Informovaná sebepéče jako nástroj podpory procesu standardizace ve zdravotnictví
Informed selfcare
Informed selfcare means positive attitude to life, to own body and soul. It includes prevention and health promotion, awareness of alarming signs and symptoms and an active involvement on diagnostics, treatment and rehabilitation. It is rational and it is based on the evidence and compatible with medical guidelines. The aim of the project is to develop an integrated methodology od health selfcare, understandable for patients and families, linked to existing practical guidelines.
There is currently no systematic support within the process of guideline development for standardized health education and information of patients. The bridge between guidelines and patient’s information is missing.
The authors of the project have identified key guidelines, where a patient structured information should be developed as a priority. The complex information on selfcare for web aplication will be created as well as pilot written materials.
Key words:
quality of care – selfcare – practical guidelines – general practitioner – internet.
Autoři:
B. Seifert 1; P. Struk 2; V. Černý 3; V. Hennawi 4; P. Kubů 5; A. Teflová 6; J. Laňková 1; C. Mucha 1; J. Vojtíšková 1; P. Zeman 1
Působiště autorů:
Ústav všeobecného lékařství 1. LF UK, Praha
1; Institut mikroelektronických aplikací, s. r. o., Praha
2; Nezávislý publicista, Praha
3; MediMedia Information, spol. s r. o., Praha
4; Státní zdravotní ústav, Praha
5; Úřadovna WHO, Praha
6
Vyšlo v časopise:
Prakt. Lék. 2005; 85(3): 174-176
Kategorie:
Pro obor všeobecného lékařství
Souhrn
Informovaná sebepéče je termín, uvedený do teorie řešiteli projektu, který vyjadřuje pozitivní odpovědný postoj a aktivity k vlastní osobě – v oblasti somatické i psychické, zahrnující ochranu a podporu zdraví, cílenou prevenci, obezřetnost k varovným známkám nemocí, aktivní podíl na včasné diagnostice, léčbě a rehabilitaci, který je racionální, vychází z aktuálních poznatků lékařské vědy a je kompatibilní s jejími doporučenými postupy. Cílem představovaného projektu je zpracování integrované metodiky zdravotní sebepéče, srozumitelné pro pacienty a jejich rodiny, účelně a přehledně uspořádané, s využitím nejnovějších poznatků, funkčně propojené s již existujícími relevantními nástroji zdravotní péče doporučené postupy ČLS JEP.
V současné fázi přípravy doporučených postupů zdravotní péče chybí segment, systematicky a fundovaně pokrývající zdravotní vzdělávání a informování laiků a dávající oporu a orientaci zdravotnickým profesionálům při edukaci pacientů. Chybí mosty mezi standardy v medicíně a informacemi pro laiky.
Řešitelé projektu identifikovali základní zdravotní problémy s opodstatněním k tvorbě postupů sebepéče, sledující tvorbu doporučených postupů, a to jak z oblasti preventivní, tak z oblasti klinické. V příštím roce by měl být dotvořen systém komplexní internetové informace k sebepéči s modelovou aplikací zpracovaných témat na registrované stránce www.sebepece.cz. Zároveň budou zpracovávány modelové tištěné materiály.
Klíčová slova:
kvalita zdravotní péče – sebepéče – doporučené postupy – praktický lékař – internet.
Štítky
Praktické lékařství pro děti a dorost Praktické lékařství pro dospěléČlánek vyšel v časopise
Praktický lékař
2005 Číslo 3
- Metamizol jako analgetikum první volby: kdy, pro koho, jak a proč?
- Není statin jako statin aneb praktický přehled rozdílů jednotlivých molekul
- Horní limit denní dávky vitaminu D: Jaké množství je ještě bezpečné?
- Antidepresiva skupiny SSRI v rukách praktického lékaře
- Srovnání antidepresiv SSRI, mirtazapinu a trazodonu z hlediska nežádoucích účinků
Nejčtenější v tomto čísle
- Péče o drén a komplikace po perkutánní transhepatické drenáži žlučových cest
- Preskripce hypnotik v ambulantní praxi
- Virová hepatitida B a C – základní informace
- Vliv eradikace H. pylori na vznik refluxní choroby jícnu Randomizovaná dvojitě slepá studie