mělo kontuzní poranění břicha. Tato data jsou v kontrastu s incidencí poranění břicha v mírových podmínkách, kde se kolorektální poranění vyskytuje v 1–3 % [1–4]. Nejčastější jsou kontuzně-lacerační poranění v důsledku dopravní nehody nebo pádu z výšky. V některých regionech světa, např. v Jihoafrické republice, USA, státech Jižní Ameriky, ale dominují střelná poranění, nebo dokonce bodnořezná poranění jako v Jižní Koreji [5]. Detailní analýzy penetrujících balistických břišních traumat uvádějí četnost poranění tračníku či rekta až v 50 %, naopak u tupých úrazů se kolorektální poranění vyskytuje v řádu jednotek procent [6–8].
Analýza souboru raněných s kolorektálním traumatem v obou výše uvedených konfliktech prokázala, že 58 % vojáků NATO bylo zraněno projektily, naopak 40 % příslušníků národních ozbrojených složek utrpělo střepinové poranění [2]. Práce z univerzitní nemocnice v Bagdádu dokládá, že střepinové poranění kolorekta převládá i u civilního obyvatelstva [9]. Důvodem jsou útoky pomocí relativně snadno dostupných improvised explosive devices (IED).
Patomorfologie kolorektálního poranění
Pro poranění ve válečné zóně jsou typická vysokoenergetická poranění způsobená střelnými zbraněmi nebo výbušnými nástražnými systémy, zejména typu IED.
Hlavním patomorfologickým rysem vysokoenergetických poranění trupu jsou mnohočetná a devastující poranění orgánů dutiny břišní včetně poranění břišní stěny (Obr. 1, 2). Současně jsou zraňovány i sousední regiony, jako jsou hrudník, krk a pánev. Rozsah poranění je zásadní měrou determinován použitím prvků balistické ochrany (helma, krční límec, hrudní vesta s ochranou břicha a třísel). Mimo primární projektily mají významný zraňující účinek i sekundární projektily, které násobí rozsah úrazových změn. Nejčastěji jsou to části pláště tříštivých střel. Jako sekundární projektil se ale chovají i kostní úlomky z poraněného skeletu.
Naopak nízkoenergetické střely a projektily s nízkou kinetickou energií mají za následek většinou monotraumata nebo jen málo devastující poranění.
Zvláštní skupinou jsou kontuzně-decelerační poranění, která kromě již zmíněných dopravních nehod a pádů z výšky jsou součástí blast syndromu nebo crush syndromu.
Zraňujícím mechanismem je přímá komprese břišní dutiny mezi překážkou a páteří. Při prudké deceleraci trupu dále dochází ke střižnému pohybu orgánů s volným závěsem (tenké střevo, tračník, slezina apod.) vůči trupu a k jejich avulzi. Typickým morfologickým nálezem je odtržení mezenteria/mezokola od stěny střeva ve tvaru „ucho od košíku“ (Obr. 3). Tekutinová náplň střeva decelerační pohyb umocňuje a současně prudkou kompresí dochází k synchronní perforaci střeva nebo deserozaci jeho stěny. Ta se obvykle ve druhé době projeví perforací.
Pravidlem jsou při penetrujícím vysokoenergetickém poranění vícečetné léze tenkého střeva, tračníku i rekta, a to včetně dalších orgánů – sleziny, jater, bránice, ledvin, močového měchýře, apod. [10,11].
Letalita válečného kolorektálního traumatu se od dob druhé světové války dramaticky snížila ze 40 % na současné 3 %. Morbidita ale zůstává stále vysoká, téměř 40%. V případě, že je úrazový šok komplikován abdominální sepsí, stoupá letalita k 20 % [12]. Klíčem k přežití raněných s kolorektálním traumatem je adekvátní diagnostika a správná chirurgická léčba, časně aplikovaná širokospektrá antibiotika a dokonalá intenzivní péče na Role 2–3, a to včetně repatriace z místa úrazu do domovských nemocnic Role 4.
