Jindrichovský M.: Neuro-muskulo-skeletálny koncept diagnostiky pre fyzioterapeutov I
Vyšlo v časopise:
Rehabil. fyz. Lék., 19, 2012, No. 2, pp. 97.
Kategorie:
Recenze knihy
Tlač PETRA, s.r.o., Prešov
Ačkoliv autor, pokud je známo recenzentovi, nemá bližší osobní kontakt s pražskou školou, je nutno úvodem zdůraznit, že se v podstatě ztotožňuje s touto koncepcí.
Nyní k jednotlivostem:
Nejobsáhlejší část publikace je věnována vyšetření pacienta a začíná anamnézou. Hned v úvodu zdůrazňuje, kterak se v průběhu, a zejména při terapii, může měnit obraz, a proto nutnost vždy adekvátně přehodnotit postup.
Autor vychází z analýzy bolesti, jejího obranného mechanismu a rozlišuje akutní a chronickou bolest, dále rozlišuje traumatickou, zánětlivou, degenerativní a funkční bolest. Zdůrazňuje důležitost zevních okolností. Předkládá analýzu bolesti a zdůrazňuje často podceňovanou přenesenou bolest. V přehledu zdůrazňuje význam rtg, laboratorních nálezů a nebezpečí dg. omylů. Recenzentovi není jasný význam „degenerativní bolesti“.
Obsažná část je pak věnována vlastním funkčním poruchám, které však samy o sobě chorobou nejsou (!). Jsou reverzibilní. Avšak i strukturální změny se klinicky projevují změnami funkce. Jsou pod řízením nervového systému, a pro jejich pochopení je nutný vývojový aspekt. Výstižně autor formuluje rozdíly mezi funkčními a strukturálními změnami a věnuje se pak technice fyzikálního vyšetření – inspekci.
Některé nálezy na sakroilních kloubech i délce dolních končetin už nepokládáme za signifikantní.
Velmi kladně nutno hodnotit, jak autor popisuje palpaci a její význam, včetně myofascilálních spoušťových bodů. Také palpaci pohyblivosti kloubů, a to i končetinových. Zvláště nutno si cenit, jak se zabývá fenoménem bariéry. Chybí však normalizace bariery, tj. fenomén uvolnění (ralease). Přehled různých testů je velmi vhodný. Následuje aktivní pohyb. Fenomén bolestivé zarážky byl popsán Cyriaxem!
Při popisování horního typu, lépe klavikulárního dýchání, chybí význam pro stabilizační systém vzpřímeného stoje a dvojí funkce bránice. Jinak však jde o velni dobré vysvětlení poruch pohybových stereotypů. Při funkci chodidla chybí „funkčně plochá noha“. tj. stav, při kterém se během chůze normální klenba propadává (naopak u mírně ploché nohy klenba může držet).
Následuje neuromuskulární vyšetření a testování svalů. I zde uvádí význam přenesené bolesti. Velmi správné zdůrazňuje meningeální bolesti!
Pokládám australskou školu a zaváděnou diagnostiku zkrácených perfidních nervů za velmi diskutabilní. Všechny uváděné testy současně natahují ligamenta, která mají kolagenní vazivo, zatímco nerv je v neutrální poloze řasen a při protahování se pouze narovnává. Většina provokačních testů na s.i. klouby je obsoletní, poněvadž postihuje i jiné struktury.
Prof. MUDr. Karel Lewit, DrSc.
Štítky
Fyzioterapie Rehabilitační a fyzikální medicína Tělovýchovné lékařstvíČlánek vyšel v časopise
Rehabilitace a fyzikální lékařství
2012 Číslo 2
- MUDr. Jana Horáková: Remise již dosahujeme u více než 80 % pacientů s myastenií
- Parkinsonova nemoc – stanovení diagnózy neurologem
- Parkinsonova nemoc – prodromální příznaky v ambulanci praktického lékaře
- Poruchy řeči a polykání u pacientů s Parkinsonovou nemocí
- Flexofytol® – přírodní revoluce v boji proti osteoartróze kloubů
Nejčtenější v tomto čísle
- Test dle Véleho, neboli Véle-test
- Jízda na kole a patelofemorální kompartment syndrom
- Mechanická diagnostika a terapie – výhody léčby dle McKenzieho
- Včasné výsledky po rehabilitácii konzervatívne liečených zlomenín dolného konca vretennej kosti