The Psychological Context of Labour Pain
Vyšlo v časopise:
Prakt. Lék. 2016; 96(6): 254
Kategorie:
Recenze
Raudenská J., Javůrková A.
The Psychological Context of Labour Pain
New York: Nova Science Publishers, Inc. 2016
Útlá knížečka editorovaná sesterskou dvojící Jaroslava Raudenská a Alena Javůrková zaměřená na psychologický kontext porodních bolestí (The Psychological Context of Labour Pain), kterou v roce 2016 vydalo nakladatelství Nova Science Publishers, Inc. v New Yorku, je stručným a přesto informačně bohatým přehledem podstatných témat z dané oblasti vědy i lékařské či klinicko-psychologické praxe.
Dílko uchopuje široké spektrum témat: od profylaxe bolesti až po hluboce lidský, spirituální prožitek porodu. Od možností svépomoci až po výhradně odborné zákroky. Od odborníka jednotlivce po multioborový tým. Od matky přes dítě až k rodinnému či široce sociálnímu kontextu. Od psychogenně podmíněné úzkosti a strachu až po fenomén ryzí fyziologické bolesti a možnosti jejich zvládání.
Samostatná kapitola je věnována i porodu s využitím císařského řezu (sectio caesarea) – statistikám, okolnostem jeho osobní i odborné volby či širším filozoficko-lidským a odborným souvislostem tohoto chirurgického zákroku.
Kniha se pokouší otevřít pomyslná dvířka mezioborové spolupráce, jejíž efektivita je sice v porodnickém kontextu dnes již neoddiskutovatelná, ne vždy však reálně využívaná.
Přínosná tedy může být komukoli, kdo se podílí na předporodní přípravě, porodu i poporodní péči. Užitečné informace zde naleznou lékaři (zejména gynekologové, neonatologové, anesteziologové či psychiatři), fyzioterapeuti, kliničtí psychologové a psychoterapeuti, zdravotní sestry i sociální pracovníci. Podnětná bude také pro studující uvedených oborů. Editorky si jsou vědomy, že rozsah jednotlivých kapitol neumožnil vyčerpávající odborné pojetí těchto klíčových fenoménů lidského života (porod a bolest), přesto (nebo možná právě proto) může být kniha vhodným „odrazovým můstkem“ pro další studium této problematiky (kniha přehledně uvádí množství zdrojů) a praktickým návodem k účinnému propojení různorodých oborů ve prospěch života. Života od jeho nejútlejšího počátku a v jeho nejhlubší lidské podstatě – skrze matku a dítě a jejich spoluprožívání.
PhDr. Pavel Humpolíček, Ph.D.
Psychologický ústav FF MU
e-mail: hump@phil.muni.cz
Štítky
Praktické lékařství pro děti a dorost Praktické lékařství pro dospěléČlánek vyšel v časopise
Praktický lékař
2016 Číslo 6
- Metamizol jako analgetikum první volby: kdy, pro koho, jak a proč?
- Není statin jako statin aneb praktický přehled rozdílů jednotlivých molekul
- Souhrn doporučení pro očkování nedonošených novorozenců
- Cinitaprid – nové bezpečné prokinetikum s odlišným mechanismem účinku
- Srovnání antidepresiv SSRI, mirtazapinu a trazodonu z hlediska nežádoucích účinků
Nejčtenější v tomto čísle
- Špecifiká hospitalizmu u detského pacienta
- Komplexní rehabilitace pacientů po cévní mozkové příhodě – projekt iktového centra Thomayerovy nemocnice
- Mýty o cholesterolu
- Hygienická hypotéza a rostoucí incidence alergických onemocnění dětské a adolescentní populace