Diagnostika kolorektálního traumatu
Bez ohledu na etiologii, mechanismus a anatomickou lokalizaci viditelného poranění musí být ke každému raněnému přistupováno podle protokolu advanced trauma life support (ATLS®). Základem je evaluace základních životních funkcí (airway, breathing, circulation), s navazujícími jednoduchými a život zachraňujícími manévry a resuscitačními postupy. Součástí jsou v této fázi focused abdominal sonography for trauma (FAST) a RTG hrudníku a pánve [13]. Teprve v další fázi je pacient komplexně a systematicky vyšetřen.
FAST je zaměřen pouze na prokázání volné tekutiny v dutině břišní v základních kompartmentech – levé a pravé subfrenium a malá pánev. Snímek hrudníku může prokázat eventuální pneumoperitoneum jako vedlejší patologický nález. Je nutné si uvědomit, že negativní rtg hrudníku nevylučuje perforační poranění trávicího traktu. Pacient je při tzv. primary survey rotován na bok tak, aby byla efektivně vyšetřena oblast beder, gluteální krajina a provedeno vyšetření per rectum. Otevřená rána v těchto regionech musí směřovat diagnostiku k vyloučení poranění orgánů nejen retroperitonea, ale i peritoneální dutiny (Obr. 4). Při per rectum vyšetření je nutné posoudit stav perianální krajiny, přítomnost hematomů v okolí anu a v oblasti perinea. Indagací se zjišťuje tonus svěračů, jejich celistvost, situace v oblasti dolního rekta, náplň rekta, poloha prostaty apod. Může být zjištěno penetrující poranění stěny rekta, ale i vagíny.
V případě, že pacient je hemodynamicky stabilní, je doporučeno provést CT trupu s intravenózně aplikovanou kontrastní látkou. Při podezření na poranění trávicího traktu je možné doplnit aplikaci kontrastu i perorálně či transrektálně. Tímto postupem se senzitivita i specificita diagnostiky perforace trávicího traktu blíží 100 % [14]. Vyšetření CT je k dispozici na Role 2E a vyšší. Obecně ale platí, že oběhově nestabilní pacient s prokázanou volnou tekutinou v dutině břišní má být primárně směřován na operační sál, nikoliv na CT.
Pokud pacient není na základě klinického stavu a vyšetření anebo výsledku CT indikovaný k chirurgické revizi dutiny břišní a je přítomna volná tekutina v peritoneální dutině, je možné zvážit použití diagnostické peritoneální laváže (DPL). I když je tato metoda v současné době méně frekventní, nelze ji považovat za zcela obsolentní. Indikována je v případě nejistoty charakteru peritoneálního výpotku. DPL může nahradit diagnostická laparoskopie. Laparoskopická technologie není součástí vybavení ani na úrovni Role 3.
I v civilních podmínkách je nutné upozornit, že laparoskopie je jednoznačně kontraindikována u poranění dutiny břišní s hemodynamickou nestabilitou.
Obecné principy managementu léčby
Úrazy tračníku a rekta jsou vždy spojeny s kontaminací peritoneální dutiny, retroperitonea nebo malé pánve střevním obsahem. Naproti tomu iatrogenní perforace, např. jako komplikace endoskopických metod, způsobuje na ortográdně připraveném střevě minimální kontaminaci a léčba se řídí jinými pravidly.
V úvodu terapie je nutné podat širokospektrá antibiotika, např. II. generaci cefalosporinů či ampicilin/tazobaktam po nezbytně nutnou dobu, obvykle 24 hodin [15].
Přístup do dutiny břišní se získává standardně střední laparotomií v rozsahu mečík – spona. Tato „crash“ laparotomie umožňuje provést dokonalou revizi všech kompartmentů břišní dutiny včetně obou subfrenií, hiátu, ale i malé pánve a retroperitonea.
V civilních podmínkách se v poslední dekádě u hemodynamicky stabilních pacientů s penetrujícím izolovaným nízkoenergetickým poraněním (bodné rány, malorážky apod.) preferuje primárně laparoskopický přístup. Důvodem jsou časté laparotomie s negativním nálezem u zhruba třetiny pacientů se střelným poraněním a téměř u 50 % bodných poranění břicha [16]. Laparoskopie má ale své limity. Adekvátní laparoskopickou revizí musí být zkontrolováno celé tenké střevo od Treitzova ligamenta po Bauhinskou chlopeň, stejně i tračník od céka až po horní rektum. Zrádná a snadno přehlédnutelná jsou zejména poranění střevní stěny naléhající na mezenterium a mezokolon. Podobně méně přehledné lokality jsou v oblasti obou flexur tračníku. Laparoskopická revize by měla zejména při traumatických ranách trupu, korespondujících s topografickým uložením flexur, zahrnout i jejich mobilizaci. Laparoskopií lze snadno diagnostikovat odtržení závěsu od střevní stěny. Pokud laparoskopie nevede k dokonalé revizi, musí být konvertována na otevřený výkon.
