RECENZE KNIHY
Vyšlo v časopise:
Rehabil. fyz. Lék., 17, 2010, No. 2, pp. 84.
Kategorie:
Recenze knihy
Page P., Frank C. C., Lardner R.:
Assessment and Treatment of Muscle Imbalance: The Janda Approach
Nakladatelství Human Kinetics, USA, 2010, 312 stran.
ISBN-13: 978-0-77360-7400-1
Dostupné na:
http://www.humankinetics.com//products/all-products/Assessment-and-Treatment-of-Muscle-Imbalance:The-Janda-Approach
Tato kniha poprvé nabízí komplexní a ucelený pohled na diagnostické a léčebné postupy podle nestora české rehabilitace prof. MUDr. Vladimíra Jandy. Prezentuje funkční přístup s důrazem na senzomotorickou integraci, tak jak nás ho po několik dekád prof. Janda učil v jeho nezapomenutelných přednáškách a kurzech. Srozumitelně psaný text, doplněný více než 180 ilustracemi, poskytuje velmi praktický pohled na aplikaci vyšetřovacích a terapeutických technik podle Jandy, za plného respektování zásad „evidence-based medicine“. Velmi dobrá teoretická i klinická erudice autorů, kteří se s prof. Jandou znali osobně a mnoho let se od něj učili, umožňuje pohled na Jandův přístup v integraci s dalšími technikami a přístupy rehabilitace a manuální medicíny.
V teoretickém úvodu je kladen důraz na centrální řízení pohybového aparátu jako základ senzomotoriky. Jednoduše a srozumitelně je vysvětlena základní terminologie jako propriocepce, centrální řízení motoriky či posturální a funkční stabilizace. Další část knihy popisuje řetězové reakce (kloubní, svalové, neurologické) podle Jandy, ale zohledňuje už i vývojově kineziologický aspekt funkčního zřetězení patologických nálezů (Kolář). V sekci „Patomechanismy muskuloskeletální bolesti a svalové dysbalance“ si osvěžíme klasickou „Jandovštinu“ - tj. funkční rozdělení svalů na tonické a fázické, horní a dolní zkřížený syndrom či vrstvový syndrom.
Téměř 70 stránek věnovaných vyšetřovacím postupům podle Jandy za pomoci mnoha ilustrací výstižně vysvětluje analýzu stoje, chůze a pohybových stereotypů. Je znát, že autorka této části, Clare Frank, se hodně učila nejen od prof. Jandy, ale i od Lewita a v současnosti i od Koláře a dokázala tak již do vyšetřovacích postupů podle Jandy zařadit i řadu novějších znalostí z oblasti vývojové kineziologie (např. vysvětluje, jak zásadním způsobem ovlivňuje základní stabilizace trupu kvalitu pohybových vzorů). Stejně tak terapeutická sekce začíná přehledem postupů, z nichž řada buď přímo vychází z pražské školy (vedle senzomotoriky je to Vojtova reflexní lokomoce, techniky měkkých tkání, PIR, ale i nový koncept Dynamické neuromuskulární stabilizace podle Koláře) a nebo je v současnosti pražskou školou zdůrazňována jako důležitá součást komplexní manuální terapie (Feldenkraisova technika a nácvik tělesného schématu). Vlastní techniky senzomotoriky jsou přehledně zpracovány na 15 stránkách s konkrétním popisem využití nejrůznějších balančních pomůcek. Poslední část knihy zmiňuje nejčastější bolestivé syndromy a jejich vyšetření a terapii nejen podle Jandy, ale v kombinaci s dalšími rehabilitačními technikami a postupy. V rejstříku literatury český čtenář určitě ocení téměř kompletní seznam Jandových publikací.
Je pozitivní zprávou, že je na trhu konečně k dispozici tak přehledné a kompletní dílo, do jisté míry shrnující celoživotní práci prof. Jandy. Jediné, čeho je snad možné trochu litovat je, že kniha vychází z pera amerických, nikoliv českých autorů. Snad se časem dočkáme alespoň českého překladu! Všem, kteří se zabývají vyšetřením a léčbou pohybového systému, knihu vřele doporučuji. Myšlenky prof. Jandy jsou jistě inspirující a trvale platné.
MUDr. Alena Kobesová, Ph.D.
Klinika rehabilitace a tělovýchovného lékařství 2. LF UK a FN Motol, Praha
e-mail: alena.kobesova@lfmotol.cuni.cz
Štítky
Fyzioterapie Rehabilitační a fyzikální medicína Tělovýchovné lékařstvíČlánek vyšel v časopise
Rehabilitace a fyzikální lékařství
2010 Číslo 2
- MUDr. Jana Horáková: Remise již dosahujeme u více než 80 % pacientů s myastenií
- Parkinsonova nemoc – stanovení diagnózy neurologem
- Parkinsonova nemoc – prodromální příznaky v ambulanci praktického lékaře
- Poruchy řeči a polykání u pacientů s Parkinsonovou nemocí
- Flexofytol® – přírodní revoluce v boji proti osteoartróze kloubů
Nejčtenější v tomto čísle
- HALLUX VALGUS Z POHLEDU FYZIOTERAPEUTA aneb JE HALLUX VALGUS POUZE DEFORMITA PALCE?
- HODNOCENÍ MOTORICKÉHO POSTIŽENÍ V DĚTSKÉM VĚKU
- VLIV TERAPIE BIOSYNCHRON 500 NA MOTORICKÉ A NON-MOTORICKÉ PŘÍZNAKY U PACIENTŮ S PARKINSONOVOU NEMOCÍ – VÝSLEDKY RANDOMIZOVANÉ STUDIE
- ORGANIZACE REHABILITACE PŘI POUŽITÍ MKF (MEZINÁRODNÍ KLASIFIKACE FUNKČNÍCH SCHOPNOSTÍ, DISABILITY A ZDRAVÍ WHO) A STANOVENÍ STUPNĚ FUNKČNÍHO POSTIŽENÍ (DISABILITY) PODLE KVALIFIKÁTORŮ MKF