VZPOMÍNKA NA PRIM. MUDR. FRANTIŠKA PICKA
Vyšlo v časopise:
Rehabil. fyz. Lék., 15, 2008, No. 4, pp. 188.
Kategorie:
Osobní zpráva
Dne 21. listopadu 2008 to bude již jeden rok, co nás opustil prim. MUDr. František Picek. Jeho odchod, bohužel, proběhl bez výraznější pozornosti, a proto je nutné si jeho lidskou osobnost a význam pro českou medicínu připomenout.
Narodil se 13. dubna 1912 v Praze. Po skončení studia na lékařské fakultě UK pracoval nejdříve jako praktický lékař. V roce 1945 atestoval z balneologie a fyziatrie. Jeho další medicínská kariéra byla následně již profilována tímto oborem.
Stává se primářem lázní Bohdaneč, ředitelem Rehabilitačního ústavu v Kladrubech, který se pod jeho vedením formuje v moderní rehabilitační zařízení. Z provizorních objektů, sloužích k doléčení německých vojáků, ve spolupráci s neurologickou klinikou profesora Hennera a ortopedickou klinikou profesora Zahradníčka je vytvořen jedinečný ústav svého druhu ve střední a východní Evropě. Neopomenutelný je jeho podíl při vytvoření přeškolovacích dílen pro těžce tělesně postižené pacienty, s cílem vytvořit poúrazovou rekvalifikaci s následným znovunabytím ztraceného sebevědomí a získání následného pracovního zařazení. Z tohoto místa však byl v důsledku politické nepřízně odvolán.
Následně pracoval jako primář rehabilitace Fakultní nemocnice II a jako hlavní odborník FBLR pro Prahu, inicioval vznik řady poliklinických pracovišť obou FBLR. Další nepřízní osudu byl z politických důvodů odeslán do výroby, kde ve firmě Orthopedia Ergon mohl prokázat své technické nadání a manuální zručnost, realizované v řadě výrobků této firmy. Velmi záslužnou činností bylo zřízení masérských kurzů pro nevidomé, které řadě tělesně postižených zajistily i důstojnou pracovní existenci a společenskou realizaci.
Nesmazatelně se zapsal na Praze 6, kde se mu podařilo vytvořit síť ukázkových ambulantních rehabilitačních zařízení a kde pracoval 20 let jako primář.
Po odchodu do důchodu si zřídil soukromou lékařskou praxi, kterou provozoval až do roku 2004.
Nelze nepřipomenout ani jeho sportovní činnost, když v roce 1936 reprezentoval ČSR na Olympijských hrách v Berlíně jako člen basketbalového týmu. Rovněž byl nositelem vyznamenání za zásluhy v protifašistickém odboji.
Ve Františkovi odešla jedna z výrazných osobností naší medicíny i člověk velkých lidských vlastností.
Čest jeho památce.
MUDr. Jiří Nedělka
Štítky
Fyzioterapie Rehabilitační a fyzikální medicína Tělovýchovné lékařstvíČlánek vyšel v časopise
Rehabilitace a fyzikální lékařství
2008 Číslo 4
- Parkinsonova nemoc – stanovení diagnózy neurologem
- Fyzioterapie u pacientů s Parkinsonovou nemocí
- Poruchy řeči a polykání u pacientů s Parkinsonovou nemocí
- MUDr. Jana Horáková: Remise již dosahujeme u více než 80 % pacientů s myastenií
- STADA přináší do Česka inovativní lék pro léčbu pokročilé Parkinsonovy nemoci
Nejčtenější v tomto čísle
- NEZAPOMÍNEJME V KLINICKÉ PRAXI NA POLOHOVĚ VÁZANÉ ZÁVRATĚ!
- PŘEHLED SOUČASNÝCH NÁZORŮ NA PROBLEMATIKU ZRANĚNÍ HAMSTRINGŮ U SPORTOVCŮ
- PREHĽAD REHABILITAČNÝCH METÓD V LIEČBE INKONTINENCIE MOČU Výsledky zahraničných a domácich štúdii v rehabilitačnej liečbe inkontinencie moču
- VLIV MUSCULUS LEVATOR SCAPULAE NA LORDOTIZACI KRČNÍ PÁTEŘE