U pacientů v hemoragicko-traumatickém šoku III.–IV. stupně, nebo dokonce v septickém šoku při peritonitidě, musí být provedena primárně laparotomie. Úlohou je chirurgicky docílit hemostázy úrazového krvácení a sanovat zdroj kontaminace peritoneální dutiny.
Skórovací schémata
Základním nástrojem kategorizace závažnosti úrazu s predikcí letality je injury severity scale (ISS) a abbreviated injury scale (AIS). Závažnost peritonitidy s predikcí morbidity hodnotí skórovací systém dle Flinta (Tab. 1). Užitečným schématem je i penetrating abdominal trauma index (PATI), který zohledňuje poranění více orgánů dutiny břišní a na základě celkového hodnocení závažnosti traumatu zpřesňuje management léčby a predikuje výsledky léčby [17].
Tab. 1: Skórovací systém dle Flinta
Tab. 1: Flint grading system
Stupeň 1 |
izolované poranění tračníku, minimální kontaminace, minimální prodleva, nepřítomnost šoku |
Stupeň 2 |
vícenásobná perforace, lacerace, střední kontaminace |
Stupeň 3 |
závažná ztráta stěny střeva, devaskularizace, významná kontaminace |
Klasifikační schémata American Association for Surgery and Trauma (AAST) jsou vypracována pro tračník i rektum samostatně a hodnotí rozsah ztráty kontinuity střevní stěny a poškození vaskulárního zásobení (Tab. 2 a 3) [18].
Tab. 2: Škála poranění tračníku, Americká společnost pro chirurgii a trauma
Tab. 2: Colon injury scale; The American Association for the Surgery of Trauma
Stupeň 1 |
kontuze nebo hematom stěny bez ischemie, hluboká trhlina stěny bez perforace |
Stupeň 2 |
lacerace méně než 50 % obvodu |
Stupeň 3 |
lacerace více jak 50 % obvodu bez transekce |
Stupeň 4 |
transekce tračníku |
Stupeň 5 |
transekce tračníku se ztrátou segmentu, devaskularizace segmentu tračníku |
Tab. 3: Škála poranění rekta, Americká společnost pro chirurgii a trauma
Tab. 3: Rectum injury scale; The American Association for the Surgery of Trauma
Stupeň 1 |
hematom, kontuze bez devaskularizace, hluboká trhlina bez perforace |
Stupeň 2 |
lacerace méně než 50 % obvodu |
Stupeň 3 |
lacerace více jak 50 % obvodu |
Stupeň 4 |
trhlina v celé hloubce s přesahem na perineum |
Stupeň 5 |
vaskulární poranění s ischemickým segmentem |
Management léčby poranění tračníku
Základy chirurgické léčby kolorektálního poranění položil na základě svých zkušeností z druhé světové války sir William Ogilvie, který definoval postup „4 D“:
- debridement,
- diverze,
- drenáž,
- laváž distálního segmentu.
Tento algoritmus se stal standardem léčby zejména pro poranění levostranného tračníku a rekta [19]. Teprve na konci devadesátých let 20. století byl díky slibným výsledkům zejména prospektivních studií změněn pohled na přímou suturu defektu střevní stěny nebo resekci poškozeného tračníku s primární nebo i odloženou anastomózou jako metodu první volby namísto derivační stomie. Zejména pokud jde o nedevastující poranění tračníku 1.–2. stupně podle Flintova systému nebo colon injury scale (CIS) 1.–3. stupně [20].
