K životnímu jubileu profesora Roberta Lischkeho
Autoři:
P. Pafko
Vyšlo v časopise:
Rozhl. Chir., 2016, roč. 95, č. 5, s. 187.
Kategorie:
Jubileum
Přednosta III. Chirurgické kliniky 1. LF UK a FN Motol v Praze se k radosti svých pacientů i spolupracovníků ve zdraví dožívá padesáti let.
Po promoci nastoupil na oddělení ARO Všeobecné fakultní nemocnice v Praze, kde působil dva roky. V roce 1992 nastoupil na III. Chirurgickou kliniku. Zde vystřídal post sekundárního lékaře, asistenta, docenta, profesora a od roku 2010 je přednostou této kliniky. Je paradoxem, že ač se po promoci ucházel o místo na klinice, nebyl vedením (bohužel i mnou) přijat.
Že je excelentním hrudním chirurgem, vedoucím transplantačního plicního programu, že založil na klinice sarkomové centrum a že byl iniciátorem založení laryngotracheálního centra ve FN Motol, pravděpodobně česká chirurgická obec ví. V článcích věnovaných životním jubileím chirurgů zpravidla následuje výčet jejich publikací, přednášek a vyzvaných přednášek, studijních pobytů v zahraničí, členství a funkcí v odborných společnostech. To vše v naší zemi profesoři chirurgie vedoucí klinická pracoviště však mají a absolvovali. Dovolte mi proto napsat několik slov o profesorovi Lischkem ne jako o chirurgovi, ale jako o člověku, kterého znám od začátků jeho profesionální kariéry.
Demokrat a člověk empatický jak k pacientům, tak ke spolupracovníkům. Přijímá názory i mladých kolegů, jsou-li racionální. Není typem autokratického chirurgického „šéfa“, kterého známe z literatury či filmu a my starší i z osobní zkušenosti. Je manažerem, kterého každé pracoviště potřebuje a který se podle mého názoru dvakrát v životě dobře rozhodl. Poprvé, když opustil úspěšnou kariéru dětského filmového herce, a podruhé, když si mezi medicínskými obory zvolil chirurgii. Chirurgie, zejména v dnešní době, vyžaduje na vedoucím místě manažera, který na rozdíl od jiných manažerů musí mít i šikovné ruce, a takového máme.
Je-li člověk povýšen, obvykle to pro něj z logiky věci znamená i více peněz. Odraz této myšlenky v klinické realitě tomu neodpovídá. Přednosta bez nočních služeb nemá zdaleka nejvyšší příjem na klinice. Naštěstí cíle kolegy Lischkeho nelze zakrýt závojem peněz. Nepatří mezi ty, kteří žijí účetnickým „má dáti-dal“. A jak víme, málokterý transplantační chirurg jezdí v mercedesu…
Přeji kolegovi Lischkemu zdraví a radost ze života, a aby si zachoval současné vztahy k okolí, až bude ještě starší.
Za spolupracovníky Pavel
Štítky
Chirurgie všeobecná Ortopedie Urgentní medicínaČlánek vyšel v časopise
Rozhledy v chirurgii
2016 Číslo 5
- Metamizol jako analgetikum první volby: kdy, pro koho, jak a proč?
- Cinitaprid – nové bezpečné prokinetikum s odlišným mechanismem účinku
- Cinitaprid v léčbě funkční dyspepsie – přehled a metaanalýza aktuálních dat
- Perorální antivirotika jako vysoce efektivní nástroj prevence hospitalizací kvůli COVID-19 − otázky a odpovědi pro praxi
Nejčtenější v tomto čísle
- Program monstrózních kýl v Kýlním centru Liberec
- Perineální hernie - plastika pomocí laloku přímého břišního svalu
- Analýza 6879 operací tříselné kýly v České republice z pohledu databáze Vojenské zdravotnípojišťovny České republiky
- Laparoskopická chirurgie ze dvou incizí