Febrilní stavy způsobené hantaviry
Febrile Conditions Caused by Hantaviruses
The authors submit a review on infections caused by hantaviruses which are at present classified as „new and re-appearing infections diseases". The authors describe the clinical manifestations, specific diagnosis and possible treatment. In the Czech Republic the incidence of hantaviruses is not alarming but with regard to the serious character of some forms of the disease and possible import it is essential to pay attention to these infections. On the territory of our Republic circulate probably only serotypes of hantaviruses which cause a mild form of the disease described as nephropathia epidemica. The authors present also their own results of serological investigations of hantavirus antibodies.
Key words:
febrile conditions - hantaviruses - zoonoses.
Autoři:
Vacková M.'; L. Jebavý 2; Beran J.'; P. Douda 3
Působiště autorů:
IKatedra epidemiologie Vojenské lékařské akademie J. E Purkyně, Hradec Králové, vedoucí prof. MUDr. M. Špliňo, DrSc. ZKatedra válečného vnitřního lékařství Vojenské lékařské akademie J. E Purkyně, Hradec Králové, vedoucí prof. MUDr. L. Jebavý, CSc. 3Ústře
Vyšlo v časopise:
Prakt. Lék. 2002; (2): 84-86
Kategorie:
Články
Souhrn
V našem sdělení předkládáme souhrnné informace o nákazách vyvolaných hantaviry, které jsou v současné době řazeny do skupiny nákaz označovaných jako „nové a znovu se objevující infekční nemoci". Jsou zde přehledně uvedeny klinické projevy, specifická diagnostika a možnosti léčby. V České republice není výskyt hantavirových onemocnění znepokojující, ale vzhledem k závažnosti některých forem onemocnění a možnosti importu je nezbytné těmto nákazám věnovat pozornost. Na území naší republiky cirkulují pravděpodobně jen takové sérotypy hantavirů, které vyvolávají lehkou formu onemocnění označovanou jako nephropathia epidemica. Uvádíme také vlastní výsledky sérologického šetření hantavirových protilátek.
Klíčová slova:
febrilní stavy - hantaviry - zoonózy.
Štítky
Praktické lékařství pro děti a dorost Praktické lékařství pro dospěléČlánek vyšel v časopise
Praktický lékař
2002 Číslo 2
- Není statin jako statin aneb praktický přehled rozdílů jednotlivých molekul
- Metamizol jako analgetikum první volby: kdy, pro koho, jak a proč?
- Horní limit denní dávky vitaminu D: Jaké množství je ještě bezpečné?
- Srovnání antidepresiv SSRI, mirtazapinu a trazodonu z hlediska nežádoucích účinků
- Antidepresiva skupiny SSRI v rukách praktického lékaře
Nejčtenější v tomto čísle
- Výskyt a charakter degenerativního postižení aortální chlopně u starší populace
- Chirurgická léčba nádorů hlavy a krku - historie a současnost
- Ekzém/dermatitida ruky - crux pacientů a lékařů
- Febrilní stavy způsobené hantaviry