Na základě recentních a randomizovaných studií i metaanalýz je tento postup považován za standardní chirurgickou léčbu, zejména pokud je pacient relativně hemodynamicky stabilní, doba od úrazu nepřekročila 6 hodin a PATI skóre i ISS jsou menší než 25. Příznivé výsledky nejsou ovlivněny ani velikostí krevní ztráty, množstvím podaných transfuzních přípravků nebo celkovou kondicí pacienta [21]. V případě závažné hemodynamické nestability je nutné při damage control surgery provést jen resekci poškozeného tračníku bez obnovení kontinuity. S konstrukcí odložené anastomózy lze vyčkat až 72 hodin do stabilizace pacienta. Odložená anastomóza měla v souboru válečných kolorektálních traumat nižší incidenci leaku proti primární anastomóze (10 vs. 27 %) [22]. Dutinu břišní lze ponechat, pokud to situace vyžaduje, i v režimu „open abdomen“. AAST publikovala tato doporučení na základě studie zahrnující téměř 300 pacientů. U 66 % z nich byla provedena resekce s primární anastomózou a pouze 34 % bylo řešeno kolostomií. Mezi skupinami nebyl rozdíl v morbiditě [23]. Podobné závěry nabízí i metaanalýza z roku 2019, kde je sutura perforace tračníku nebo jeho resekce s primární anastomózou zatížena nižší mírou morbidity než při provedení kolostomie. Pokud byla porovnávána mezi skupinami incidence intraabdominální sepse a letalita, tak nebyl zjištěn statisticky významný rozdíl [12]. Obecně známý je fakt, že s konstrukcí stomie je aso-
ciována vyšší pravděpodobnost vzniku pooperačních komplikací – ranné infekce, komplikace hojení stomie, obstrukce tenkého střeva nebo i vznik střevních píštělí. Současně není nezanedbatelná až 25% morbidita, která je asociována s následnými rekonstrukčními výkony [24]. Technicky lze tedy řešit úraz v rozsahu od transverza až po rektosigmoideální junkci prostou suturou nebo resekcí s anastomózou primární nebo odloženou. Naopak poranění céka a vzestupného tračníku je možné řešit primárně pravostrannou hemikolektomií vzhledem k její menší technické náročnosti [25,26].
Dehiscence anastomóz po poranění se v civilních podmínkách vyskytuje u 7 % pacientů [27]. Vcelku překvapivě byla incidence poruch hojení anastomóz po primární resekci s anastomózou nebo prosté sutuře defektu střevní stěny u 30 % raněných účastníků OIF a OEF. Nezávislými faktory vzniku dehiscence anastomóz byla hemodynamická nestabilita, vysoké PATI skóre, vyšší počet sutur střeva a více než 4 aplikované transfuzní přípravky [22,28].
Pezim publikoval výsledky šetření, kdy 75 % chirurgů přes racionální argumenty podpořené randomizovanými studiemi volí i u nízkoenergetických poranění derivační stomii nebo resekci s terminální stomií před primární anastomózou [29].
Pokud je pacient v šokovém stavu, je přítomna difuzní purulentní nebo sterkorální peritonitida a celkový stav komplikují další závažná traumata nebo i komorbidity, je u takového poranění jednoznačně indikována resekce s terminální stomií [30].
Management léčby poranění rekta
Rektum se anatomicky, ale i s ohledem na odlišný způsob chirurgické léčby dělí na intraperitoneální a extraperitonální segment. Přirozenou anatomickou hranicí je peritoneální řasa Douglasova prostoru. Intraperitoneální část odpovídá hornímu rektu (15–18 cm od anokutánní linie). Extraperitoneální segment je naopak pod peritoneální řasou a zahrnuje střední a distální rektum i anální kanál. K poranění intraperitoneálního rekta se přistupuje stejně jako k ostatním částem levostranného tračníku – podle situace je preferována resekce s primární anastomózou [12]. Realitou ale zůstává, že zejména na nepřipraveném střevě s kontaminací břišní dutiny je resekce s terminální stomií metodou první volby u většiny chirurgů.
Prostá kontuzní poranění rekta jsou vzácná. Dominující jsou penetrující traumata, kdy zraňujícím agens je primární projektil nebo střepina (Obr. 5, 6). Sekundárně je stěna rekta kontuzně-laceračním mechanismem poraněna kostním fragmentem při komplexních a dislokovaných zlomeninách pánve.
