Konec dermatovenerologie(lůžkové) v Čechách?
End of Dermatovenereology (In-patient Service) in Bohemia?
The authors discuss the problem of existence in particular of university dermatovenereologicalin-patient facilities. Based on quotations of professional literature they prove the importanceof in-patient facilities for the discipline of dermatovenereology, for undergraduate and postgraduatetraining, research and therapeutic care. On the example of countries where these bedswere abolished they demonstrate that hospital admissions on account of dermatological diagnosesdid not diminish and the patients were not looked after by a dermatologist who providesthe best care of these patients. Abolition of beds could according to the authors lead, along withother influences, to a marked reduction of the standard of care of patients and possibly to theabolition of clinical dermatovenerology as such.
Key words:
reduction of dermatovenereological beds - importance of in-patient facilities for the discipline - clinical dermatovenereology.
Autoři:
J. Štork; F. Vosmík
Působiště autorů:
Dermatovenerologická klinika 1. LF UK a VFN, Praha, přednosta doc. MUDr. Jiří Štork, CSc.
Vyšlo v časopise:
Prakt. Lék. 2003; (1): 18-20
Kategorie:
Články
Souhrn
Autoři se zabývají problematikou existence zejména fakultních dermatovenerologických lůžkovýchzařízení. Na podkladě citací odborných publikací dokumentují význam lůžkového zázemípro obor dermatovenerologie, pro pregraduální i postgraduální výuku, výzkum a pro léčebnoupéči. Na příkladu zemí, kde tato lůžka zanikla, dokumentují, že neubylo hospitalizací pro kožnídiagnózy a o nemocné nepečoval dermatolog, který však poskytuje těmto pacientům nejlepšípéči. Zánik lůžek, podle autorů, by společně s dalšími vlivy mohl vést k výraznému sníženíúrovně péče o nemocné, popřípadě až k zániku klinické dermatovenerologie jako takové.
Klíčová slova:
redukce dermatovenerologických lůžek - význam lůžkových zařízení pro obor - klinická dermatovenerologie.
Štítky
Praktické lékařství pro děti a dorost Praktické lékařství pro dospěléČlánek vyšel v časopise
Praktický lékař
2003 Číslo 1
- Není statin jako statin aneb praktický přehled rozdílů jednotlivých molekul
- Metamizol jako analgetikum první volby: kdy, pro koho, jak a proč?
- Cinitaprid – nově dostupné prokinetikum pro léčbu funkční dyspepsie a GERD
- Horní limit denní dávky vitaminu D: Jaké množství je ještě bezpečné?
- Vitamin K2 v léčbě osteoporózy
Nejčtenější v tomto čísle
- Spontánní perforace jícnu- Boerhaaveho syndrom
- Inzulinoterapie v léčbě diabetesmellitus 2. typu
- Nesteroidní antirevmatikaPodstata nového třídění a rozvahapro indikaci pacientům
- Endotel a jeho dysfunkcia- etiopatogenéza, diagnóza,prevencia a liečba - mimoriadneaktuálny klinický problémv oblasti cievnych chorôb