Hemoroidopexe neboli staplerová operace hemoroidů podle Longa z pohledu Evidence Based Medicine
Vyšlo v časopise:
Rozhl. Chir., 2007, roč. 86, č. 11, s. 623.
Kategorie:
Monotematický speciál - Původní práce
Co je Evidence Based Medicine?
Evidence Based Medicine (EBM) je proces systematického studia, hodnocení a využití poznatků z klinického výzkumu s cílem poskytnout pacientům optimální klinickou péči. Je to také pokus aplikovat jednotné, ucelené standardy postupů získaných z vědeckých studií do medicínské praxe.
EBM si klade za cíl zhodnotit kvalitu získaných poznatků z klinických studií a setřídit je podle jejich vědecké hodnoty do čtyř základních skupin:
- Ia) Poznatky získané z meta-analýz randomizovaných kontrolních studií
- Ib) Poznatky získané z nejméně jedné randomizované kontrolní studie
- IIa) Poznatky získané z nejméně jedné dobře navržené („well-designed“) kontrolní studie bez randomizace
- IIb) Poznatky získané z nejméně jedné dobře navržené („well-designed“) experimentální studie jiného typu (např. cohort study)
Poznatky získané z dobře navržených („well-designed“) neexperimentálních studií (komparace, korelace nebo případové „case-control“ studie)
Poznatky
získané z odborných společností,
názory a klinické zkušenosti respektovaných
autorů
Výše
uvedená klasifikace studií byla navržena Agenturou pro
výzkum a kvalitu ve zdravotnictví (Agency for
Healthcare Research and Quality – AHRQ). Obdobné hodnocení
využívá také britský National Health
Service, s hodnotící škálou A, B, C a D.
Staplerová operace hemoroidů z pohledu EBM
Operaci hemoroidů pomocí stapleru PPH navrhl již před 15 lety italský chirurg Antonio Longo a od té doby se tato metoda již rozšířila do celého světa. V zemích EU se v současné době touto metodou provádí každoročně přes 50 tisích výkonů, tj. cca 36% z celkového počtu odoperovaných hemoroidů. V České republice je tento poměr výrazně nižší, kolem 10%.
Od dob vzniku staplerové hemoroidopexe bylo nashromážděno velké množství studií, z nichž většina srovnává konvenční techniky odstranění hemoroidů (klasickou hemoroidektomii) se staplerovou hemoroidopexí (PPH technikou dle Longa). Tyto studie byly následně zařazeny do kategorií dle jejich klinické hodnoty (viz. klasifikace EBM) a podle svých závěrů rozřazeny dle prokázaných přínosů a rizik do přehledného schematu. V tomto schematu byly převážně použity studie s nejvyšší klinickou hodnotou, tj. kategorie Ia a Ib.
Závěr
Z výše uvedeného schematu je zřejmé, že staplerová hemoroidopexe neboli Longova technika operace hemoroidů staplerem PPH je plnohodnotná a osvědčená varianta řešení hemoroidů III. a IV. stupně, která vykazuje výborné výsledky ve stanovených indikacích a přináší jednoznačné benefity pacientům, lékařům i společnosti, a to jak z krátkodobého, tak i dlouhodobého hlediska.
Štítky
Chirurgie všeobecná Ortopedie Urgentní medicínaČlánek vyšel v časopise
Rozhledy v chirurgii
2007 Číslo 11
- Metamizol jako analgetikum první volby: kdy, pro koho, jak a proč?
- Neodolpasse je bezpečný přípravek v krátkodobé léčbě bolesti
Nejčtenější v tomto čísle
- Falešná akutní pseudoobstrukce tlustého střeva
- Perkutánní vs. otevřená sutura subkutánní ruptury Achillovy šlachy
- Laparoskopická tubulizace žaludku – sleeve gastrectomy – další možnost bariatrické restrikce příjmu stravy u morbidně obézních jedinců
- Endoluminální radiofrekvenční ablace křečových žil