Vzácně může být rektum zraněno při bodných poraněních. Zvláštní kapitolou, zejména v mírových podmínkách, jsou pak cizí tělesa zavedená do konečníku.
Pokud je zjištěna ruptura extraperitoneálního rekta, je nutné vyloučit poranění ostatních orgánů malé pánve, zejména perforaci pochvy, močového měchýře nebo rupturu uretry. Vysokoenergetické trauma bývá doprovázeno významnou krevní ztrátou, zdrojem jsou obvykle vnitřní ilické cévní svazky a jejich větve nebo pelvické venózní pleteně.
Kontaminace perirektálních tkání stolicí, zejména při nepoznané nebo neadekvátně ošetřené ruptuře, vede k rozvoji flegmóny a vzniku abscesů v pelvirektálním prostoru. Infekt z pánve se díky svému anatomickému vztahu k retroperitoneu může per continuitatem šířit ascendentně do retroperitonea za vzniku velmi závažné retroperitoneální flegmóny s vysokou letalitou. Někdy se může zánětlivý proces šířit i perineálními prostory na dolní končetiny. Devastující crush poranění pánevního skeletu s mnohočetným poraněním pánevních orgánů mají až 50% letalitu [31].
Nedevastující poranění rekta, odpovídající 1. stupni rectal injury scale (RIS), je možné léčit konzervativně, bez derivační stomie nebo transanální sutury defektu stěny [32,33]. V případě devastujícího poranění rekta 3.–5. stupně RIS je indikována axiální derivační kolostomie. Stejně se musí postupovat i v případě současného poranění skeletu pánve nebo rozsáhlého devastujícího poranění měkkých tkání perinea a anorektálního komplexu. Stomie brání pokračování kontaminace úrazového defektu stolicí, redukuje incidenci infekčních komplikací a zlepšuje lokální podmínky hojení [34]. Možnosti miniinvazivní reparace stěny rekta technikou transanální endoskopické mikrochirurgie (TEM) je v případě válečných podmínek diskutabilní.
Dříve doporučovaná presakrální drenáž je pro vysokou míru morbidity nedoporučovanou léčebnou modalitou. Pouze v případě traumatické disekce mezorekta s masivní kontaminací stolicí lze peroperačně do presakrálního, resp. perirektálního prostoru zavést drén. Podobně není plošně doporučována ani pooperační laváž rekta [19,34].
ZÁVĚR
Poranění tlustého střeva a konečníku v soudobých vojenských konfliktech, zejména pokud jsou součástí vícečetného poranění, mohou ošetřující personál vést k rozpakům, jak efektivně na různých stupních poskytované válečné chirurgické péče (Role 2 a 3) postupovat.
Koncept mandatorní kolostomie by měl být v případě kolorektálního traumatu již zcela opuštěn. Stále trvá, i přes argumenty podpořené kvalitními studiemi, nedůvěra chirurgů ke konstrukci primárních anastomóz. Skórovací schémata jsou pak užitečným nástrojem k rozhodnutí o nejlepší léčbě v dané situaci a čase.
Přesto, že data v případě vojáků s kolorektálním poraněním nejsou tak optimistická jako u raněných v mírových podmínkách, je nutné postupovat individuálně s ohledem na rozsah poranění, celkový stav pacienta i kapacity a léčebné možnosti konkrétního stupně vojenského zdravotnického zařízení poskytujícího léčbu.
Seznam zkratek:
AAST – American Association for Surgery and Trauma
AIS – abbreviated injury scale
ATLS – advanced trauma life support
CIS – colon injury scale
DPL – diagnostická peritoneální laváž
FAST – focused abdominal sonography for trauma
IED – improvised explosive devices
ISS – injury severity scale
OEF – Operation Enduring Freedom
OIF – Operation Iraqi Freedom
PATI – penetrating abdominal trauma index
RIS – rectum injury scale
TEM – transanální endoskopická mikrochirurgie
Práce byla podpořena MO ČR – DZRO Univerzity obrany, Fakulty vojenského zdravotnictví Hradec Králové – Klinické obory II (DZRO-FVZ22-KLINIKA II).
Konflikt zájmů
Autoři článku prohlašují, že nejsou v souvislosti se vznikem tohoto článku ve střetu zájmů a že tento článek nebyl publikován v žádném jiném časopise, s výjimkou kongresových abstrakt a doporučených postupů.
