Primář MUDr. Jiří Kunášek oslavil 27. 2. 2009 své osmdesátiny
Vyšlo v časopise:
Rozhl. Chir., 2009, roč. 88, č. 2, s. 89.
Kategorie:
Monotematický speciál - Původní práce
Zdá se až neuvěřitelné, že vzezřením a pohyblivostí dosud mladík Jirka Kunášek vstupuje do společnosti chirurgických kmetů. Rodák z Čáslavi, syn obchodníka a sedláře, po celý život nadšený a nadějný sportovec, vynikal již jako student na čáslavském gymnáziu. Hladce později absolvoval studium medicíny nejprve v Hradci Králové a pak v Plzni, kde praktikoval na chirurgické klinice u profesora Pavrovského. Promoval na Karlově univerzitě v Praze v listopadu roku 1953. Jeho prvním lékařským působištěm byla nemocnice v Rychnově nad Kněžnou, kde sloužil pod vedením skvělého primáře Kudra. Během několika let chirurgické praxe dostal jedinečnou odbornou výchovu též od primáře Hellmutha v Ústí nad Orlicí.
Vyzbrojen výbornou operační technikou a cennými zkušenostmi obou svých primářů, věnoval se po jistou dobu kromě chirurgie i práci organizační a krátce řídil chirurgický primariát v Červené Vodě, byl okresním chirurgem v Žamberku a od roku 1962 zástupcem primáře v Čáslavi. Často na něm ležela tíha a zodpovědnost chirurgického provozu v období, kdy byl jeho přednosta dlouhodobě nemocen. V roce 1978, po více méně společenském nátlaku, převzal funkci primáře čáslavské chirurgie a setrval v ní k všeobecné spokojenosti až do roku 1994.
Primáře Jiřího Kunáška v době jeho aktivního působení provázela pověst velmi zručného operatéra a zkušeného diagnostika, lékaře, který se vyznačoval hlubokým humánním cítěním. Nelze spočítat počty jeho pacientů a tisíce operací ze všeobecné chirurgie, traumatologie, urologie a též gynekologie, včetně intubačních anestezií. Čáslavané vědí, že vždy pracoval se zaujetím, že miloval chirurgii a že svůj obor povznesl nade všecko.
Kunáškova žena Marie byla rovněž lékařkou a pomáhala svému muži po celý jeho aktivní život. Syn Jiří absolvoval právnická studia a byl rovněž nadějným sportovcem, který pokračoval v kulturních a sportovních zálibách a tradici své rodiny.
S obdivem lze nahlížet Kunáškovu vnímavost a všeobecný rozhled, jeho laskavý pohled na svět. Byl vždy kamarádský chlapík, který měl rád život a jeho dary. V lékařské praxi pomáhal vychovávat chirurgickou mládež, mezi mnoha jinými i profesory Štarka a Dvořáčka, a řadu současných primářů chirurgie a stovky zdravotních sester – jeho mladšími spolupracovníky na chirurgických odděleních byli i docenti Jan Bedrna ml., Vl. Krušina, P. Pavel a četní zahraniční chirurgové, kteří praktikovali v Čechách.
V roce 1989 obdržel primář Jiří Kunášek státní vyznamenání za vynikající práci. Ve zmíněném období se v Čáslavi zasloužil o přestavbu a rozvoj stárnoucí městské nemocnice. Po roce 1990 byl zvolen předsedou revizní komise České chirurgické společnosti a tuto funkci vykonával po čtyři roky. V roce 2003 ho Česká chirurgická společnost ČLS Jana Evangelisty Purkyně poctila za jeho zásluhy o chirurgii čestným členstvím. Všichni si váží jeho celoživotních pracovních výsledků a i jeho společenských postojů. Přes připomínané životní jubileum, opravňující chvíle odpočinku a pěstování celoživotních koníčků, primář J. Kunášek stále ještě praktikuje ambulantní chirurgii, rád vyjíždí do ciziny, řídí své auto a pomáhá vychovávat mladé sportovce.
Přeji Jiřímu Kunáškovi za všechny jeho přátele a za členy ČCHS ČLS JEP pevné zdraví a radost z dalších dnů strávených v činorodé práci.
Miloš Hájek
Štítky
Chirurgie všeobecná Ortopedie Urgentní medicínaČlánek vyšel v časopise
Rozhledy v chirurgii
2009 Číslo 2
- Metamizol jako analgetikum první volby: kdy, pro koho, jak a proč?
- Cinitaprid – nové bezpečné prokinetikum s odlišným mechanismem účinku
- Cinitaprid v léčbě funkční dyspepsie – přehled a metaanalýza aktuálních dat
- Perorální antivirotika jako vysoce efektivní nástroj prevence hospitalizací kvůli COVID-19 − otázky a odpovědi pro praxi
Nejčtenější v tomto čísle
- Radiodiagnostika zlomenin lopatky
- Traumatická perforace duodena – kazuistika
- Dvojitý průstřel hrudní stěny u afghánského vojenského policisty
- Ischemicko-reperfuzní poškození ledvin transplantovaných z nebijícího dárce (NHBD) – mají antioxidanty nebo protizánětlivé léky význam v jeho prevenci?