MUDr. Tomáš Dušek, Ph.D.
Fakulta vojenského zdravotnictví UO
Třebešská 1575
500 01 Hradec Králové
e-mail: tomas.dusek@unob.cz
ORCID 0000-0003-2284-7918
Zdroje
- Steele SR, Maykel JA, Johnson EK. Traumatic injury of the colon and rectum: the evidence vs dogma. Dis Colon Rectum 2011;54(09):1184–1201. doi:10.1007/DCR.0b013e3182188a60.
- Glasgow SC, Steele SR, Duncan JE, et al. Epidemiology of modern battlefield colorectal trauma: A review of 977 coalition casulties. J Trauma Acute Care Surg. 2012;73(6):503–508. doi:10.1097/ TA.0b013e3182754759.
- Cho SD, Kiraly LN, Flaherty SF, et al. Management of colonic injuries in the combat theater. Dis Colon Rectum 2010;53(5):728–734. doi:10.1007/DCR.0b013e3181d326fd.
- Steele SR, Wolcott KE, Mullenix PS, et al. Colon and rectum injuries during Operation Iraqi Freedom: are there any changing trends in management or outcome? Dis Col Rectum 2007;50(6):870–877. doi:10.1007/s10350-007-0235-4.
- Lee IT, Bae BJ, Suh JW. Traumatic injuries of the colon and rectum. J Korean Surg Soc. 1993;44:864–874.
- Yamamoto R, Logue Aj, Muir MT. Colon trauma: Evidence-based practices. Clin Colon Rectal Surg. 2018;31(1):11–16. doi:10.1055/s-0037-1602175.
- Singh Y, Motilall S, Khuku BL, et al. The impact of colon injuries on the outcome of gunshot wounds to the abdomen. Langenbeck´s Arch Surg. 2023;408:328. doi:10.1007/s00423-023-03067-0.
- Tan J, Joe N, Kong V, et al. Contemporary management of blunt colonic injuries – experience from a level one trauma centre in New Zealand. Surg Pract Sci. 2023(13):1000179. doi:10.1016/j.sipas.2023.100179.
- Al-Doghan IEM, Majeed YH, Jasim HA. War rectal injuries with its complications during civil violence in Iraq. Int J Surg Open 2019;21:17–20. doi.org/10.1016/j. ijso.2019.10.004.
- Carrilo EH, Somberg LB, Ceballos CF, et al. Blunt traumatic injuries to the colon and rectum. J Am Coll Surg. 1995;183(6):548– 552.
- Talton DS, Craig, MH, Hauser, CJ. Major gastroenteric injuries from blunt trauma. Am Surg. 1995;61(1):69–73.
- Demetriades D. Colon injuries: new perspectives. Injury 2004;35(3):217–222. doi:10.1016/j.injury.2003.11.004.
- Advanced trauma life support®. 10th edition, American College of Surgeons 2018, ISBN-13 978-0996826235.
- Naeem M, Hoegger MJ, Petraglia FW, et al. CT of penetrating abdominopelvic trauma. RadioGraphics 2021;41(4):1064–1081. doi.org/10.1148/rg.2021200181.
- Velhamos GC, Toutouzas KG, Sarkisyan G, et al. Severe trauma is not an excuse for prolonged antibiotic prophylaxis. Arch Surg. 2002;137(5):537–542. doi:10.1001/archsurg.137.5.537.
- Renz BM, Feliciano DV. Unnecessary laparotomies for trauma: a prospective study of morbidity. J Trauma 1995;38(3):350–356. doi:10.1097/00005373-199503000-00007.
- Moore EE, Dunn EL, Moore JB, et al. Penetrating abdominal trauma index. J Trauma 1981;21(6):439–445.
- Moore EE, Cogbill TH, Malangoni MA, et al. Organ injury scaling, II: Pancreas, duodenum, small bowel, colon, and rectum. J Trauma 1990;30(11):1427–1429.
- Clemens MS, Kaitlin MP, Fia Y. Rectal trauma: Evidence-based practices. Clin Colon Rectal Surg. 2018;31(1):17–23. doi:10.1055/s-0037-1602182.
- Cayten CG, Fabian TC, Garcia VF, et al. Patient management guidelines for penetrating colon injury. J Trauma 1998;44(6):941–956.
- Johnson EK, Steele SR. Evidence-based management of colorectal trauma. J Gastrointest Surg. 2013;17(7):1712–1719. doi.org/10.1007/s11605-013-2271-9.
- Vertrees A, Wakefield M, Pickett C. Outcomes of primary repair and primary anastomosis in war-related colon injuries. J Trauma 2009;66(5):1286–1293. doi:10.1097/TA.0b013e31819ea3fc.
- Demetriades D, Murray JA, Chan L, et al. Penetrating colon injuires requiring resection: diversion or primary anastomosis? An AAST prospective multicenter study. J Trauma 2001;50(5):765–775. doi: 10.1097/00005373-200105000-00001.
- Hendren S, Hammond K, Glasgow SC, et al. Clinical practice guidelines for ostomy surgery. Dis Colon Rectum 2015;58(04):375–387. doi:10.1097/DCR.0000000000000347.
- Maxwell RA, Fabian TC. Current management of colon trauma. World J Surg 2003;27(6):632–639. doi:10.1007/s00268-003-6762-9.
- Choi WJ. Management of colorectal trauma. J Korean Soc Coloproctol 2011;27(4):166–172. doi:10.3393/jksc. 2011.27.4.166.
- Curran TJ, Borzotta. Complications of primary repair of colon injury: literature review of 2,694 cases. Am J Surg. 1999;177(1):42–47. doi:10.1016/s0002-9610(98)00293-1.
- Ott MM, Norris PR, Diaz JJ, et al. Colon anastomosis after damage control laparotomy: recommendations from 174 trauma colectomies. J Trauma 2011;70(3):595–602. doi:10.1097/ TA.0b013e31820b5dbf.
- Pezim ME, Vestrup JA. Canadian attitudes toward use of primary repair in management of colon trauma. A survey of 317 members of the Canadian Association of General Surgeons. Dis Colon Rectum 1996;39(1):40–44. doi:10.1007/ BF02048267.
- Biffl WL, Moore EE, Feliciano DV, et al. Management of colorectal injuries: A Western Trauma Association critical decisions algorithm. J Trauma Acute Care Surg. 2018;85(5):1016–1020. doi:10.1097/TA.0000000000001929.
- Gonzalez RP, Turk B. Surgical options in colorectal injuries. Scand J Surg. 2002;91(1):87–91. doi:10.1177/145749690209100114.
- O´Donell MT, Greer LT, Nelson J, et al. Diversion remains the standard of care for modern management of war-related rectal injuries. Military Medicine 2014;179(7):778–782. doi:10.7205/MILMED-D-13-00533.
- Brown SR, Swisher JP, Hofmann LJ, et al. Surgical management and associated complications of penetrating rectal injuries sustained in Iraq and Afghanistan. Military Medicine 2013;178(11):1213–1217. doi:10.7205/MILMED-D-13-00167.
- Bosarge PL, Como JJ, Fox N, et al. Management of penetrating extraperitoneal rectal injuries: An Eastern Association for the Surgery of Trauma practice management guideline. J Trauma Acute Care Surg. 2016;80(3):546–551. doi:10.1097/ TA.0000000000000953.
Štítky
Chirurgie všeobecná Ortopedie Urgentní medicínaČlánek vyšel v časopise
Rozhledy v chirurgii
2023 Číslo 8
- Metamizol jako analgetikum první volby: kdy, pro koho, jak a proč?
- Cinitaprid – v Česku nová účinná látka nejen pro léčbu dysmotilitní dyspepsie
- Neodolpasse je bezpečný přípravek v krátkodobé léčbě bolesti
Nejčtenější v tomto čísle
- Základní management diagnostiky a léčby poranění končetinových cév
- Vojenská chirurgie a poskytování polní chirurgické péče v podmínkách Armády České republiky
- Management chirurgické léčby kolorektálního traumatu ve válečných podmínkách
- Jak využít zkušenosti z operačního nasazení polního chirurgického týmu v 3. mezinárodní nemocnici v Afghánistánu Potřebujeme rozšířený trénink chirurgických schopností?